Bir Program Silinmeli Mi Kalmalı Mı? Zararlı Yazılımları Kaldırma

Bir programı yüklemeden önce veya yükledikten sonra o programın gerçekten yararlı mı yoksa zararlı mı olduğunu hepimiz merak etmişizdir. Bazı programlar vadettiği işlevi yerine getirmemekte ve reklam, zararlı yazılım yükleme gibi olumsuzluklar gösterebilmektedir . Diğer bir taraftan bazı programlar sizden habersiz arka planda farklı hizmetler, uygulamalar çalıştırıyor olabilir, kullanıcı deneyiminizi veya bilgilerinizi izniniz olmadan gönderebilir. Daha önce hiç kullanmadığımız, ilk defa kurduğumuz bir program bilgisayarımızda istenmeyen bir sonuç oluşturmuşsa muhtemelen kurduğumuz için pişman oluruz ve işin sonu bazen format atmaya kadar gidebilmektedir. Bu yazıda bahsedilecek olan İnternet sitesi/program ile bilgisayarınızda zaten kurulu olan veya kurmayı düşündüğünüz yazılımın, hizmetin, uygulamanın zararlı olup olmadığıyla ilgili fikir edinip, istenmeyen programları kaldırma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Zararlıdan kasıt illaki zararlı yazılım bulaştıracağı anlamına gelmemektedir, yukarıda belirttiğim gibi arka plan uygulamaları, izinsiz yüklenen program, yavaşlatan eklenti vb. olabilir.

Arka planda çalışan bir Windows hizmetinin veya programın zararlı mı yoksa temiz mi olduğunu anlamak için kullanabileceğimiz İnternet sitesinden ve ücretsiz sunduğu program kaldırma programından bahsedeceğim. Should I Remove It İnternet sitesine girdikten sonra sağ üst köşedeki arama kutusuna isteğiniz bir hizmet veya yazılım ismini yazıp “Search” düğmesine tıklayarak arama gerçekleştirilir. Örnek olarak popüler bir müzik düzenleme programı olan Audacity ‘i aratalım;

should i remove it istenmeyen programları kaldırma

İlk izlenime göre; uzmanların ve kullanıcıların %89 ‘u programı kullanmaya devam etmiş ve %11 ‘i silmiş. Genel kanı ise “Çok İyi (Very good) ” olduğu şeklinde. Genel kanı; programın nasıl davrandığı ve sevilip sevilmediği gibi çeşitli faktörlerin bir ortalamasıdır: kendi ortamında nasıl davrandığı, nasıl kurulduğu, hangi paketleri kurduğu, nasıl başladığı, kullanıcı oyları, zararlı yazılım tespit gibi birçok faktörün birleşmesinden oluşmaktadır.

Kullanıcı oyları ve genel kanı birlikte değerlendirildiğinde bu program için güvenilir ve zararsız denilebilir. Programlarla ilgili detaylı bilgiler de sitede yer almaktadır; programın ne olduğu, ne işe yaradığı, en çok hangi sürümünün kullanıldığı gibi. Diğer detaylar da şu şekildedir;

should i remove it audacity-2

Programın indirilebileceği adres, kurulum dizini, kaldırma dosyasının ismi, tahmini kurulum dosya boyutu.

should i remove it audacity-3

Programın kurulmasıyla hangi çalıştırılabilir ve ek dosyaların kurulacağı.

should i remove it audacity-4

Zamanlanmış görev bilgisi, Windows güvenlik duvarına istisna olarak eklenip eklenmediği bilgisi.

should i remove it audacity-5

Programın nasıl kaldırılabileceğini adım adım anlatan talimatlar.

should i remove it ülke kullanım raporu

Programın en çok hangi ülkelerde kullanıldığı bilgisi.

Ayrıca en çok hangi işletim sistemlerine yüklendiği, en çok hangi bilgisayar üreticisinde kullanıldığı, hangi sürümün hangi yüzde ile kullanıldığı gibi detaylar da yer almaktadır.

Başka bir örnek olarak Ask Toolbar ‘ı aratalım;

ask toolbar kaldırmalı mıyım

Kullanıcıların büyük bir kısmının programı kaldırdığı ve genel kanının kötü olduğu anlaşılmaktadır. Programın detay açıklamalarına bakılırsa birçok antivirüs yazılımının programda zararlı tespit ettiği belirtilmektedir;

ask toolbar antivirüs tarama sonuçları

Yorumlar da dahil birçok faktör bir arada değerlendirdiğinde bu programın yüklenmemesi, yüklüyse de silinmesi kanaati oluşmaktadır.

İstenmeyen Programları Kaldırma

Should I Remove It için masaüstü program kaldırma programı da mevcuttur. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirdikten sonra çalıştırdığınızda bilgisayarınızdaki programlar taranacak ve önceden yükleyen kullanıcıların o programı silme yüzdesi görünecektir;

indir

Should I Remove It programı indirme bağlantısı

should-i-remove-it-silme

Şüphelendiğiniz veya silinmesini gerektiğini düşündüğünüz programın üzerine tıkladıktan sonra “Uninstall” düğmesiyle kaldırabilirsiniz.

ipucu İndirdiğiniz programın virüs içerip içermediğini test etmek için sitenin Belge veya Dosyanıza Online Dosya Virüs Taraması Yaptırmak yazısına da bakabilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments