Yazılım Lisansları ve Lisans Türleri Nelerdir?

Yazılım Lisansı Nedir?

Yazılım lisansları bir programın geliştirilmesi, dağıtılması gibi şartları belirtir. Uygulama ve sistem yazılımlarının kimler tarafından ve ne şekilde kullanılabileceğini gösteren yazılım lisansları sözleşmeleri vardır. Programın kurulabilmesi için sözleşmenin kabul edilmesi gerekir. Bu sözleşmelerde, belirtilen program kaç bilgisayarda, kaç kişi tarafından, ne kadar sürelik zaman diliminde kullanılabileceği, yazılım üzerinde değişiklik yapılıp yapılamayacağı, izin almadan dağıtılıp dağıtılamayacağı gibi şartlar detaylı bir şekilde belirtilmektedir.

Aynı görevi yapmak için kullanılabilecek benzer özelliklere sahip pek çok program bulunduğundan, her kullanıcı kendisi için uygun lisans türüne sahip olan yazılımları seçme şansına sahiptir. Örneğin, yazı yazma işlemleri için bazı kullanıcılar ücretli olan Microsoft Word yazılımını, diğer kullanıcılar ise ücretsiz olan Apache OpenOffice Writer veya LibreOffice Writer yazılımını kullanabilirler.

Yazılım Lisans Türleri

a) Ücretsiz Yazılım Nedir? (Freeware)

Dağıtımı ve kullanımı tamamen ücretsiz olan yazılımlardır. İnternet üzerinde pek çok ücretsiz yazılım, program paylaşım sitelerinde rahatça bulunup indirilebilir. Ücretli satılan bazı lisanslı yazılımların daha az kapsamlı ancak ücretsiz sürümleri de mevcut olabilmektedir.

ücretsiz yazılım lisansları

b) Paylaşılan Yazılım Nedir? (Shareware)

Bir kişi veya şirket tarafından geliştirilmiş, yazılımın satışından üreticinin gelir elde etme beklentisi vardır. Belirli bir süre (15-30 gün) kullanım izni olan programlardır. Verilen süre bitiminde kullanmaya devam etmek için paylaşılan yazılım satın alınmalıdır. Deneme sürümü olarak da bilinir. Ücretli antivirüs yazılımları buna güzel bir örnektir. Geliştiricileri programları genelde bu şekilde dağıtırlar çünkü kullanıcı tarafından bakıldığında insanlar tam olarak ne işe yaradığı, ne gibi yeteneklere sahip olduğunu bilmedikleri bir programı neden satın alsınlar ki?

deneme sürümü

c) Demo Yazılım Nedir?

Bazı özellikleri kısıtlanmış olan yazılımlardır. Örneğin; yapılan işlemlerin çıktısının alınamaması veya bir oyunda ikinci aşamaya geçilememesi gibi. Tüm özelliklerin kullanılabilmesi için demo yazılım kullanıldıktan sonra gerçek lisanslı program satın alınmalıdır. Üreticinin yazılımı satarak gelir elde etme beklentisi vardır.

demo yazılım

d) Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir? (Open Source)

Kaynak kodu herkese açık olan ve isteyen programcılar tarafından üzerinde değişiklik yapılabilen yazılımlardır. Genellikle ücretsiz olarak dağıtılmaktadırlar. LibreOffice, FileZilla buna güzel bir örnektir. Bu tür yazılımlar Genel kamu lisansına (GNU veya GPL) sahiptirler. GNU ve GPL temelinde özgür yazılım, şeffaflık gibi prensipler yer alır. Program şeffaf olduğu için kullanıcılar kapalı kutu gibi bir kod dizisini çalıştırmak zorunda kalmazlar. GPL lisansına sahip bir yazılımın kaynak kodları herkese açık olduğu için başka programcılar mevcut kodlara kendilerinden bir şeyler katarak ücretsiz olarak dağıtabilir veya ticari kazanç sağlayabilir. Ücretsiz yazılım geliştiricileri de ürettikleri programın içine reklam alarak veya program/İnternet sitesi üzerinden bağış kabul ederek gelir elde edebilmektedir.

filezilla açık kaynak lisansı

Son Kullanıcı Lisans Anlaşması (EULA)

Bir yazılımı kurarken yasal olarak kabul etmeniz gereken şartları belirten anlaşmadır. Program kurarken karşımıza çıkan, program üreticisi tarafından tüm detaylarıyla açıklanan metinleri içeren anlaşmadır. Şartları kabul ederseniz program kuruluma devam eder, etmezseniz yükleme işlemi iptal edilir.

eula son kullanıcı anlaşması

Creative Commons (CC) Lisansı Nedir?

GNU ve GPL temelli, eser sahiplerinin eserlerini ücretsiz olarak herkesin kullanıma açtığı bir telif sözleşmesidir. Creative Commons lisansı resim, müzik, video gibi birçok eser türü için geçerlidir ve bu eserlerin kullanıcılar tarafından kullanılmasında telif hakkı açısından bir sakınca bulunmamaktadır. Örneğin; Bir Youtube video klip hazırlamaktasınız, klip boyunca bilinen bir sanatçının şarkısını kullandığınızda büyük bir ihtimalle o klibi telif hakkı sorunu nedeniyle yayınlayamazsınız, yayınlasanız bile gelir elde etme şansınız yoktur. Klibinizde herkesin kullanımına açık olan Creative Commons lisanslı bir müzik kullanırsanız herhangi bir telif sorunu yaşamayacaksınız.

ipucu Creative Commons içerik arama motoruna şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Avenger(yenilmez)
1 yıl önce

Harika olmuş.Çok teşekkürler 😊👏🏻

Enespro123
1 yıl önce

çok güzel tam da ödevim için teşekkür ederim

sananeğğğğ
1 yıl önce

süperrr ♥ tşkrr

Misafir
1 yıl önce

efsane