Faydalı Windows Araçları ve Bileşenleri

Windows işletim sitemi içerisinde işe yarar birçok uygulama mevcuttur. Bu faydalı Windows araçları sayesinde fazladan harici programlar kurup işletim sistemini gereksiz yere yavaşlatmadan birçok işimizi kolayca halledebiliriz. Windows işletim sistemi içinde yüklü olarak gelen bazı Windows araçlarının ne işe yaradıklarını inceleyelim;

1. Disk Biçimlendirme Aracı

disk biçimlendirme aracı

Seçilen depolama biriminin içindekileri tamamen silmeyi sağlar. Örneğin, virüslü bir flash bellek biçimlendirme işlemi yaparak belleğin içindeki virüslerin de silinmesi sağlanabilir. Disk biçimlendirme aracını açmak için Bilgisayar simgesine çift tıklayarak Bilgisayar penceresi açılır, biçimlendirmek istenilen birimin üzerine sağ tıklanır ve “Biçimlendir” komutuna tıklanır.

Aygıtınızın ve işletim sisteminin izin verdiği dosya sistemlerinden seçim yapabilirsiniz örneğin; Fat32, NTFS gibi. Popüler Windows işletim sistemlerinde FAT32 en yüksek birim disk boyutu 32 GB, NTFS için sınır yoktur. FAT32 ‘de tek parça dosya boyutu üst sınırı da 4GB ‘dir. Örneğin tek parça 7GB olan bir imaj dosyanız var ve 32GB FAT32 bir flash belleğiniz olsun; bu imaj dosyasını doğrudan flash belleğe kopyalayamazsınız, ya Winrar gibi programlarla 4GB ‘den küçük parçalara bölmeniz gerekir ya da dosya sistemini NTFS olarak değiştirebilirsiniz. İpucu: Dosya sistemi Fat32 olan bir sürücüyü format atmadan NTFS ‘ye dönüştürmek için; Başlat düğmesine cmd yazıp Enter ‘a basın, komut sistemi açılacaktır burada şu şekilde bir komut yazmanız gerekir; convert sürücüharfi: /fs:ntfs

ipucu Sürücü harfinin f olduğunu varsayarsak komut convert f: /fs:ntfs olacaktır.

2. Ekran Alıntısı Aracı (Ekran Görüntüsü Alma)

ekran alıntısı aracı

Ekran görüntüsünü almak için kullanılan bir araçtır. Windows Vista ve sonrasında gördüğümüz bu araç bizi Print Screen ve sonrasında Paint ‘e yapıştırıp kırpıp kaydetmekten kurtarıyor. Üstelik Print Screen tuşuyla ekranın tamamının görüntüsü hafızaya alınırken bu araç ile ekranın belirlediğimiz alanı seçilip görüntüsü kaydedilebilir.

Bu aracı çalıştırmak için Başlat düğmesine basılıp Ekran Alıntısı yazılır, arama sonucunda araç bulunur ve çalıştırılır veya Başlat -> Windows Donatıları -> Ekran Alıntısı Aracı tıklanarak çalıştırılır. Görüntüsü alınacak ekrandayken aracın Yeni düğmesi tıklanır, kaydedilecek görüntü alanı fare ile seçilir daha sonra kaydet düğmesine tıklanarak PNG, JPEG veya GIF dosya formatlarında ekran görüntüsü kaydetme işlemi yapılabilir.

3. Sistem Geri Yükleme Aracı

İşletim sistemine virüs bulaşması, yüklenen bir programın veya sürücünün hataya sebep olması gibi durumlarda, önceki bir tarihe geri dönülerek ayarlar eskiye getirilebilir. Bu aracı kullanmak için, Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp Özellikler komutuna tıklanır, açılan sistem penceresinde Sistem Koruması bağlantısı tıklanır, Windows yüklü sürücü seçili durumdayken Sistem geri yükleme butonu tıklanır.

sistem geri yükleme aracı

Eğer kayıtlı tüm geri yükleme noktalarını görmek istiyorsanız “Diğer geri yükleme noktalarını göster” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Dönülmek istenen zamana yakın yer alan bir geri yükleme noktası seçilir ve ileri butonuyla işlem tamamlanır. Sistem geri yükleme işlemiyle silinen dosyalar geri gelmez, ayarlar geri gelir.

windows sistem geri yükleme

En geri tarihe geri döndürüp işimi garanti halledeyim mantığı doğru bir yaklaşım değildir çünkü geçen zaman içinde yüklemiş olduğunuz uygulamalar bu durumdan olumsuz etkilenebilir bu nedenle önce yakın tarihe geri yüklemek ve sorun çözülmediyse onun bir önceki tarihine tekrar sistem geri yükleme yapmak daha uygundur.

4. Disk Temizleme Aracı

Sisteme yüklenen programlar kurulum sırasında çöp oluştururlar. Zamanla program yüklendikçe gereksiz dosya miktarı artar ve sistem yavaşlamaya başlar. Disk temizleme aracı sistemdeki gereksiz dosyaları temizleme işlemi yaparak hem yer açar, hem de bir miktar hızlanma sağlar. Disk temizleme aracını çalıştırmak için Bilgisayar simgesine çift tıklayarak Bilgisayar penceresi açılır, temizlenmek istenen sürücüye sağ tıklayıp özellikler komutunu verdikten sonra Diski Temizle butonu tıklanır. Temizlenebilecek alanlar işletim sistemi tarafından tarandıktan sonra istenen seçenekler işaretlenerek gereksiz dosyaları temizleme işlemi gerçekleştirilir. Aşağıdaki resimdeki örnekte tüm seçenekleri işaretlediğimde 767 MB yer açılacağı ancak varsayılan olarak seçilenlerle 141 MB yer açılacağı belirtilmiş.

disk temizleme aracı

Eğer daha detaylı temizleme işlemi yapmak istiyorsanız Sistem dosyalarını temizle düğmesine tıklamalısınız, işletim sistemi tekrar bir tarama gerçekleştirecektir. Daha fazla temizleme seçeneğiyle birlikte diğer seçenekler adında bir sekme açılacaktır. Bu seçimden sonra oluşan yeni temizleme seçenekleri aşağıdaki gibidir;

gereksiz dosyaları temizleme

Dikkat ettiyseniz daha fazla temizlenecek seçenek eklendi (Windows Update dosyaları gibi). Sistem dosyalarını temizle dediğimiz için Diğer seçenekler altında iki kısım daha geldi. Programlar ve Özellikler kısmındaki Temizle düğmesine basarsanız, Denetim masasındaki eski bildiğimiz adıyla Program Ekle-Kaldır penceresi açılacak ve istemediğiniz programları kaldırabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar kısmındaki Temizle düğmesine basarsanız; en son sistem geri yükleme noktası yedeği hariç, eski geri yükleme noktalarının tamamı silinir böylece epeyce bir disk alanı açılacaktır.

5. Hata Denetimi Aracı

hata denetimi aracı

Diskteki hata ve sorunları düzeltmeyi sağlar. Örneğin bilgisayar beklenmedik bir şekilde kapanmışsa dosya sisteminde hasar oluşmuş olabilir, hata denetimi yaparak sistemi daha iyi duruma getirebiliriz. Hata denetimi yapmak için Bilgisayar simgesine çift tıklayarak Bilgisayar penceresi açılır, denetlenmek istenilen birimin üzerine sağ tıklanır ve Özellikler tıklanır, Araçlar sekmesinden hata denetimi kısmındaki denetle butonuna tıklanır.

ipucu İpucu: Komut sisteminden tüm diskleriniz için hata denetimi yapmak için Başlat menüsüne cmd yazıp Enter basıldıktan sonra komut sisteminde chkdsk /f yazmanız durumunda hata denetimi yapılır ve varsa hata onarımı gerçekleştirilir.

6. Görev Yöneticisi

görev yöneticisi

Bilgisayarınızda çalışan programların, hizmetlerin, kullanılan bellek miktarı gibi birçok özelliğin anlık olarak izlenebildiği ve çalışan program veya hizmetlere müdahale edilebilen araçtır. İşlemler sekmesinde o anda çalışan programların kullandıkları bellek ve işlemci miktarını görebilirsiniz. Bir uygulamanın sisteminizi çok fazla meşgul ettiğini düşünüyorsanız üzerine tıklayıp Görevi Sonlandır düğmesiyle işlemi sonlandırabilirsiniz. Performans sekmesinde ise işlemcinizin yüzde kaç oranında kullanıldığını, toplam RAM bellek ve kullanılan RAM bellek miktarını görebilirsiniz. Eğer kullanılan miktar toplama yakınsa bilgisayarınız yavaş çalışmaya başlayacaktır. Başlangıç sekmesinde, Windows açılışında aktif olan uygulamaları görebilirsiniz. Eğer bir uygulamanın başlangıçta etkin olduğunu görür ve gerçekten başlamasının gereksiz olduğunu düşünürseniz seçip Devre dışı bırak düğmesine basabilirsiniz. Ayrıntılar sekmesinde ise çalışan uygulamaların detaylı isim açıklaması yer almaktadır.

7. Disk Birleştirme Aracı

Hard diskiniz üzerinde yüklü programlara ve dosyalara daha hızlı erişebilmek adına işletim sisteminiz tarafından yapılan; parçalanmış veri bloklarını birleştirme yani optimize etme işlemini gerçekleştiren araçtır. Windows 7 ve sonrası işletim sistemlerinde disk birleştirme aracı otomatik olarak çalışmakta ve sisteminizi daha hızlı hale getirmektedir. Disk birleştirme işleminin işletim sisteminizin genel çalışma hızını bir miktar artırdığını da belirtelim. Disk birleştirme aracını çalıştırmak için Bilgisayar içindeki bir sürücünün üzerine sağ tıklayıp Özellikler tıklanır daha sonra Araçlar sekmesi açılır. Sürücüleri en iyi duruma getir ve birleştir kısmındaki En iyi duruma getir düğmesi tıklanır.

disk birleştirme aracı

Seçilen sürücünün özelliklerinde Açık ibaresi görülüyorsa işlem yapmanıza gerek yoktur, işletim sistemi bu işlemi otomatik olarak yapmaktadır. Eğer kapalı ise ve açmak istiyorsanız Ayarları değiştir düğmesinden açık konuma getirmelisiniz. İşlem yapmak istediğiniz sürücüde önce Çözümle ardından En İyi Duruma Getir düğmelerine basarsanız sürücüyü en iyi duruma getirmiş olursunuz.

8. Adım Kaydedicisi

adım kaydedicisi

Yaptığınız işlemleri ekran görüntüsü alma şeklinde adım adım kaydedip HTML İnternet dosyası biçiminde oluşturan araçtır. Örneğin; sistem geri yükleme işlemini bir arkadaşınıza tarif etmeniz gerekiyor ama bilgisayar bilgisi çok iyi değil. Adım kaydedicisiyle işlemi bir kez kendiniz yapıp ilgili dosyayı arkadaşınıza göndermeniz durumunda arkadaşınız bu dosyadaki işlem adımlarını takip ederek işlemi gerçekleştirebilir. Kaydetmeye başla düğmesiyle işlem kaydı başlatılır, Kaydetmeyi durdur düğmesiyle kayıt etme tamamlanır daha sonra açılan pencereden Kaydet ile .zip içinde dosya kaydedilecektir. Örnek işlem adımları;

adım kaydedicisi 2

Yukarıda bahsedilen programlar işletim sistemi içinde zaten yüklü olarak gelen Windows bileşenleri olarak bilinmektedir ve bu Windows araçları için ayrıca bir program indirip kurmanıza gerek yoktur.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments