Web Tarayıcıları (İnternet Tarayıcısı) ve Özellikleri

Web Tarayıcısı (İnternet Tarayıcısı) Nedir?

Kullanıcıların İnternet sayfalarını görüntüleyebilmesini sağlayan programlardır. Web tarayıcısı İnternet sitelerinin sunucularından aldığı bilgiyi kullanıcının anlayacağı biçime dönüştürerek gösterir. Tarayıcılar farklı firmalar tarafından yapıldıkları için bir Web sitesi her tarayıcıda aynı görünmeyebilir. Ayrıca İnternet tarayıcılarının hız, güvenlik, desteklediği teknolojiler, sistem kaynaklarını kullanma konularında farklılıkları vardır.

Günümüzde en çok kullanılan İnternet Tarayıcıları ; Google Chrome, UC Browser, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari ve Opera şeklindedir.

internet tarayıcıları
en çok kullanılan internet tarayıcılar

Ocak 2017 İstatistiklerine göre Dünya üzerinde en çok kullanılan İnternet tarayıcıları

en çok kullanılan web tarayıcıları

Şubat 2017 İstatistiklerine göre Dünya üzerinde en çok kullanılan İnternet tarayıcıları

web tarayıcıların ülke dağılımı

Şubat 2017 İstatistiklerine göre İnternet tarayıcıların popüler olduğu ülkeler

İnternet tarayıcıları hakkında güncel istatistikleri öğrenmek için statcounter sitesini kullanabilirsiniz.

Grafikler incelendiğinde günümüzde açık ara önde olan Web tarayıcı, Google Chrome olarak göze çarpmaktadır. Peki Chrome neden İnternet tarayıcı piyasasında bu kadar baskın? Bu sorunun tek bir cevabı yok ancak insanların Chrome tercih etmelerindeki en önemli faktör elbette ki hız. Birçok kullanıcı için hızlı ve sayfaları düzgün görüntüleyebilen bir tarayıcı rağbet görmek için yeterlidir.

Aslında tarayıcıları değerlendirirken göz önünde bulundurulacak birçok faktör vardır; hız, desteklediği teknolojiler, güvenli olması, bellek kullanımı, donanım hızlandırma performansı, 3d grafik performansı, HTML 5 ile uyumlu çalışması, video-ses başarımı, tema ve eklenti desteği gibi daha birçok kriter vardır. Her kategoride en iyi diye bir tarayıcı yoktur, seçim yapılırken ortalama baz alınmalıdır. Bu yazının yayınlandığı Tarih itibariyle Web tarayıcısı test skorlarını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz;

web tarayıcı test skorları

Grafikte tarayıcıların farklı sürümlerinin en yüksek puan olan 555 üzerinden aldığı skorları görebilirsiniz. Test yapılırken dikkate alınan teknolojilerden bazıları;

web tarayıcı test kriterleri

Kendi İnternet tarayıcınızı test etmek veya diğer tarayıcılarının güncel skorlarını görmek istiyorsanız html5test İnternet sayfasına bakabilirsiniz.

Web Tarayıcıları Özellikleri

1. Adres Çubuğu

İnternet sitelerine girmek için buraya geçerli bir adres (URL) yazılmalıdır.

tarayıcı adres çubuğu

2. Açılış Sayfası

Tarayıcıyı açtığımızda ilk açılacak olan siteyi ifade eder. Internet Explorer ‘da açılış sayfası değiştirmek için tarayıcı açıkken “Araçlar->İnternet Seçenekleri” bağlantısı tıklanır, açılan pencerede “Giriş Sayfası” yazılı kısıma geçerli bir İnternet adresi yazılır ve “Tamam” butonu tıklanır.

internet explorer açılış sayfası

Google Chrome giriş sayfasını değiştirmek için sağ üstteki “Chrome özelleştirme” düğmesine tıklanır daha sonra “Ayarlar” tıklanır. Açılan sayfada “Başlangıçta” yazılı kısımdaki “Sayfaları ayarla” bağlantısı tıklanır. Açılan pencereden “URL” kısmına açılmasını istediğiniz adresi yazıp “Tamam” düğmesine basmalısınız.

chrome başlangıc sayfası ayarı

ipucu İpucu: Birden fazla açılış sayfası ayarlanabilir. Bu durumda ilk açılışta adresler yeni sekmeler halinde gelecektir. Eğer sizi rahatsız eden açılış sayfası varsa üzerine gelip silebilirsiniz.

3. Yer İmleri

Sık ziyaret ettiğimiz siteleri buraya kaydedip sonra hızlı bir şekilde erişmek için bu çubuğu kullanabiliriz. Bu çubuğu açmak için yıldız sembolü tıklanmalıdır.

internet explorer sık kullanılanlar

Google Chrome tarayıcıda yıldız sembolüne tıklamak o siteyi yer imlerine eklemek anlamına gelir. Chrome ‘da yer imlerini düzenlemek için “Chrome özelleştirme” düğmesine tıklanır daha sonra “Yer işaretleri->Yer imi yöneticisi” bağlantısı tıklanır. Internet Explorer tarayıcıda ise bu düğmenin ismi “Sık kullanılanlar” dır. Sık kullanılanlar düğmesine basıp ilgili adresi “Sık kullanılanlara ekle” düğmesine basarak kaydedebilirsiniz.

4. Arama Geçmişini Silme

Daha önceden girilen siteler tarihe göre gruplanır. Internet Explorer ‘da yıldız sembolü tıklanabilir. Tüm tarayıcılarda kısa bir yoldan CTRL+H tuşlarına basarak geçmiş açılabilir. Açılan penceren belirli bir İnternet sayfasını aramak istiyorsanız “Geçmişte ara” kısmına yazabilirsiniz.

chrome tarama verilerini temizle

Google Chrome arama geçmişini temizleme işlemi yapmak için yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “Tarama verilerini temizle” bağlantısı tıklanır, ardından açılan pencereden silmek istediklerinizi ve silinecek tarih aralığını seçerek “Tarama verilerini temizle” düğmesine tıklayın böylece Google Chrome arama geçmişini temizleme işlemini gerçekleştirirsiniz. Eğer her şey silinsin ve tertemiz olsun diyorsanız tarih aralığını “en baştan” olarak seçin ve tüm seçenekleri işaretleyip İnternet geçmişi temizleme işlemini gerçekleştirin.

google chrome arama geçmişini temizleme

Tüm seçenekleri işaretlediyseniz arama geçmişiniz, önbelleğe indirilen dosyalar, sitelere girişte otomatik kaydettiğiniz şifreler, otomatik tamamlanan form bilgileri silinecektir.

Internet Explorer ‘da geçmişi silmek için “Araçlar->Internet Seçenekleri” tıklanır daha sonra açılan pencereden “Sil” düğmesine tıklanır. Silinecek öğe gurupları işaretlenerek tekrar “Sil” tıklanır.

internet explorer arama geçmişini silme

5. Düğmeler

İleri-Geri: ileri-geri , Dur: dur, Yenile: yenile

6. Eklentiler

İnternet tarayıcılarına ek işlevler kazandıran küçük yazılımlardır. Chrome tarayıcıda uzantılar adıyla bilinir. Örneğin; Chrome için yüklenen SearchPreview uzantısı sayesinde google aramalarında sitelerin yanında küçük resim gelir.

searchpreview eklentisi

Yine benzer bir şekilde Chrome ‘da hava durumu uzantısı kurulursa tarayıcıdan hava durumuna anlık bakılabilir. Google Chrome eklentilerini (uzantılar) açmak için sağ üstteki düğmeye basıp Ayarlar->Uzantılar bağlantısı tıklanmalıdır.

7. Temalar

İnternet tarayıcılarının görünümleri temalarla değiştirilebilir. Firefox ‘ta “Ayarlar -> eklentiler” kısmından tema indirip “ayarlar -> eklentiler -> görünüm” kısmından tema seçilebilir. Firefox ‘ta yeni tema yüklemek için “ayarlar -> görünüm -> eklenti edin” seçeneğiyle tema bulunur ve uygulanabilir. Chrome ‘da “ayarlar->görünüm->tema al” seçeneğiyle tema bulunur ve uygulanabilir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments