Web Sitesinin Zararlı Olup Olmadığını Test Etmek, Güvenli Siteler Nasıl Anlaşılır

İnternet sitelerinde gezinti yaparken sayfanın güvenilir, temiz olup olmadığını anlamak her zaman mümkün değildir. Eğer İnternet koruması olan bir antivirüs programınız varsa şanslısınız çünkü eğer ziyaret etmeye çalıştığınız sayfa zararlı bir içeriğe sahipse siz sayfayı daha açamadan antivirüs programınız tarafından engellenecektir böylece siteden gelebilecek zararları önlemiş olursunuz. Peki nasıl bir zarar gelebilir? Basitçe; sizin banka, sosyal medya vb. hesaplarınıza girerken kullandığınız bilgileri çalmaya yönelik hazırlanmış bir sayfa olabilir veya sayfayı ziyaret ettiğinizde bilgisayarınıza / İnternet tarayıcınıza yüklenecek bir script vasıtasıyla sosyal medyada adınıza uygunsuz paylaşımlar yapan bir zararlı olabilir. Siz her ne kadar bilinçli bir kullanıcı olsanız da İnternet koruması olan bir antivirüs sahibi değilseniz ve İnternet tarayıcınızın güvenlik ayarlarını iyi yapmamışsanız zararlının bulaşması için sayfayı ziyaret etmeniz yeterli olabilir.

Güvenli Siteler Nasıl Anlaşılır

Web sitelerinin zararlı olup olmadığını test eden birçok site vardır ancak hepsini tek tek anlatmak yerine onlarcasını içinde barındıran, kötü amaçlı dosya veya yazılım barındıran sitelerin güvenli olup olmadığını test edebileceğiniz ücretsiz bir site mevcut. VirusTotal sitesine girdikten sonra adres taratabilmek (url virus scan) için “URL” sekmesini tıklamalısınız;

virus-total-ana-sayfa-url-taramasi

Analiz etmek istediğiniz sayfanın URL adresini girdikten sonra “Tara!” düğmesine tıklayarak sitede kötü amaçlı dosya veya yazılım test işlemini başlatabilirsiniz. Eğer girdiğiniz adres daha önceden de test edilmişse analiz tarihi ve sonuçlarını gösteren bir pencere açılacaktır. Son analize göre sonuçları görmek için “Son incelemeleri görüntüle.” düğmesine tıklamalısınız. Güncel haliyle yeniden test etmek istiyorsanız “Tekrar incele” düğmesine tıklamalısınız.

virustotal url önceki sonuçlar

Sonuçlar incelendiğinde an itibariyle 67 tarayıcı ile analiz sonuçları görülecektir. Örnek adres için tarama sonuçları aşağıdadır;

virustotal ile güvenli siteler nasıl anlaşılır

Analiz sonuçları sitenin güvenli veya temiz olup olmamasıyla ilgili bir fikir verecektir ancak korumayacaktır bu nedenle İnternet sayfalarında gezinirken uyanık olmalı ve tıklamaya teşvik edici içeriklerde özellikle dikkatli olmalıyız.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments