Web Günceleri (Bloglar), Blog Oluşturma

Web günceleri (Blog), genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Site sahibinin seçimi doğrultusunda yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar blog kültürünün çok önemli bir dinamiği ve olmazsa olmaz yapı taşıdır. Yorum mekanizması ile Yazar ve okuyucular arasında sürekli bir iletişim sağlanır.

Web Günceleri (Blog) Türleri

Kişisel

İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belirli konulara odaklanan blog çeşididir.

Temasal

Sadece belirli bir alanda yazılan yazıların yer aldığı, belirli bir konuda uzmanlaşmış kişilerin yazdığı ve düzenlediği blog türüdür.

Topluluk

Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır.

Kurumsal

Şirketlerin kendileriyle ile ilgili haber, resim, tanıtım ve duyurularını herkese açtıkları ve paylaşımda bulundukları bloglardır.

web günceleri

Örnek bir blog sayfası yayınlama görüntüsü

Web tasarımcılar joomla, wordpress gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) kullanarak kendi sitelerinde blog yayınlayabilirler.

Tasarım bilgisi iyi olmayan kişiler de kidblog, wix, edublogs, webnode , blogcu , blogger gibi siteler üzerinden blog açabilirler.

Blog Nasıl Açılır?

Wix ile Blog Oluşturma

Wix ile ücretsiz blog oluşturma adımları;

Wix web sitesi açılır, sitede “HEMEN BAŞLAYIN” yazılı butona tıklanır. Aşağıdaki ekran gelecektir;

wix blog nasıl açılır site kayıt sayfası

Eğer Facebook veya Google hesabınız varsa sağ taraftaki bağlantılardan giriş yapabilirsiniz, yoksa soldaki e-posta kutucuğuna kendi e-posta adresinizi yazıp şifre kutucuğuna da şifre yazıp “BAŞLA” butonuna tıklayın. Kayıt işlemini başarıyla yaptıktan sonra aşağıdaki ekrandan kategori türünü seçin ve “GİT” butonuna tıklayın.

wix blog oluşturma kategori seçimi

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hazır temalardan birisini seçip altındaki “Düzenle” butonuna tıklayın.

wix-tema-secimi

Artık site sayfalarını oluşturmaya ve düzenlemeye başlayabilirsiniz. Eğer bir sayfa üzerinde çalışırken işiniz henüz bitmediyse ve daha sonra devam etmek istiyorsanız yukarı kısımdaki “Kaydet” butonuna tıklayıp sayfayı kaydetmeniz lazım. Yukarı kısımdaki “Yayınla” butonuna basmanız durumunda ilk seferde bir site adı yazıp “Hemen Kaydet” butonuna tıklamalısınız tekrar “Yayınla” butonuna basınca aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak;

wix site yayınlama

“Yayımla” butonuna tıklayınca siteniz artık İnternette yayınlanacaktır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments