VPN Bağlantısı Nasıl Kurulur?

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ kısaltması olarak kullanılır. VPN bağlantısı kurarak, ağlara uzaktan güvenli şekilde erişim sağlanır. VPN ile transfer edilen veriler şifrelenerek gönderilir bu sayede İnternet dünyasından izole edilmiş bir tünel iletişimi gerçekleştirilir. Kısaca VPN servisleri haberleşmenin gizliliği için kullanılır.

Örneğin bir sigorta şirketi çalışanı başka bir şehirden merkezdeki sigorta yazılımını bilgisayarına kurmadan uzaktan güvenli bir şekilde bağlanabilir.

vpn bağlantısı kurma genel şema

VPN Genel Şema

VPN hizmetini kullanmak için günümüzde bilgisayara kurulabilen Hotspot Shield, Ultra Surf , NordVPN gibi yazılımlar mevcuttur.

vpn programları

Bir VPN hizmeti veya yazılımı kullanarak farklı bir sunucu ve ülke üzerinden İnternete çıkabilir böylece İnternet gezintinizin gizliğini de sağlayabilirsiniz ancak bu durum sınırsız özgürlük anlamına gelmez. VPN hizmetine bağlandığınız sunucu üzerinde kayıtlarınız tutulabilmekte ve hizmetin sunulduğu ülke yetkililerince bağlantı bilgilerinizin paylaşılması durumu oluşabilir.

Ücretsiz VPN veya ücretli VPN hizmeti veren firmalar vardır. Genel olarak ödediğiniz ücret ne kadar fazlaysa, güvenliğiniz o derece fazla olacaktır ayrıca aylık bant genişliği de.

Bu yazıda Online VPN hizmeti sunan vpnbook İnternet sitesi ile ücretsiz VPN kurulumu anlatılacaktır. VPNBOOK sitesini ziyaret ettiğinizde 3 adet VPN bağlantı türü olduğu görülecektir;

vpnbook online vpn

VPN Bağlantısı Kurma Yöntemleri

1- PPTP Yöntemiyle Online VPN Kurma

PPTP yönteminde herhangi bir vpn programı kurmanıza gerek kalmadan ücretsiz olarak Windows veya Mobil telefon üzerinden bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz. PPTP sekmesi tıklanır;

vpnbook ppt ücretsiz vpn sunucular

Hangi sunuculara bağlanabileceğiniz, sunucuların bağlantı adresleri, kullanıcı adı ve şifre burada yer almaktadır. Sunucular genelde aynı kalmaktadır ancak şifre sık sık değiştirilmektedir. Bu yöntemle bağlantıyı kurmak için öncelikle Masaüstünden, Denetim masasından veya sağ alt bildirim çubuğundan Ağ ve Paylaşım Merkezi açılır;

vpn bağlantısı kurma

Yeni bağlantı veya ağ kurun bağlantısı tıklanır.

çalışma alanına bağlan

Açılan pencereden çalışma alanına bağlan seçilip ileri butonu tıklanır.

vpn kurulumu internet bağlantımı kullan

Açılan pencereden İnternet Bağlantımı (VPN) kullan seçilir.

çalışma alanına bağlan sunucu ip girme

İnternet adresi kısmına, ilk adımda belirtilen şekilde uygun bir Server adresi yazılır. Hedef adı kısmına istediğimiz bir bağlantı adı yazarak Oluştur butonuna tıklanır ve kurulum işlemi tamamlanır. VPN bağlantısı oluşturuldu, artık görev çubuğundaki ağ simgesine tıklayarak VPN Hizmetine tıklanır ve ilk adımda belirtilen username bilgisi kullanıcı adına, password bilgisi de şifreye yazılıp bağlantı yapılabilir.

vpn ağ baglantısı

2- OpenVPN Yöntemiyle VPN Kurulumu

OpenVPN yönteminde bilgisayara indireceğiniz OpenVPN yazılımıyla ücretsiz olarak bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz, PPTP yöntemine göre daha güvenlidir.

OpenVPN programını indirip kurmanız gerekir.

openvpn indirme sayfası

Kurulum işleminden sonra vpnbook sitesindeki OpenVPN sekmesine gelinir ve bağlanılmak istenen sunucunun üzerine tıklayıp dosya bilgisayara kaydedilir. İsterseniz tüm sunucuları tek tek tıklayıp kaydedebilirsiniz.

openvpn baglantı sunucuları

Herhangi bir sunucu bağlantı dosyası indirildikten sonra içinden çıkan .ovpn uzantılı dosyalar, OpenVPN programının kurulu olduğu dizin (örneğin: C:\Program Files\OpenVPN\) içindeki config klasörü içerisine kopyalanır. OpenVPN programı çalıştırılır, bildirim çubuğundaki simgesinin üzerine sağ tıklayıp yüklediğimiz sunuculardan bir tanesinin üzerine gelip Bağlan tıklanır. Kullanıcı adı ve şifre yine vpnbook sitesindeki username ve password olacaktır.

openvpn vpn sunucusuna bağlan

3- Dedicated VPN Yöntemiyle VPN Bağlantısı Kurmak

Dedicated VPN yönteminde ise aylık belli bir ücret karşılığında sunucu kiralayarak bağlantınızı gerçekleştirilir. En güvenli ve hızlı yöntemdir, kullanıcı bilgileri kayıt altına alınmaz.

dedicated vpn hizmeti

Bu hizmeti satın almak için Subscribe butonuna basılmalıdır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments