Virus Bulletin Antivirüs Test Sitesi İncelemesi

Virus Bulletin 20 yıldan fazladır güvenlik çözümlerine bağımsız test, sertifikasyon yapan bir kuruluştur. Anti-malware ve anti-spam korumaları konusunda bireysel ve kurumsal düzeyde düzenli olarak karşılaştırmalar gerçekleştirilir. Uzman ekip tarafından testler gerçekleştirilir.

Virus Bulletin ana sayfasına girildiğinde üst menüdeki “VB Testing” bağlantısı tıklanınca sertifikasyon türleri açılmaktadır.

virus bulletin ana sayfa görüntüsü

Antivirüs programlarının test sonuçlarını öğrenmek için “VB100” bölümündeki raporlar incelenmelidir. En son raporu görmek için “Latest Report”, önceki raporları görmek için “VB100 Test Archive” bağlantısı tıklanmalıdır. Son raporu içeren bağlantıyı “Latest Report” tıkladığımızda aşağıdaki gibi ekran açılmaktadır;

virus bulletin vb100 raporu

Test raporundaki “Result” başlığında VB100 test değerlendirmesinden geçip geçmediği(Passed=geçti, Failed=geçemedi) belirtiliyor. “RAP Score” başlığında ise yeni zararlılar da dahil tespit etme oranını göstermektedir, bu skor ne kadar yüksekse antivirüs yazılımı o kadar yüksek oranda koruma sağlıyor demektir. Üst menüdeki “FULL TEST HISTORY” bağlantısı tıklandığında önceki yıllara ve farklı işletim sistemlerine ait raporlar incelenebilir. “COMPARE PRODUCTS” bağlantısına tıklandığında antivirüs programları arasında kıyaslama yapılır(en fazla 3).

“Products to compare (maximum 3)” kısmına kıyaslanmak istenen antivirüs programlarının isimler yazılarak arama sonucunda listeden çıkan uygun seçenek seçilir, “Period to compare” kısmından “Last 10 tests”(Son 10 test) veya “Last 12 month”(son 12 ay) seçildikten sonra “COMPARE!” butonuna tıklayarak kıyaslama sonuçları görüntülenir. Örnek olarak 3 antivirüs yazılımı seçilerek yapılan kıyaslama sonucu aşağıdaki gibidir;

virus bulletin vb100 kıyaslama

Sitenin ana sayfasında “VB Testing” üst menüsüne tıklandığında açılan sayfadaki sertifikasyon türlerinden olan “VBSpam” ise spam e-postalara karşı kurumsal filtreleme sağlayan çözümler için test sonuçlarını göstermektedir. “VB100” ile benzer şekilde “Latest Report” veya “VBSpam Test Archive” seçenekleriyle raporları inceleyebilirsiniz. Test sonuçlarında “Spam catch rate” göstergesiyle spam mailleri tespit edebilme oranını görebilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments