Sanal Makine Nedir, Oracle Vm VirtualBox İle Sanal İşletim Sistemi Kurma

virtualbox ile sanal işletim sistemi kurulumu

Sanal Makine Nedir?

Mevcut kurulu işletim sisteminiz üzerinde belirli bir yazılım sayesinde başka bir sanal işletim sistemi kurma işlemidir. Sanal makineyi oluştururken sabit diskinizden ne kadar yer ayırmak istediğinizi belirtiyorsunuz, VirtualBox bu dosyayı kendisi oluşturuyor ve Sanal makinenizi bu dosya üzerinden çalıştırıyor.

Sanal Makine Yazılımı Kullanma Nedenleri

  • Yeni bir işletim sistemi çıktığında kurup denemek için mevcut işletim sisteminizi formatlamak yerine sanal bir makine içine kurarak deneyebilirsiniz.
  • Birçoğumuz hiç bilmediğimiz programları kurup silmişizdir, bunun sonucunda işletim sisteminde oluşan kalıntı dosyalar yüzünden bilgisayarımız bir müddet sonra nedenini anlayamadığımız bir şekilde yavaşlamaktadır. Oysaki, ilk defa kuracağımız bir programı sanal makinenizin içerisine kurarak deneyebilir ve gerçekten faydalı olduğunu gördüğünüzde asıl işletim sisteminize kurabilirsiniz. Yazılımı kurmadan önce bir program faydalı mı zararlı mı yazısını da inceleyebilirsiniz.
  • İnternet’te gezinirken virüslü web siteleriyle başınız dertteyse sanal bir makine sizin için ilaç gibi olacaktır çünkü Oracle Vm VirtualBox yazılımının network desteği var. Bu sayede sanal bilgisayarınızı çalıştırıp istediğiniz İnternet sitesinde dolaşabilirsiniz (ne de olsa esas işletim sistemi etkilenmeyecek).

Oracle Vm VirtualBox yazılımının USB ve NETWORK destekleri olması programı değerli kılıyor. En değerli kılan özelliklerden birisi de diğer sanal makine yazılımlarına nazaran (virtual pc, vmware) işlemcinizin gerçek performansını ve hızlılık durumunu sanal makinenizde hissedebiliyorsunuz. Oracle Vm VirtualBox programını indirmek için resmi yayıncı sitesini kullanabilirsiniz ya da aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Windows Platformu(X86/Amd64) kullananlar için;

indir

OS/X Platformu kullananlar için;

indir

Linux Platformu kullananlar için;

indir

Oracle Vm VirtualBox Kullanımı ve Ayarları

Oracle Vm VirtualBox kurulumu yapıldıktan sonra sanal işletim sistemi kurma ve yapılandırma ayarları aşağıdaki resimlerde adım adım gösterilmektedir;

oracle vm virtualbox sanal makine kurulumu

Program kurulup ilk defa çalıştırıldığında ekranın sol üst kısmındaki “Yeni” düğmesi tıklanır. Bu ekranda oluşturacağımız sanal makineye bir isim vermeliyiz; örnekte ben “Sanal Windows 10” olarak belirttim. Türü kısmından kurmak istediğimiz işletim sistemini listeden seçmeliyiz, listede olmayan bir tür işletim sistemi varsa “Other” seçilir. Sürüm kısmında ise işletim sisteminin hangi versiyonu yüklenecekse o seçilmelidir. Burada şuna dikkat etmelisiniz; yükleme yapacağınız imaj dosyası(.iso) veya kurulum CD ‘sinin içindeki sürüm ile (örneğin 64 Bit) seçtiğiniz sürüm aynı olmalıdır. Seçimlerden sonra “İleri” düğmesi tıklanır.

oracle vm virtualbox sanal makine oluştur

Bu ekranda kuracağınız sanal bilgisayarınız için ayıracağınız bellek miktarını girmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz işletim sistemi türüne göre bellek miktarı otomatik olarak belirlenmektedir. Bellek ayırırken sanal ile gerçek işletim sisteminizin aynı donanımı kullandığını göz önünde bulundurmalısınız örneğin bilgisayarınızın gerçek RAM belleği 3 GB olsun, bilgisayarınızın görev yöneticisinden baktığınızda gerçek işletim sisteminiz zaten 2 GB gibi bir bellek alanını kullanıyorsa sizin buraya 1 GB vermeniz gerçek sistemini yavaşlatacaktır.

Yukarıdaki resimde zaten çubuğu yeşil alanda tutmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Diğer bir durumda ise örneğin gerçek RAM belleğiniz 8 GB olsun ve siz Windows XP kuracaksanız 4 GB gibi yüksek bir bellek ayırmanız da gereksiz olacaktır. Ayrılacak bellek alanı belirlendikten sonra “İleri” düğmesi tıklanarak bir sonraki ekrana geçilir.

sanal makine

Bu ekranda kurulum öncesi önerilen sabit disk miktarını görebilirsiniz. “Oluştur” düğmesine tıklayarak bir sonraki ekrana geçilir.

oracle vm virtualbox kurulumu 4

“İleri” düğmesi tıklanır.

virtualbox kurulumu 5

Bu ekranda oluşturulacak sanal diskin sabit mi değişken boyutlu mu olacağı seçilir. Değişken seçilerek diske dosya eklendikçe büyümesi sağlanabilir bu sayede örneğin bir sonraki ekranda 32 GB seçsek bile kurulum bittiğinde 10 GB alan kapladıysa gerçek hard diskimizde de şimdilik 10 GB ‘lık yer kaplayacak demektir. “İleri” düğmesiyle bir sonraki ekrana geçilir.

virtualbox kurulumu 6

Kullanılacak sabit disk boyutu belirlenir. Kırmızı daire ile belirtilen simgeye tıklayarak sabit disk dosyasını istediğiniz konuma kaydedebilirsiniz. İleride taşınabilirliğinin ve takibinin kolay olması açısından bildiğiniz bir konuma kaydetmenizi öneririm. “Oluştur” düğmesine basıldığında boş bir sabit disk dosyası oluşturulur. Sabit disk oluşturulduğuna göre artık kuruluma geçilebilir.

virtualbox kurulumu windows 10 sanal işletim sistemi

Sol menüde sanal makine oluşturulmuştur. Dilerseniz birden fazla da oluşturabilirsiniz, üstelik donanımınızın el verdiği ölçüde aynı anda birden fazla sanal bilgisayarı da aynı anda çalıştırabilirsiniz. “Başlat” düğmesine tıklayarak sanal makineyi çalıştırabilirsiniz ya da “Ayarlar” düğmesine tıklayarak ince ayarlar yapabilirsiniz.

virtualbox kurulum 8

Örneğin; “Ayarlar” sayfasından “Sistem” sekmesinden sanal makinenin daha performanslı çalışması için daha fazla sayıda işlemci atayabilirsiniz. Kurulumdan sonra gerçek bilgisayarınızdaki bir klasöre veya sabit diske erişmek istiyorsanız “Paylaşılan Klasörler” sekmesinden bu yolu tanıtabilirsiniz. Ayarları sanal makine kapalı olduğunda istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra “Başlat” düğmesine tıklanarak sanal makine başlatılır.

Sanal İşletim Sistemi Kurma

sanal işletim sistemi kurma

Henüz işletim sistemi kurulu olmadığı için bize kurulum medyasının nerede olduğu soruluyor; eğer CD/DVD üzerinden kurulum yapıyorsanız açılır listeden ilgili optik sürücüyü seçmelisiniz, bilgisayarınızda mevcut bir imaj(.iso) dosyasından kurulum yapacaksanız resimde kırmızı daire içinde bulunan simge tıklanarak imaj dosyasının yolu gösterilir.

ipucu Eğer imaj dosyasını tanıtamadıysanız ya da başlatma sonrası “fatal: no bootable medium found! system halted” hatası alıyorsanız, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği şekilde imaj eklemeyi gerçekleştirip sanal makine kurulumu başlatılır.

sanal makine disk kalıbı yerleştirme

“Başlat” düğmesi tıklanınca kurulum başlayacaktır. Bu örneğimizde sanal Windows 10 kurulumu anlatılacaktır.

sanal makine kurulumu Windows

Bu aşamada artık önceden bildiğimiz gibi işletim sistemi kurma işlemi yapılmalıdır. Kurulum tamamlandıktan sonra sanal bilgisayar hazır hale gelmiş olacaktır.

sanal işletim sistemi Windows kurma

Görünümü tam ekran yapmak için “Görünüm -> Tam Ekran” üst menüsünden tam ekran görünümüne geçebilirsiniz. Tam ekrana geçmek veya çıkmak için klavye tuş kombinasyonu sağdaki Ctrl kullanılmak şartıyla Ctrl+F şeklindedir. Tam ekrana geçtiğinizde gerçek anlamda tam ekran göremiyorsanız sanal makinenin yeteneklerini geliştirmek için “Misafir Eklentileri(Guest Additions)” yüklemelisiniz. Yeni bir Oracle Vm VirtualBox sürümü kullanıyorsanız bu kalıp Windows ‘unuzu başlattıktan sonra üst menüdeki “Aygıtlar -> Misafir Eklenti CD Kalıbını Yerleştir” menüsünde yer almaktadır.

virtualbox guest additions kurulum tamamlandı

Bu eklentiyi kurduktan sonra ayrıca Direct 3D desteği de gelmiş olacaktır.

5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yasin
1 yıl önce

Selamün aleyküm. Bu Virtualbox denen yazılımla bir sorunum var. Yükledim kurdum çalıştı işimi gördüm işim bitti artık programı kaldırmaya geldik. Programı kaldırdım ve kaldırmama rağmen bilgisayar kapanırken virtualbox interface çalışıyor yinede kapatılsınmı uyarısı gözüküyor. Bunun üzerine hiç kafa patlatmayıp güncel bir windows 10 pro flaşı hazırlayak bilgisayarıma formatı sıfırdan boot menüsünden attım ama gel gelelim format atmama rağmen ve bu programı birdaha hiç yüklememe rağmen yine bu illet uyarıyı verdi çözüm nedir sizce sanal makine kalıntıları işlemciyemi bulaştı bu nasıl iştir. Fabrikasyon kodlarına karıştı zannedicem, mübarek anakartın virüsü gibi gitmiyor.

ahmet
9 yıl önce

eline saglık

Emre
10 yıl önce

bnde şöle bişi oluyor…açılıyor sun virtual box yazıor sonra

FATAL:no bootable medium found!System halted yazıor ne yapmalıyım?

Oğuz
11 yıl önce

Her şey için teşekkürler