Telif Hakları ve Dijital Okuryazarlık

Telif Hakkı Nedir?

telif hakkı copyright işareti

Orijinal bir yapıtın, eserin başkaları tarafından izinsiz kullanılmamasının, kopyalanmamasının kanunlarla koruma altı alınmasıdır.

Telif Hakları Özellikleri

  • Telif hakkını ifade eden sembol (copyright işareti) daire içinde bir “c” harfidir. © harfi üzerinde bulunduğu eseri yapan kişinin haklarının koruma altında olduğunu ifade etmektedir ve İngilizce olarak “Copyright” kelimesini temsil eder.
  • Telif Hakkı doğması için tescile gerek yoktur. Fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklar eserin üretilmesiyle birlikte otomatik olarak oluşmaktadır. Telif hakkı çiğnenmesi durumunda eser sahibinin tespitini kolaylaşması açısından ve ispat edilebilirliğinin kolaylaşması açısından eser sahibi isteğe bağlı kayıt-tescil işlemi gerçekleştirebilir.
  • Eser üzerinde bulunan hakların korunması ve hak sahiplerinin belirlenmesinde ispat kolaylığını sağlamak amacıyla bazı işlemler yapılması mümkün bulunmaktadır.
  • Hakların genellikle bir koruma süresi olur. Koruma süresi, eserin sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden sonra 70 yıldır.
  • Telif hakkının korunması temel hak ve özgürlükler kapsamına girer.
  • Hakların korunması, eserin doğduğu ülkenin kanunlarına göre düzenlenir.
  • Telif hakkı ihlal edilmesi durumunda fikir veya eser sahibi tarafından ceza veya hukuk davası açılması yolu açıktır.

Telif Hakkı Nereden, Nasıl Alınır?

telif hakları gov.tr

Telif hakkı başvurusu yapmak için “Telif Hakları Genel Müdürlüğü” İnternet sayfasından başvuru işlemleri sayfasında yer alan “Kayıt-Tescil Başvuruları” başlığı altındaki “İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil Başvuruları” kısmından gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Dijital Okuryazarlık Nedir?

dijital okuryazarlık

Dijital okuryazarlık; dijital teknolojiler kullanılarak bilgi üretmek ve var olan bilgileri etkili, eleştirel bir şekilde değerlendirmek olan tanımlanabilir. Dijital okuryazarlık süreçlerinde bilgisayarlar; tablet, cep telefonu gibi cihazlarla birlikte İnternet ve iletişim araçları etkin bir biçimde kullanılır. Dijital okuryazar bir birey için sadece bilgisayar kullanımını bilmek yeterli olmayacaktır. Dijital okuryazarlık bütün bu bahsedilenlerin yanı sıra bilgiyi efektif şekilde kullanma, bulma, sentezleme, değerlendirme, özetleme, oluşturma, sunma gibi becerileri de kapsamaktadır.

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
warwıck
3 yıl önce

ödevimi bububla yaptım çok güzel

warwıck
3 yıl önce

GÜZEL BİLGİLER VAR ÖDEVİMİ BUNUNLA YAPTIM