Siber Saldırı Karşısında Bilgisayarınızın Güvenliğini Artırın

siber saldırı savunma artırma

Değerli ziyaretçiler, sizlerle bilgisayar saldırılarına (siber saldırı) karşı bilgisayar savunmasının nasıl artırabileceğini paylaşacağım. Bu sitede yazarken kesinlikle çok profesyonel birisi olduğumu iddia etmiyorum. Bilgisayar saldırıları hakkında bahsedeceğim önlemler birçok kişinin bildiği yöntemlerdir ama yine de Windows kullanıcıları için özgün bir şekilde bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Siber Saldırı Karşısında İşletim Sistemi Taraflı Tedbirler

1- Sıkça Windows Güncelleştirme Yapın

Biliyorsunuz ki Windows işletim sistemi paralı olduğu için doğal olarak tepkisini çekenler tarafından sıkça siber saldırı gerçekleştirilen bir yapıya sahiptir. Windows güncelleştirme bazen bilgisayarınızdaki yazılımların, uyumluluk sorunlarının düzeltilmesi olabileceği gibi genellikle açıkları kapatma (yama) anlamında yayınlanmaktadır. Saldırganlar tarafından keşfedilen Windows açıkları, Microsoft güvenlik çalışanları tarafından tespit edilip kapatılırlar ve Windows güncelleştirme dosyalarını yükleyerek bilgisayarınızdaki bu açıkları kapatırsınız.

windows güncelleştirme

2- Uzak Masaüstü Bağlantısı ve Uzaktan Yardım Özelliklerini Kapatın

Denetim masasındaki Sistem Özelliklerini çalıştırın ve eğer kullanmıyorsanız Uzak sekmesindeki Uzaktan yardım ve uzak Masaüstü bağlantısı seçeneklerini kaldırın. Kötü niyetli bağlantılara karşı tedbiri almak lazım.

uzak masaüstü bağlantısı

3- Kullanılmayan Windows Hizmetlerini Kapatın

Bilgisayarlara siber saldırı genellikle açık port saldırısı şeklinde gerçekleştirilir. Bu portların hepsini tek tek bilmemiz mümkün olmayabilir. Bilgisayarda çalışan hizmetlerden bazıları belli port numaralarını kullanmaktadırlar. Yani anlayacağınız, port kullanan bir hizmet o anda çalışıyorsa açık port da var demektir. Bu konuda yapabileceğimiz en kolay şey gereksiz hizmetleri kapatmaktır ancak bu konuda dikkatli olmak gerekir zira bazı Windows hizmetlerinin bağımlılıkları vardır ve kapatılması durumunda diğer hizmetlerin çalışması da durabilmektedir. Hizmetleri çalıştırmak için Başlat-Çalıştır kısmına services.msc yazın. Bu kısımda hizmetlerin tam listesini ve açıklamalarını görüyorsunuz. Hizmet durumlarını tek tek anlatmayacağım ancak hizmeti durdurmak için üzerine çift tıklayın, Başlangıç Türü olarak “Devre Dışı” durumunu seçiniz. Şimdi bu listeden gereksiz gördüğünüz hizmetleri kapatarak hem bilgisayarınızın performansını biraz artırmış olursunuz (çünkü bilgisayar açılışında bu hizmet Ram üzerinde yer kaplamayacak) hem de o hizmet bir port kullanıyorsa doğal olarak onu da iptal etmiş olacaksınız. Örnek bir hizmet vermek gerekirse, Remote Desktop Help Session Manager, Uzaktan Kayıt Defteri,Windows Cardspace gibi özellikler eminim çoğu kullanıcının hiç kullanmadığı özelliklerdir. Hizmetler konusunda daha detaylı bilgi araştırarak bunları kapatmanızı tavsiye ederim.

windows hizmetleri

4- Windows Oturumuna Şifre Koyun

windows oturumuna şifre koyma

Herkesin aklına gelebilecek en basit savunma yöntemi elbette ki Oturumunuza şifre koymaktır. Bu işlemi Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları kısmından yapabilirsiniz. Başlangıç şifresi olan bir bilgisayar, kapısı kilitli olan bir eve benzer. Windows oturumumuza şifre koymak tabi ki yüksek düzey bir güvenlik sağlamayacaktır ancak ağ saldırılarında bir nebze koruyucu olacaktır.

5- Klasör Paylaşımlarınızı Gözden Geçirin

paylaşımları gözden geçirme

Bilinçli olarak verdiğiniz ya da farkında olmadığınız klasör paylaşımlarını gözden geçirmenizde fayda var; Everyone kullanıcısına izin verilmiş bir paylaşımınız varsa, herkese açık bir paylaşım izni vermiş oluyorsunuz ve kaldırmanız tavsiye edilir. Ağınızdaki bir bilgisayara veya etki alanı kullanıcısına yetki vermeniz gerekiyorsa bunu Everyone kullanıcısına açarak değil; ağdaki bilgisayar adına veya etki alanı kullanıcı adına vermeniz güvenliğiniz için daha uygun olur.

ipucu Sitenin, paylaşılan klasörleri görüntüleme ve paylaşımları kapatma ile ilgili yazısına bakabilirsiniz, burada tekrar anlatılmayacaktır.

ipucu Özellikle Windows 10 gibi yeni işletim sistemlerinde varsayılan olarak C:\Users klasörü paylaşılmış olarak ayarlanmıştır, bu paylaşımı kapatmanız tavsiye edilir çünkü ağınızdaki bir kullanıcı doğrudan ağda bilgisayar adınızı yazarak (örneğin; \\ofis24 ) sizin kullanıcılar klasörünüze erişebilir. Karşıdan yüklemeler, video, resim, belgeleriniz bu klasör altında olduğu için başkalarının erişmemesi gerekir.

Siber Saldırı Güvenlik Yazılımı Tedbirleri

1- Antivirüs – Firewall (Güvenlik Duvarı) Yüklü Olsun

Bilgisayarınızda kesinlikle iyi bir antivirüs programı bulunsun, bununla ilgili sitenin antivirüs ve antimalware programı test siteleri kategorisine bakarak antivirüs test sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Antivirüsün ücretli mi ücretsiz mi olacağına karar veremediyseniz sitenin Antivirüs Programı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır yazısına da bakabilirsiniz. Antivirüsler bilgisayarın savunmasını artırmada en önemli yazılımlardır. Ara sıra virüs taraması yaparak sistemin temiz kaldığından emin olun. Güvenlik duvarı yazılımı, web üzerinden bilgisayarınıza gelebilecek yetkisiz erişimleri engeller ve erişimleri denetleyebilir bu nedenle kurmakta fayda vardır. Ancak bir süre sonra Firewall ‘ın gerçekleştirdiği bu tutum canınızı sıkabilir. Piyasada antivirüs + firewall şeklinde yazılımlar olabileceği gibi (internet security) antivirüs ve firewall yazılımlarını ayrı ayrı da bulabilirsiniz.

güvenlik duvarı

2- Anti-Spyware Kurun

Antivirüs veya internet security yazılımlarının bulamadıkları spy, adware, malware vb. zararlı dosyaları bulup temizlemek hem Pc savunmanızı artırır hem de performansını.

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
yavuz
11 yıl önce

dracula virüs temizleyicisi için çok teşekkürler zamanında çok işime yaradı dosyaları gizleyen ve açmama engel olan virüsü rahatlıkla kaldırdı .çalışmalarınızın devamını bekliyoruz teşekkürler