Sanal Müzeler ve 3d Mekanlar

sanal müzeler

Sanal gezinti, İnternet üzerinden müzelerin görsel olarak ve genellikle 360o olarak gezilebildiği ortamdır. Sanal tur yaparken bilgisayarın faresiyle veya mobil cihazınızın dokunmatik tuşlarıyla ekranı 360o döndürerek resim içinde gezebilirsiniz. Bazı sanal tur çeşitleri üç boyutlu gözlükle daha fazla derinlik hissi yaşamaya olanak sağlar. Sergilenen ortam müze, mekan, saray, cami vb. olabilir. Fotoğraf çekimleri yapıldıktan sonra bu fotoğrafların çeşitli programlarla birleştirilmesiyle panoramik fotoğraf ortaya çıkar.

Site AdıGezinti Adresi
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanal TurBağlantı için burayı tıklayın
3D MekanlarBağlantı için burayı tıklayın
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Sanal MüzeBağlantı için burayı tıklayın
360trBağlantı için burayı tıklayın
canakkale-truva-sanal-gezinti

Çanakkale Truva Sanal Tur

1- Gigapiksel (Yüksek Çözünürlüklü) Fotoğraflar

Çözünürlüğü gigapiksel seviyesinde yani çok yüksek boyutta olan, panoramik olarak gezinti yapılabilen fotoğraflardır. 360 derece fotoğraf gezintisi yapılabilen fotoğraflardır. Bu fotoğrafların bütünü veri büyüklüğü olarak da çok yüksek boyutludur. Profesyonel makinelerle çekim yapılır. Bu türden fotoğrafların bulunduğu örnek siteler;

Site AdıGezinti Adresi
GigapixelPhotoBağlantı için burayı tıklayın
360citiesBağlantı için burayı tıklayın
GigaPanBağlantı için burayı tıklayın

Gigapixel fotoğraflar çözünürlüğü yüksek fotoğraflar olduğu için belirli bir seviyeye kadar yakınlaştırma sırasında(zoom) görüntü netliği bozulmayacaktır. Paris 26 Gigapixel sitesinden örnek bir sanal tur ve yakınlaştırmayı inceleyelim. Yakınlaştırma işleminden önce ekran görüntüsü (odak bölgesi kırmızı dikdörtgen içine alındı);

paris 26 gigapixel 360 derece fotoğraf

Kırmızı dikdörtgen ile odaklanılan bölgeye yakınlaştırma yapıldığında oluşan yeni görüntü;

paris 26 gigapixel fotoğraf yakınlaştırma sonrası

İzin verilen maksimum yakınlaştırma sonrası görüntünün ne kadar net olduğu açıkça görülmektedir (arabanın markası bile anlaşılabiliyor). Yukarıda örnek verilen Paris Gigapixel fotoğrafının çözünürlüğü 26 Gigapixel (354159×75570 px) olarak ifade edilmektedir.

2- Google Earth İle Sanal Gezinti Yapmak

Google Earth ile sanal bir tur yaparak ve dünyanın herhangi bir yerine giderek 3D yapılar, görüntüler ve araziler keşfedilebilir. Şehirler, yerler ve yerel işletmeler bulunabilir.

google earth kurulum
google earth kurma seçenekleri

Google Earth ile masaüstü, Web ve mobil olmak üzere 3 farklı gezinti biçimi vardır. PC, Mac veya Linux bilgisayarlarda gezinti yapmak için bu sayfada bulunan “Google Earth’ü İndirin” butonuna tıklanarak lisans anlaşması kabul edilir ve indirme gerçekleşir. Bilgisayarlardan programı kurmadan Web üzerinden gezinti yapmak için sitenin ana sayfasından “Keşfedin” menüsü tıklanır, açılan sayfadan “Web” seçeneği tıklanır. Eğer İnternet tarayıcı programında Google Earth eklentisi yüklü değilse uyarı verilecektir, açılan sayfadan “Google Earth Eklentisi ‘ni indirin” yazılı butona tıklayarak eklentiyi içeren kurulum dosyası bilgisayara indirilip yüklenir. Eklenti kurulumu sonrası “Google Earth web görünüm” sayfası yenilendiğinde gezintiye başlanabilir.

Mobil cihazlarda kullanım için yine sitedeki “Mobil” kısmına girerek ilgili yönlendirmeler takip edilebilir.

Google Earth masaüstü sürümünün Web tarayıcı sürümüne kıyasla daha detaylı özellikler içerdiğini belirtmek isterim.

3- Google Haritalar İle Sanal Gezinti Yapmak

Google Haritalar hizmeti, Google Earth ‘ten farklı olarak daha çok adres aramaya, haritaları kara yolları biçiminde görüntülemeyi sağlar. Google haritalar sayfası açıkken Google Earth uydu haritası görünümüne geçiş yapılabilmektedir.

google haritalar ile gezinti

Google haritalar hizmetini kullanmak için arama motorunda google haritalar yazılabilir veya doğrudan maps.google.com adresine girilebilir. Arama kutucuğuna bir mahalle, şehir, okul vb. yazıp arama yapılabilir.

google haritalar arama

İlgili aramadan sonra “Fotoğraf turları” tıklanırsa, slayt gösterisi biçiminde resimler gösterilecektir. “Fotoğraflar” tıklanırsa ayrı ayrı fotoğraflar listelenecektir.

google haritalar yol tarifi

“Yol tarifleri” seçeneği tıklanarak üst ve alttaki kutucuklara başlangıç ve bitiş konumları yazılıp Enter tuşuna basıldığında iki nokta arasındaki mesafe, izlenecek yol ve tahmini süre hesaplanıp haritada gösterilir. Otomobil, toplu taşıma ve yaya, bisiklet, uçak olmak üzere farklı ulaşım biçimlerine uygun yol tarifi alabilirsiniz. Alternatif yollar mevcutsa bu özellik seçildiğinde haritada izlenecek yol da değişir. “Güzergah seçenekleri” tıklanarak örneğin ücretli geçişler iptal edilebilir, bu durumda eğer mümkünse sizi otoyollara yönlendirmeyecektir. Haritalar hizmeti mobil cihazlarda da kullanılabilir, navigasyon cihazları kadar kapsamlı olmasa da yol tarifi olarak kullanılabilir tabi ki cihazın İnternet bağlantısı olması koşuluyla. Google haritalar cep telefonları için bazı bölgelerin haritasını önceden indirip daha sonra İnternet bağlantısı olmadan o bölgede navigasyon kullanmanıza olanak sağlar.

4- Yandex Haritalar İle Sanal Tur

Yandex Haritalar hizmeti de Google Haritalar benzeri gezinti hizmetidir. Arama motorunda yandex haritalar şeklinde aratarak hizmet kullanılmaya başlanabilir. Harita ekranında Göster butonuna tıklayarak harita, uydu veya her ikisini birleşik gösteren hibrid görünümleri kullanabilirsiniz. Yandex Haritalarda farklı olarak panoramik gezinti yapabilirsiniz. Bunun için Yandex Haritalar açıldığında ekrandaki “Panorama” seçeneği tıklanır. Uygun cadde/sokaklar haritada mavi renkli görünecektir, istediğimiz kısıma tıklandığında panoramik görüntü gelecektir. Bu görüntü tam ekran yapılabilir.

yandex haritalar ana ekran

Yandex Haritalar ana görüntü

yandex haritalar panorama görüntüsü

Yandex Haritalar Panorama görüntüsü

Anlık trafik durumunu öğrenmek istiyorsak yine Yandex Haritalardan “Trafik Durumu” seçeneği tıklanır. Renklendirilmiş bir harita karşımıza çıkar. Bu haritada kırmızı yollar trafiğin çok yoğun, sarı yollar orta derecede yoğun ve yeşil yollar trafiğin akıcı olduğunu gösterir.

yandex haritalar trafik yoğunluğu

Yandex Haritalar trafik yoğunluğu göstergesi

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments