Microsoft OneDrive Nedir? Bulut Depolama Alanı Kullanmak

Bulut Depolama Nedir, Neden Gereklidir?

Verilerimizi depolama işini birçok aygıta yapabilmekteyiz; CD’ ler, DVD’ ler bilgisayarınız sabit diskine ya da taşınabilir hard diskinize, flash diskinize vb. Bütün bilgilerinizi sakladığınız taşınabilir diskiniz bir gün aniden arızalanır ve kullanılamaz duruma gelirse? Ya da umarım kimsenin başına gelmez ama olur da bir gün kullandığınız bilgisayar çalınırsa veya bir bilgisayarınıza yapılan bir siber saldırı sonucu tüm kişisel verilerinizi kaybederseniz? Bütün bilgiler gitti. Vaktini sadece film izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak ve İnternetten sohbet ederek kişiler için bu çok yıkıcı sonuçlara sebep olmayacaktır ama bir mimar; çizim dosyalarını , programcı; uygulama geliştirme proje dosyasını, doktor; laboratuvar analizlerini vb. kısacası çok önemli dosyalarını bilgisayarında saklıyor olabilir.

OneDrive Nedir?

Microsoft hesabınızı kullanarak Web üzerinden 5 GB ücretsiz bulut depolama imkanı tanıyan bir hizmettir. Daha büyük ölçekli ihtiyacınız varsa veya Office 365 seçenekleriyle birlikte kullanmak isterseniz aşağıdaki resimde aylık veya yıllık fiyatlar yer almaktadır. İnternet sitelerinden, daha güncel paket fiyatlarına göz atabilirsiniz.

microsoft onedrive bulut depolama alanı paketleri

Bu sayede artık Microsoft ‘a güvenmeniz durumunda kaybolmasını göze alamayacağınız dosyalarınızı hesabınızdaki ücretsiz bulut depolama hizmeti içine yükleyebilir, ihtiyaç duyduğunuz anda indirebilirsiniz.

Microsoft OneDrive Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Kullanıcılarının OneDrive kurmasına gerek yoktur çünkü Windows 10 içinde OneDrive programı otomatik olarak yüklü gelmektedir. Daha önceki işletim sistemi sürümü kullanıcıları ise programı sitesinden indirip kurabilir. Microsoft OneDrive programı kurulduktan sonra görev çubuğunun bildirim simgeleri kısmına bulut simgesiyle yerleşir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bunun örneğini görmektesiniz. OneDrive ‘ı çalıştırdığınızda Windows live id ve parolanızla hesabınıza girişi yapabileceksiniz. İlk açılışta eşitlenecek klasörler seçilir; bu genellikle Belgeler klasörünü de içerir.

Eşitleme özelliği sayesinde siz o an İnternete bağlı olmasanız bile eşitleme klasörüne dosya kopyaladığınızda bilgisayarınız İnternete bağlandığında bu dosyalar sizin çevrimiçi depolama alanı içine gönderilecektir, bunun tersi de geçerlidir.

onedrive bulut depolama alanı

Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz; Windows, Andoid, Mac OS X, iOS, Windows Phone ve Xbox sürümleri mevcuttur.

indir

Windows için İndirme Bağlantısı

Bilgisayarınıza programı kurmak yerine, dosyalarınıza hizmetin Web sitesi üzerinden de erişebilirsiniz, bunun için öncelikle Microsoft OneDrive sitesine girip Microsoft hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Oturum açtıktan sonra “OneDrive” menüsünün altındaki “Dosyalar” alt menüsünden daha önce yüklediğiniz dosya ve klasörler yer almaktadır, bunları silmeniz veya bilgisayarınıza indirmeniz de mümkündür. “Karşıya Yükle” bağlantısını kullanarak bulut depolama hesabınız içine dosya yükleyebilirsiniz. Microsoft OneDrive ‘ın Web üzerindeki hizmetine ait ekran görüntüsü;

onedrive nasıl kullanılır

Dosyalar menüsündeyken üst kısımdaki “Yeni” bağlantısına tıklarsanız alanınızda Word, Excel, PowerPoint, OneNote belgeleri oluşturabilirsiniz. Böylece örneğin bilgisayarınızda Microsoft Office programı kurulu olmasa bile Office programındaki bazı türdeki belgeleri oluşturabiliyorsunuz ve Office Online ortamında belgenizi oluşturup düzenlemeleri yaptıktan sonra belgeyi indirebiliyorsunuz. Örnek bir Word belgesinin Office Word Online uygulaması ile düzenlenmesi;

office word online ekran görüntüsü
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments