Bilgisayar ve Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kullanım İhtiyacının Tespit Edilmesi

Bilgisayar seçilirken yapılan en büyük hata bilgisayarın en iyisi olmasını istemektir bu da beraberinde büyük bir maddi külfet getirmektedir. Halbuki kullanılmayan donanım için neden bu kadar yüksek bir tutar verilsin ki? Öncelikle bilgisayarın kullanım amacı tespit edilmeli ve ihtiyaca göre bilgisayar alınmalıdır yani ihtiyaca uygun bilgisayar tercih edilmelidir. Örneğin; Evde günlük işlemlerini yapacak bir kullanıcı için çok iyi bir ekran kartına ve işlemciye ihtiyaç yoktur ancak profesyonel grafik işlemleriyle uğraşan bir kişi için ekran kartının iyi olması önemli bir seçimdir. Oyun amacıyla alınan bir bilgisayarın ise iyi bilgisayar özellikleri barındıran bir konfigürasyona sahip olması gerekir.

Durumu bir tablo ile örneklendirelim;

Günlük İşlemler (İnternette gezinme, sunu vb.) İçin Bilgisayar ÖzellikleriGrafik Tasarım İşleri İçin Bilgisayar ÖzellikleriOyun İçin Bilgisayar Özellikleri
FAREStandartStandartGelişmiş
KLAVYEStandartStandartGelişmiş
EKRANStandartGeniş ekranGeniş ekran
İŞLEMCİDüşükGüçlüGüçlü
RAM BELLEKDüşükYüksekYüksek
SABİT DİSKDüşükStandartYüksek
EKRAN KARTIDüşükGüçlüGüçlü
FİYATUCUZPAHALIÇOK PAHALI

Donanım bileşenleri açısından en uygun bilgisayar seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler şu şekilde ifade edilebilir;

Fare:

mouse

Avuç içine tam oturan, ergonomik ve kullanımı kolay bir klavye seçilmesi gerekir. Oyun oynamayı seven birisiyseniz, oyunlar için özel olarak tasarlanmış çok fonksiyonlu fare tercih edebilirsiniz bunun dışında günlük işlemler için standart bir fare yeterli olacaktır.

Klavye:

klavye

Bazı klavyeler multimedya uygulamaları çalıştırmak üzere ek tuşlara sahiptir, bazıları da oyunculara özel tasarlanmıştır. Bu istisna durumların dışında standart özelliklere sahip fonksiyonu az olan bir klavye yeterli olacaktır.

Ekran:

monitor

Ekran(monitör) seçimi yine tercihe bağlıdır. Günümüzde masaüstü bilgisayar kullanıcıları için 20″ ekran, dizüstü bilgisayar kullanıcıları için ise 15,6″ civarında bir ekran yeterli olacaktır. Özellikle grafik, web tasarım işiyle uğraşanlar ve oyun oynamayı sevenlerin daha geniş ekrana sahip olmaları tavsiye edilir.

İşlemci:

islemci

Fiyatı belirleyen en önemli donanım parçasıdır. Sadece İnternet sayfalarında gezinti yapan, Word, Excel, Powerpoint gibi uygulamalar kullanan kişiler için düşük veya orta seviyede bir işlemci yeterli olacaktır ancak masaüstü bilgisayar oyunu oynayanlar, grafik tasarımı işiyle uğraşanlar için güçlü bir işlemci önem arz eder. İşlemci alırken ilk bakılması gereken işlemci neslidir. Genellikle daha yeni nesil işlemciler eskilere göre daha iyidir diyebiliriz Örneğin; Intel Core i7 bir işlemci istisnalar dışında i5 bir işlemciden daha iyidir. Bu mantıkla şu şekilde bir sıralama yapılabilir; Core i7> Core i5> Core i3> Core 2 Duo> Dual Core> Pentium > Celeron İşlemci neslinden sonra bakılması gereken elbetteki çalışma hızıdır. Çalışma hızı ne kadar yüksekse birim zamanda yapılan işlem sayısı da o kadar fazla olacaktır. Çalışma hızını piyasada genel olarak Ghz cinsinden görürsünüz Örneğin; Intel Core i7 2.3 Ghz gibi. Günümüzde işlemcilerde Turbo Boost özelliği ile daha yüksek hızlara çıkabilmektedir. Örneğin; işlemci hızı 1.6 Ghz (Turbo Boost ile 2.3 Ghz) gibi bir ifade ile aslında işlemcinin boştayken 1.6 Ghz ile çalışıp yoğun işlerde (oyun oynarken, sorgu yaparken vb.) 2.3 Ghz ‘e çıkabileceğini ifade eder. Çalışma hızından sonra bakılması gereken çekirdek sayısıdır. Fiziksel ve sanal çekirdekler işlemcilerde mevcuttur. Fiziksel çekirdek sayısı yüksek işlemciler daha performanslıdır. Günümüzde 4 fiziksel çekirdeğe sahip işlemciler oldukça performanslıdır. İşlemciler için bir diğer kalite göstergesi önbellek (cache) yüksekliğidir. Günümüzde iyi işlemciler en az 6MB ön belleğe sahiptirler. Önbellek performansa diğer kriterler kadar etki etmez ancak ön belleği basitçe şöyle tarif edebiliriz: Bir markete ilk defa gittiğiniz ve yoğurt, ekmek, salça almak istiyorsunuz; alacaklarınızın yerini bilmediğiniz için epey zaman harcarsınız. Markete ikinci kez gidip aynı ürünlerden alırken daha önceden yerini hatırladığınız için daha kısa sürede yerini bulursunuz. Benzer şekilde sık sık aldığınız ürünlerin yerlerini aklınıza not edersiniz ve sonraki alışverişlerde bu size zaman kazandırır. İşlemci ön belleği de Top 10 listesi gibidir, yüksek önbellek de Top 50 listesi gibidir. İşlemcileri kıyaslamak veya teknik özelliklerini tam öğrenmek isterseniz cpu-monkey sitesinden model sorgulaması yapabilirsiniz. Üreticilerin kendi İnternet sitelerinden de detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Intel® Core™ i7-3610QM için örnek bir özellik tablosu;

intel-corei7-islemci

RAM Bellek:

ram bellek

Ram bellek, işletim sisteminde çalışan uygulamaları hafızada tutan ve hızlı çalışan bir donanım bileşenidir. Ram bellek, ihtiyacınızı karşılayacak miktarda ise yeterlidir. Günlük işlemleri gerçekleştiren bir bilgisayar için 2 GB Ram bellek yeterlidir ancak oyun çalıştıran, grafik tasarımı, yazılım geliştirme, video düzenleme gibi işlemler için özel uygulamalar çalıştırıyorsa en az 4 GB gerekebilir hatta duruma göre 8 GB olması uygulamaların rahat çalışabilmesi için gerekli olabilir. Gereğinden çok fazla miktarda Ram bellek sahibi olmanın sistem performansına etkisi yoktur ancak yetersiz olması bilgisayarın yavaş çalışmasına doğrudan önemli bir etkendir. Ram belleklerin bir de çalışma hızları vardır 1333 Mhz, 1600 Mhz, 3000 Mhz gibi. Bilgisayarınızın anakartının desteklediği bellek teknolojisine göre(DDR2, DDR3 vb.) yüksek hızlı bir bellek seçmeniz performansı artıracaktır.

Sabit Disk (Hard Disk):

sabit disk

Bilgilerin kalıcı olarak depolandığı birimdir. Günlük basit işlemler için kullanılacak bir bilgisayarda 120 GB veya yukarısı kapasiteye sahip bir hard disk oldukça yeterli olacaktır ancak günümüzde oyun teknolojisinin ve grafiklerinin oldukça geliştiğini düşünürsek bilgisayarına oyun kuran kullanıcıların daha yüksek kapasiteli bir hard disk almaları gerekir ki daha çok oyun kurabilsinler. Sabit disklerin performansına etki eden diğer bir faktör dönüş hızıdır. Dakikadaki dönüş hızları RPM cinsinden ifade edilir ve piyasada genelde 5400 RPM ve 7200 RPM hard diskler mevcuttur. Elbetteki 7200 RPM bir hard disk 5400 RPM hard diskten daha hızlı çalışacaktır ama bu hızın yansımasını kullanıcılar çok fazla hissetmeyecektir bu nedenle dönüş hızlarına çok takılmamanız gerekir. Teknolojisine göre Sata, Hibrit, SSD ve eMMC gibi hard disk çeşitleri mevcuttur. Yukarıda bahsettiğim özellikler Sata içindi. Hibrit disklerde hard diskin bir kısmı normal Sata hard disk gibi, bir kısmı da SSD diskten oluşur ve işletim sistemi gerekli gördüğü durumlarda hız açısından SSD ‘ye başvurur. eMMC diskler genelde Netbook ve 2 ‘si bir arada bilgisayarlarda yer alır; boyut olarak küçüktür ve bir çeşit hafıza kartı gibi çalışır. SSD hard diskler oldukça hızlıdır ve sarsıntılara karşı dayanıklıdır ancak pahalıdır. Kısaca performans açısından genel olarak şu şekilde bahsedebiliriz; SSD> eMMC > Hibrit Disk> Sata disk SSD özellikle performans isteyen kullanıcılar için uygundur ancak maliyetlidir bu açıdan günlük işlemleri yapan kullanıcının Sata bir hard disk alması yeterli olacaktır.

Ekran Kartı:

ekran kartı

Ekrana görüntü getiren donanımdır. Paylaşımlı veya harici olarak 2 genel ekran kartı çeşidi mevcuttur. Paylaşımlı ekran kartları anakarta entegre(tümleşik) gelir, harici olanlar ise genelde harici bir kart takılarak dahil edilir. Harici ekran kartlarının performansı tümleşik olanlardan yüksektir. Gelişmiş masaüstü oyunları oynamıyorsanız, video düzenleme, grafik işleme vb. işleriyle uğraşmıyorsanız dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın tümleşik ekran kartına sahip olması yeterlidir ancak az önce bahsedilenleri gerçekleştiriyorsanız harici bir ekran kartı gereklidir. Tümleşik ekran kartı genellikle Intel HD Graphics gibi bir isim alır ve anakartın chipset ‘i ne markaysa o ismi alır, harici ekran kartları ise Nvidia Geforce, Ati Radeon gibi isimler alır. Dizüstü bilgisayarlarda artık tümleşik ve harici ekran kartı bir arada olabilmektedir, bilgisayarı grafik açısından yormayan uygulamalar çalışırken tümleşik çalışır; oyun vb. oynadığınızda veya tasarım programıyla Render işlemi yaparken harici ekran kartı devreye girer(isterseniz her zaman harici çalışacak şekilde grafik sürücü arayüzünden ayar yapabilirsiniz). Harici ekran kartının olup olmaması alacağınız bilgisayarda en az 200 ₺ bir maliyet getireceği için paylaşımlı veya harici seçimi önemlidir. Her ekran kartının belleği vardır 1 GB, 2 GB gibi ve ekran kartında belleğin yüksek olması daha iyidir. Diğer önemli bir kriter ise Bit miktarıdır yani 128 Bit, 256 Bit gibi. Bit miktarı aynı anda ekran kartının kaç Bit veri alış-veri alışverişi yapabileceğini söyler, otobandaki şerit sayısı gibi düşünebilirsiniz. Genelde ekran kartının kalitesini Bit sayısının fazlalılığından ölçebilirsiniz. Dikkat edebileceğiniz diğer bir kriter de GPU hızı. GPU, ekran kartının veriyi işleme hızıdır ve tıpkı işlemcideki gibi Mhz olarak ifade edilebilir. Birçok kullanıcı GPU hızına dikkat etmez ama tıpkı Bit miktarında olduğu gibi GPU hızının yüksekliği de ekran kartının performansına doğrudan etki eder. Bunları örnekle açıklayalım; Bir depo var ve kamyonlar depoya mal getirip işçiler bu malları indiriyor ve sonra başka malları tekrar kamyona yüklüyorlar. Deponun büyüklüğü ekran kartının belleğidir, depoya aynı anda gelen kamyon sayısı Bit miktarıdır, depoda çalışan işçi sayısı da GPU ‘dur. Örneğin; Bir oyun, bilgisayarınızdan 500 MB ‘lık bellek talep ediyorsa, sizin ekran kartınızın 1 GB veya 4 GB olması çok fark etmeyecektir. Oyun sever iseniz, bu konuda güncel oyunların minimum gereksinimlerine bakarak ilgili ekran kartını incelemeli ve ondan daha iyi bir ekran kartını seçmelisiniz. Ekran kartı konusunda fiyat aralığı o kadar geniştir ki, 100 ₺ ile 5.000 ₺ arasında değişken fiyatlar mevcuttur.

Sonuç olarak; ihtiyaca uygun bilgisayar almak bütçe açısından en doğru olanıdır. Bir tanıdığınıza bilgisayar tavsiyesinde bulunurken de bilgisayarı kullanacak kişinin profili ve kullanım amacı da bilgisayar seçimi konusunda size yardımcı olacaktır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments