Ip Adresi Öğrenme ve Mac Adresi Sorgulama

İnternete bağlı her bilgisayarın bir ip adresi vardır (Örneğin; 195.12.50.10 gibi). Ip adresi farklı konumlardan İnternete bağlanan her bilgisayar için farklıdır. Bu yazıda bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun ip adresini öğrenme, mac adresi sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı anlatılacaktır.

Bilgisayara Ait Ip Adresi Öğrenme

Bilgisayarda ip adresi sorgulama işlemi için ip-address veya ipaddress sitelerini kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorgulama yapmadan gerçek ip adresiniz otomatik olarak gösterilecektir.

ip adresini web sitesinden öğrenmek

Yukarıda resimde görünen adrese giriş yaptığınızda o anda İnternete çıktığınız bilgisayarın aldığı gerçek ip adresini, İnternet servis sağlayıcınızı (ISP), İnternet hizmeti aldığınız firmayı, bağlandığınız Ülke ve şehir bilgileri gibi detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bir Modem üzerinden İnternete tek bir ip adresi ile çıkılır. Örneğin; Bir İnternet Cafede tek bir modemden 20 bilgisayar aynı anda İnternete bağlanıyor olsun, İnternete çıkarken hepsi tek ve aynı ip adresini kullanırlar. Bu durum İnternete bağlanan her bilgisayarın ip adresi farklı olmalıdır ilkesine ters gibi görünse de aslında değildir. Bu durumun çözülmesi için bağlandığınız Modem veya Router kendisine bağlı cihazlara NAT işlemi uygulayarak cihazlara yerel ağda kullanmaları için farklı sanal ip adresleri verir (genelde 192.168 bloğu kullanılır). NAT işlemi aynı zamanda ağ içindeki cihazların dış dünyadan izolasyonunu sağlar yani güvenliğini. Bilgisayarınızın yerel ağ üzerinde almış olduğu sanal ip adresini bulmak için Denetim masasına girdikten sonra Ağ ve Paylaşım Merkezi açılır, buradan bağlı olduğunuz ağa tıkladıktan sonra açılan pencereden Ayrıntılar tıklanır.

ağ bağdaştırıcısı mac adresi öğrenme

Ağ bağdaştırıcı ayrıntılarında IPv4 Adresi yazılı kısımdaki adres bilgisayarınızın sanal ip adresidir, Fiziksel Adres yazılı kısımdaki adres ise MAC adresidir. MAC adresi; ağa bağlanabilen bilgisayar, tablet, telefon, televizyon, yazıcı gibi her bir cihaz için üretilen donanım kimlik numarasıdır. MAC adresi, cihazın veya ağ kartının fabrika üretimi sırasında belirlenir ve değiştirilemez (yazılımsal değişiklikle anlık olarak farklı adres tanıtılabilir). MAC adresleri farklı numaralarda üretilirler ancak nadiren de olsa aynı MAC ‘e sahip ağ kartları olabilmektedir.

Bilgisayara Ait MAC Adresi Sorgulama

Sanal ip veya MAC adresi sorgulama işleminin diğer bir yolu da Dos komut satırından sorgu yapmaktır bunun için Başlat menüsü tıklandıktan sonra cmd yazılıp Enter ‘a basılır, komut satırı açıldığında ipconfig /all komutu yazılıp tekrar Enter ‘a basılır. Eğer ağa kablolu bağlantı yoluyla bağlıysanız Ethernet Adapter, kablosuz bağlanıyorsanız Wireless LAN Adapter Wi-Fi bakmanız gereken kısımdır.

ipconfig all mac adresi sorgulama

Yukarıdaki resimde IPv4 Address kısmındaki değer bilgisayarın ip adresi, Physical Address kısmındaki değer de MAC adresidir. 192.168. ile başlayan Ip adresinizin gerçek adresiniz olmadığını, sanal Ip olduğunu tekrar hatırlatalım.

Telefon, Tablet Ip Adresi Öğrenme ve MAC Adresi Sorgulama

Telefon, tablet gibi cihazlarda Ayarlar -> Telefon Hakkında->Durum menüsüne bakabilirsiniz. Bu menü telefon veya tabletin marka modeline göre farklılık gösterebilir.

telefon ip adresi öğrenme mac adresi sorgulama

Yukarıdaki resimde ip adresinin 192.168 bloğundan alındığı görünüyor bunun nedeni telefonun ADSL modeme kablosuz olarak bağlanması yani nedeniyle NAT işlemine tabi olmasıdır. Eğer telefonun kendi GSM operatörü üzerinden İnternet bağlantısı gerçekleştirilseydi gerçek ip adresi görünecektir.

Bir İnternet Sitesine Ait Ip Adresi Öğrenme

Dos komut satırında ping siteadi şeklinde bir komut yazılmalıdır. Örneğin komut satırında ping www.google.com.tr yazılırsa ip adresinin 172.217.17.195 olarak çıktığını görmekteyiz. Aslında sorgu sonrasında çıkan bu ip adresi İnternet tarayıcı programının adres satırına yazılırsa yine Google sitesi açıldığı görülecektir.

ping ile ip adresi sorgulama
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments