Flow Chart Visual Programming Language ile Akış Diyagramı Çizme

flowchart akış diyagramı

Akış Diyagramı Nedir?

Aynı zamanda soyut olan değişken, döngü, karar ifadesi gibi kavramları görsel halde ifade eden böylece daha anlaşılır bir yöntem sunan gösterim biçimidir. Programlama dillerini öğrenmeden önce mantıksal kavrama için öncelikle akış diyagramları çizilir ve bu akış diyagramları yorumlanır..

Flow Chart Visual Programming Language akış diyagramı çizme programı, programlama dillerine yeni başlayanlar için basit algoritma akış diyagramı oluşturmaya yarayan ücretsiz ve kullanışlı bir programdır.

Özellikle meslek liselerinin görsel programlama bölümlerinde okuyan öğrenciler ve üniversitelerde programlama dilleri eğitimi alacak kişiler için çok faydalı bir programdır. Programlama dillerinden birisini ilk defa öğrenmek isteyen kişiler için çok yararlı bir programdır.

Flow Chart Program Kurulumu

flow chart kurulum ekranı 1

Setup.exe dosyası çalıştırılır, ilk adımda OK düğmesine basılarak ilerlenir. Yeni gelen pencereden, Bilgisayar simgesinin olduğu büyük düğme tıklanarak bir sonraki adıma ilerlenir.

flow chart visual programming kurulum ekranı 2

Gelen pencereden, Continue düğmesi tıklanır ve yüklemenin tamamlanması beklenir, yükleme tamamlandıktan sonra OK düğmesine tıklayarak yükleme işleminden çıkılır. Program, Bilgisayar içinde C:\Program Files\Flow Chart Visual Programming Language klasörü içine kurulur. Bu klasörün içindeki FlowProgramming.exe isimli dosya uygulama programıdır ve masaüstüne simgesini oluşturmak için üzerinde sağ tıklayıp Gönder -> Masaüstü(Kısayol oluştur) tıklanır. Artık programı masaüstünden de çalıştırabiliriz.

ipucuNot: Bazı antivirüs programları Flowchart programını virüs olarak algılamaktadır ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Kurulum dosyanıza online dosya virüs tarama yaptırarak, güvenilir antivirüs programlarının test sonuçlarını dikkate alabilirsiniz.

flow chart visual programming kurulum ekranı 3

Program açılırken veya çalışma sırasında hatayla karşılaşılıyorsa her çalıştırma öncesi programın üzerine sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini tıklayarak çalıştırabilirsiniz veya sürekli yönetici izniyle çalıştırmak istiyorsanız program üzerine sağ tıklayın, Özellikler ‘i tıklayın, Uyumluluk sekmesine gelin, Ayrıcalık Düzeyi alt grubundaki Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretledikten sonra Tamam düğmesine basın ve programı tekrar çalıştırın.

Programın Kullanımını Anlatan E-kitap

indir

Flow Chart Algoritma ve Akış Diyagramı Örnekleri

1. Klavyeden girilen iki sayıyı toplayan ve sonucu ekrana yazdıran algoritmayı hazırlayınız.

iki sayıyı toplayan program akış şeması

2. Klavyeden girilen iki sayının ortalamasını bulan ve ekrana yazıran hazırlayınız.

iki sayının ortalamasını bulan akış diyagramı

3. Klavyeden girilen iki yazılı notunun ortalamasını bulup eğer ortalama 45′den büyükse ekrana geçti, küçükse kaldı yazan flowchart örneği oluşturunuz.

girilen iki yazılı notuna göre geçti kaldı

4. Boy ve kilo bilgilerinize göre kilolu olup olmadığınızı tespit eden programın algoritma ve akış şemasını oluşturun. Klavyeden boy(cm) ve kilo(kg) girilecek, boydan kilo çıkarılınca 100’den küçük sayı elde edersek kilolu , değilse normaldir. Örneğin; Boy 170 cm, kilo 50 ise, 170-50=120 ve 120>100 dür normaldir.

klavyeden girilen boy ve kiloya göre zayıfsın veya kilolusun örneği

5. Doğum yılını giren birisinin ehliyet alıp alamayacağını hesaplayan programı hazırlayınız. Örnek 2015 yılı baz alınarak hazırlanmıştır, içinde bulunduğumuz yılı yazınız.

doğum yılını giren kişi ehliye alabilir mi flow chart

6. Bir erkeğin bedelli askerlikten yararlanıp yararlanamayacağını bulan programın akış diyagramını oluşturunuz. 27 yaşını doldurmuş, 18000 TL nakit parası olanlar yararlanabilecektir. 2015 yerine şu anki seneyi yazınız, bedelli askerlik şartları değiştiyse değerleri güncelleyebilirsiniz.

erkeğin bedelli askerlik hakkı var mı akış şeması

7. 100 ‘lük not sistemini 5 ‘lik sistemde hesaplayan program hazırlayın. Girilen sayı 0-44 arası ise 1, 45-54 arası ise 2, 55-69 arası ise 3, 70-84 arası ise 4 ve 85-100 arası ise 5 olacak. Girilen sayının 100 ‘den büyük olması veya 0 ‘dan küçük olması ihtimallerini de şemaya siz eklersiniz 🙂

yüzlük not sistemini beşlik sistemde geçti kaldı hesaplama

Flowchart ile hazırlanmış algoritma ve akış diyagramı örnekleri proje dosyalarını ve program kullanımını anlatan .pdf e-kitap dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz;

Algoritma Örnekleri ve e-kitap

indir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments