Panda Usb Vaccine ile Usb Virüs Koruma Sağlamak

usb virüs koruma

Flash Belleğe Virüs Bulaşmasını Engellemek, Aşılama Yapmak

Bu yazımda, flash bellek virüsten koruma işlemi ve flash diskinizde önceden zaten zararlı yer alıyorsa da bilgisayarınıza zarar vermemesi için doğrudan nasıl pasif hale getirilir onu anlatacağım.

Daha önceleri yayınlamış olduğum virüs tespiti ve korunma yolları isimli yazımı okuyup uygulayanlar flash disklerden bulaşabilecek virüslere karşı koyabileceklerdir ancak sorun şu ki; yazıda bahsettiğim özellikleri uygulamak ortanın birazcık üstündeki kullanıcı grubunun yapabileceği şeylerdir ve bildiğiniz gibi birçok insan Windows yazılım güvenliği konusunda zayıftır ve birçok kişi sadece antivirüs programıyla taratıp silmeyi bilmektedir. İşte anlattığım bu yazıda bu grup için ilaç gibi gelecek bir yazılım mevcuttur.

Bir zararlı yazılım kendisini usb diske kopyalarken kendi autorun.inf dosyasını da kopyalar ve önceden bu dosya mevcutsa önceki autorun.inf dosyasını değiştirir. Eğer biz bu dosyayı oluşturup değiştirilemeyecek biçime getirirsek bu durumda virüs flash diske bulaşsa bile kendi dosyasını kopyalayamayacağı için kullanıcı üzerine tıklayıp çalıştırmadığı sürece aktif olamayacaktır. Hatta kullanıcı usb flash diske direkt tıklayarak girse veya sağ tıklayıp Aç dese vb. virüs yine aktif olamayacaktır çünkü usb bellek içindeki autorun.inf dosyası artık virüsü tetikleyemeyecektir.

Konuyu biraz daha açıklarsak; bir usb autorun.inf dosyası yaratsak, bunun niteliklerini Salt Okunur(Read-Only), Sistem(System), Gizli(Hidden) olarak ayarlasak daha sonra bu dosyanın erişim özelliklerini değiştirsek yani Access Control List’ten bütün erişimleri iptal etsek, Everyone Kullanıcısı için bütün yetkileri engellesek(Deny) hatta biraz daha ileri gitsek ve bunun sahibini (Owner) kaldırsak, daha da ileri gidip o pc için registry class tanımlayıp dosyayı windows bileşeni gibi göstertsek ve silinmesini engellesek? Evet bu sayede amacımıza ulaşabiliriz ama bu işlemi her pc için yapmak tahmin edebileceğiniz gibi çok uzun zaman alacaktır ve her düzey kullanıcı bunu yapamayacaktır.

Kurulum ve Kullanım

Temel olarak programın yaptığı iş, taşınabilir diskinizi aşılamak yani diğer bir deyişle bağışıklık kazandırmak. Öncelikle, kendi üretici sitesinden veya aşağı verilen bağlantıdan indirebilirsiniz.

indir

Kurulum sırasında aşağıdaki ekran geldiğinde Automatically vaccinate any new inserted USB Key seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim çünkü program çalışırken başka bir taşınabilir disk takıldığında kendi autorun.inf dosyasını size sormadan atacaktır.

Yine aynı ekranda Enable NTFS support seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim bunu işaretlemezseniz, program çalışırken örneğin NTFS dosya sistemine sahip bir taşınabilir hard disk taktınız bu durumda aşılama yapamayacaksınız.

flash bellek virüsten koruma

Kurulum bitip programı çalıştırdığınızda kullanımı çok basit olan aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda kendi bilgisayarımızı aşılamak için Vaccinate Computer’a tıklıyoruz. Select an usb drive ‘ın karşısından aşılamak istenilen sürücü ismi seçilir ve vaccinate usb tıklanır, bunu yaptığınızda flash bellek virüs koruması işlevini aktif etmiş oluyorsunuz yani usb aşılama yapmış oluyorsunuz. Eğer taktığınız usb bellek önceden bir kez aşılanmışsa veya siz kurulum sırasında ntfs support işaretlemeyip ntfs bir disk takmışsanız vaccinate usb butonu pasif görünecektir.

panda usb vaccine ile flash belleğe virüs bulaşmasını engellemek

Bu uygulamanın yüklü olduğu bir bilgisayardan tanıdığınız kişilerin usb disklerini aşılarsanız, onlar usb flash disklerini biçimlendirmedikleri sürece flash disklerinden başka bilgisayarlara virüs bulaştırmaları engellenmiş olacaktır.

10 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
erdal
8 yıl önce

çok güzel hazırlamış anlatmışsınız.emeğinze sağlık..

FurqanTr
9 yıl önce

Merhaba;Ben sizin programlarınızı çok kullanıyorum. Çok ta işime yarıyor. Ama benim bu programda (Panda Usb and Autorun Vaccine) de sorunum var. Sizin dediğiniz gibi kurdum.
USB Flasımı taktım. Vacinnate USB dedim. Antivirüs Tarayıcım Buna İzin Vermedi.(Avira Antivirüs ) Autorun Blocked diyor..Ama benim bu programa ihtiyacım çok çünkü okuldaki bilgisayarlar çok virüslü..
Yardım Eder Misiniz?

ilk virusu yazan
9 yıl önce

Merhaba mesut kardes bu ilk temizleyipte unlu oldugun virusu ben yazmıstım. amacım o salak virusu cogaltmak degıldı yanlıslıkla bir makinede denemek icin calıstırdım. daha virus projem VB6.0 da bitmemisken cogalma kodlarını tamamladıgım icin virus hızla cogalmaya basladı. (activexdebugger32.exe) ydi. sistemede bu isimle kopyalıyordu kendini bir iki haftada internete yolladıgı mesajlar 4000 fln olmustu. cok sasırdım ama bu isten en cok ekmegı sen yemissindir. heryerde senin yazılımını görüyorum neyse istiyorsan birlesebiliriz

sinbas
10 yıl önce

G:autorun.inf,H:autorun.inf,J:autorun.inf ve L:autorun.inf bunları virüs olarak algıladı L benim harici diskim diyerleri sanal sürücüler için hani oyunları cd siz oynatmak için (virtual Deamon la oluşturduğum)kurulan türden.
başarılarınız daim olsun.
sevgiler.

sinbas
10 yıl önce

öncelikle çok teşekkürler.
Benim pc de bir sorun yoktu arkaşın pc için araştırdım sizin proramınızı buldum önce kendi pc de denedim c tara diye işaret koydum tarama başladı tarama neticesinde benim oluşturmuş olduğum sanal sürücüleri virüs olarak buldu, bende sürücüleri kaldıracak endişesi ile kaldıramadım yani sildirmedim. Harici diskimi göremedi neyse ilginizi çeker diye yazdım.
sevgiler.

Murat
11 yıl önce

Güzel bir programı güzel açıklamışsın. Teşekkürler..

mevlutaksu
11 yıl önce

Bu autorun.inf dosyası virüs olarak algılanmayacaktır. Dracula’nın taşıanabilir disklerdeki tüm disklerdeki autorun.inf dosyasını virüs olarak algılaması normaldir, bu durum o dosyanın virüslü olduğunu ispatlamaz. Dracula, virüslerden gelebilecek tehditlere karşı önlem amaçlı her türlü aurorun.inf dosyasını silmektedir. Bu konuda aklınıza şu soru gelebilir, Program CD’lerinde otomatik kurulum olduğundan içinde autorun.inf olmak zorundadır, Dracula bunları silmez mi? Hayır, zaten CD-DVD gibi aygıtlarda doğrudan silme işlemi olamayacağı için Dracula virüs gibi görse de o autorun.inf dosyasını silemeyecektir.

neset
Şu kişiye yanıt  mevlutaksu
9 yıl önce

Dracula programını yuklediğimde tarama yaptım aurorun.inf virus gibi algıladı karantinaya aldı bu durumda bende kaldır dedim. Ve sonra pc ye flash disk taktığımda tanımadı sorun burdan mı kaynaklanıyor ne yapmalıyım.

tuna
11 yıl önce

öncelikle çok teşekkürler. bu tür usb virusleri bir çok kişiye sorun çıkarıyor ama farkında bile değiller.,dediğiniz şekilde yaptım ancak kendi virus programım bu autorun klosörünü virus olarak algılayıp silmezmi mesela drakula buldu.