Belge veya Dosyanıza Online Dosya Virüs Tarama Yaptırmak

Bilgisayarımıza zaman zaman program yüklemek, dosya kaydetmek durumunda kalırız. Flash bellek, CD/DVD veya İnternetten indirme yoluyla bu kaydetme işlemini gerçekleştirmiş olabiliriz. Eğer kaydettiğiniz bu dosya veya programı daha önceden hiç çalıştırmadıysanız elbette ki ilk yapmanız gereken dosyanın üzerine gelip sağ tıklayıp bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programıyla taratmak olacaktır. Bilgisayarınızda antivirüs programı kurulu değilse ya da kuruluysa bile kaydettiğiniz dosya veya programın gerçekten temiz olup olmadığından emin olmak istiyorsanız bu dosya veya programı test edebilecek online dosya virüs tarama siteleri mevcuttur.

Bilgisayara bulaşan virüsler genellikle .exe uzantılı çalıştırılabilir program dosyaları vasıtasıyla bulaşır bu nedenle tarattıracağınız dosya sıkıştırılmış veya arşiv formatındaysa(.iso,.rar,.zip,.gzip vb.) öncelikle dışarı çıkartmanız ve dışarı çıkarttığınız bu dosyayı test ettirmeniz gerekir. Örneğin; İnternetten bir program indirdiniz ancak indirdiğiniz dosya .rar formatında sıkıştırılmış olsun, programın kurulum dosyasını test ettirmek için önce .rar içindeki dosyayı dışarı çıkartmanız lazım aksi takdirde programı değil .rar dosyasını taratmış olursunuz ve bu da gerçek sonuç vermeyecektir. Dosya veya programlarının virüslü olup olmadığını İnternet üzerinden test edebilmeniz için dosya virüs taraması yapabileceğiniz aşağıdaki web sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Online Dosya Virüs Tarama Siteleri

1- VirusTotal

En popüler dosya analiz sitesidir. Ücretsizdir ve üyelik gerektirmez. Şüpheli dosyayı test etmek için öncelikle VirusTotal sitesine giriş yapmanız gerekir. “Dosyayı seç.” düğmesine tıklayıp bilgisayarınızda veya flash belleğinizde bulunan dosyayı seçtikten sonra “Tara!” düğmesine tıklamanız yeterlidir;

virustotal ana sayfa

Eğer seçtiğiniz dosya daha önce başka kullanıcılar tarafından da gönderilmişse önceki analiz tarihini, tespit edilme oranını gösteren bir sayfa açılacaktır. Daha önceki tarama sonucunu görmek için “Son incelemeleri görüntüle.” düğmesine tıklamalısınız, tekrar test edilmesini istiyorsanız “Tekrar incele” düğmesine tıklamalısınız.

virustotal-oncedentespit

Bu işlem sonucunda dosyanızı çeşitli adware, spyware, antivirüs gibi genel olarak zararlılara(malware) karşı koruma programlarıyla analiz ettirerek tespit oranını bulabilirsiniz. Örnek olarak seçtiğimiz dosyanın analiz sonuçları aşağıdaki gibidir;

virustotal analiz sonuçları

Zararlı analizi sonuçlarına göre 56 adet program ile test edildiğinde 3 tanesinin zararlı olarak algıladığı, 53 tanesinin temiz olarak algıladığı belirtilmiştir. Kullanıcıların 7 tanesi temiz, 2 tanesi zararlı olduğunu düşünüyor. Zararlılar hakkında bilmeniz gereken önemli bir husus da antivirüs programlarının bazen gerçekten bilgisayarınıza zarar vermeyecek programları da zararlı olarak algılayabildiğidir. Örneğin; yüklediğiniz ücretsiz program kendi içinde reklam gösteriyorsa bunu da zararlı olarak değerlendirebilmektedirler. Örnekte test edilen dosya için bende oluşan kanaat temiz olduğu yönünde. Analiz sonuçlarında yüksek oranda tespit varsa bilgisayarınıza zarar vermesi muhtemeldir bu nedenle o dosyayı hiç çalıştırmamak daha uygundur.

2- Metadefender

Bir başka zararlı analiz sitesidir. Dosyanızı analiz ettirmeniz için Metadefender sitesine girdikten sonra “SELECT A FILE” düğmesine tıkladıktan sonra bilgisayarınızdaki veya flash belleğinizdeki dosyayı seçmeniz gerekmektedir.

metadefender ana sayfa

Dosya daha önceden test edilmişse önceki analiz tarihi ve tespit oranını gösterilecektir. Yeniden taranması için “Rescan” düğmesine tıklamalısınız.

metadefender önceden tespit

Yeniden taratılarak tarama sonuçlarını güncel haliyle görebiliriz;

metadefender analiz sonuçları

Analiz sonucunda 43 tarama motoru içinden 2 tanesinin zararlı olarak tespit ettiği belirtilmektedir. Analiz motorlarının VirusTotal ile benzer olduğunu da belirtmek lazım.

3- Gary’s Hood

4 antivirüs programıyla zararlı analizi gerçekleştirir. Analiz için Gary’s Hood İnternet sitesine girmelisiniz.

garyshood online dosya virüs tarama ana sayfa

Bu sayfada “Upload” bölümündeki “Dosya seç” düğmesini tıklayıp dosyanızı seçtikten sonra “Scan” düğmesine tıklayarak tarama ve sonucunu görebilirsiniz.

garyshood online dosya virüs tarama analiz sonuçları

4- Kaspersky Online Scanner

Kaspersky firmasının internet sitesinden şüpheli dosyanızı analiz ettirebilirsiniz. Analiz için siteye girdikten sonra “Upload file” düğmesiyle dosyayı seçtiğinizde dosya gönderme ve analiz işlemi kendiliğinden başlıyor.

kaspersky online tarama

Taratma işleminden sonra sonuç size rapor ediliyor;

kaspersky online scanner tarama sonucu

5- Jotti’s Malware Scan

Bünyesinde birçok antivirüs ve antimalware yazılımını barındırarak dosya taraması yapan başka bir sitedir. Jotti’s Malware Scan sitesine girdikten sonra “Submit Files” bölümünden “Dosyaları Seç “düğmesine tıklayarak dosya analizini başlatabilirsiniz;

jotti malware scanner online tarama

Dosyanın yüklenmesinden sonra tarama motorlarının sonuçları için bir süre beklenir ve sonuç hakkında rapor alınır;

jotti malware scanner online dosya virüs tarama sonucu

Yukarıdaki dosya analiz siteleri çalıştırmak istediğiniz dosyanın zararlı olup olmadığı konusunda sizi fikir sahibi yapacaktır böylece daha sağlıklı karar verebilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments