Çoklu Ortam Paylaşımları ve Siteleri

çoklu ortam paylaşımları

Çoklu Ortam Nedir?

Çoklu ortam; fotoğraf, görüntü, metin, grafik, resim, ses, video ve animasyonların bilgisayar veya teknolojik cihazlarda gösterilmesi, depolanması ve iletilmesi ile ilgili bir kavramdır. Çoklu ortam denildiği zaman, çeşitli türlerde bilgi kaynaklarının bir arada olması anlaşılmaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; sadece ses veya görüntü, bilginin gösterildiği birer ortamdır; bunlar bir araya getirildiğinde ise çoklu ortam olarak adlandırılmaktadır. Bu açıklamalar birleştirildiğinde ise; ses, metin, görüntü, video ve animasyonların birden fazlasının birlikte bulunmasına çoklu ortam denir. İnternette çoklu ortam paylaşımları yapabileceğiniz birçok adres bulunmaktadır, aşağıda bunlardan bazıları bulunmaktadır.

Çoklu ortam paylaşımlarına youtube, flickr, instagram, dailymotion, vimeo vb. siteler örnek olarak verilebilir.

Youtube

youtube

Popüler bir video paylaşım sitesidir. Video paylaşımı yapmak için google hesabınızın olması yeterlidir, dilerseniz youtube üzerinden ayrı bir hesap açabilirsiniz. Hesap oluşturduktan sonra video yayınlamak için kanalınızın olması gerekiyor.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube yeni kanal oluşturmak için sol üst menüden “Kanalım” bağlantısına tıklayınız. Daha önceden kanalınız yoksa kanal ismi belirlemeniz istenir. Ekleyeceğiniz içeriği çağrıştıracak ve takipçileriniz için akılda kalıcı bir kanal ismi belirlemeniz önerilir. Kanal açıklaması, kanal resmi, kanal simgesi gibi ayarları da yapmanız önemlidir.

Youtube Video Yükleme

Youtube kanalınıza yeni video yükleyebilmek için önce hesabınızı doğrulamanız gerekir bunun için sol menüden “Kanal->Durum ve Özellikler” bağlantısına tıklayarak açılan sayfadan “Doğrula” düğmesine basmanız gerekir. Doğrulama yöntemi seçmeniz istenir, kısa mesaj seçilerek hızlı bir doğrulama yapabilirsiniz. Doğrulama işleminin ardından tekrar “Kanalım” menüsüne tıkladıktan sonra üstteki “Video Yöneticisi” bağlantısı tıklanır.

youtube kanalı nasıl açılır

“Video Yöneticisi”, sizin daha önceden eklemiş olduğunuz videoları listeler ve her video karşısında telif hakkı ihlali yapılıp yapılmadığını, videodan para kazanmanın aktif olup olmadığını görebilirsiniz. “Video Yöneticisi” içinde “Ekle” düğmesine tıklayarak daha önce bilgisayarınızda kayıtlı olan bir videoyu kanalınıza yükleyebilirsiniz. Video yüklenirken veya yüklendikten sonra videonun başlık, açıklama, etiket, türü gibi özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Kendiniz video oluşturup yayınlamak isterseniz (önceden eklediğiniz videolardan birleştirme yaparak veya bilgisayarınızdaki resimleri ekleyerek) sol menüdeki “Oluştur->Video Düzenleyicisi” bağlantısına tıklamalısınız. Video içerik oluşturucu otomatik olarak açılacaktır.

ipucu İpucu 1: Youtube birden fazla kanal oluşturmak

Açılan sayfadan “Yeni kanal oluştur” tıklanır.

ipucu İpucu 2: İçeriğiniz ile youtube para kazanma aktif etme işlemi için sol menüden “Kanal->Durum ve Özellikler” bağlantısına tıklayarak para kazanma kısmından “Etkinleştir” düğmesini tıklayabilirsiniz. Daha önceden Google Adsense hesabınız varsa onunla ilişkilendirebilirsiniz,yoksa da Adsense Başvurusu yapmanız gerekir. Videolardan para kazanmayı etkinleştirdikten sonra “Video Yöneticisi” sayfasından videoların yanındaki “$” sembolünün aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

flickr

flickr nedir

Flickr nedir? Video ve fotoğraf paylaşım sitesidir, başka kullanıcıların paylaştığı içerikler de bulunabilir. Üye olmak için yahoo hesabı açmanız gereklidir. Site 1 Tera Byte (TB) gibi muazzam bir depolama alanı sağlamaktadır. Flickr sitesinde kaliteli görseller bulabilirsiniz. Üye olup giriş yaptıktan sonra üst menüdeki bulut simgesine tıklayarak kendi resimlerini yükleyebilirsiniz.

flickr ana sayfa

Instagram

instagram

Instagram, akıllı telefonlar için tasarlanmış bir resim ve video paylaşım uygulamasıdır. Video süre sınırı 1 dk.

Snapchat

snapchat

Snapchat, akıllı telefonlar için geliştirilmiş 10 sn. lik videoların ve fotoğrafların paylaşıldığı bir uygulamadır. Yüklenen fotoğraf veya videolar hikayenizden 24 saat sonra silinmektedir.

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
etertr
3 yıl önce

güzelmişş

Misafir
3 yıl önce

iyi deil

Misafir
4 yıl önce

tam açıklayıcı olmamış ve çok az örnek vermiş,daha bir çok örnek vardı.messenger, facebook,watshapp…