Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır? Bitcoin Hesabı Açmak

Banka havalesi veya kredi kartıyla Bitcoin alabileceğiniz yurt içinde veya yurt dışında çeşitli İnternet siteleri bulunmaktadır. Bitcoin almak ve satmak için kullanılan bu tür siteler genellikte Bitcoin borsası (bitcoin exchange) olarak bilinirler. Bu yazıda elbette tüm alım sitelerinden bahsedemeyiz ancak birkaçını sizinle paylaşacağım.

Banka havalesi yöntemiyle yurt içindeki bankalardan Türk Lirası transfer etmek hızlı ve kolay bir çözüm olacaktır. Doğrudan kredi kartınızla yabancı borsalardan da alım yapabilirsiniz ancak fazladan %5 – %7 gibi bir komisyon ödeme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Türk Lirası ile Bitcoin Alabileceğiniz Türk Platformlarından Bazıları

BtcTurk

BtcTurk Üyelik İşlemleri, Hesap Açma

btcturk üyelik işlemleri bitcoin hesabı açmak

Öncelikle üyeliğiniz yoksa BtcTurk ana sayfasındaki üyelik formunu doldurup “Hesap Oluştur” bağlantısına tıklayınız. Hesabınızın başkaları tarafından ele geçirilmemesi için parolanızı oluştururken kesinlikle büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter gibi kombinasyonlar kullanınız, parolanız anlamsız ifadelerden oluşsun ve olabildiğince uzun olsun. E-posta doğrulama için formu doldururken belirttiğiniz e-posta adresine “Üyelik onayı” konulu bir posta gelecek, BtcTurk ‘ten gelen bu maili açıp içindeki “Üyeliğinizi Onaylayın” düğmesine bastığınızda üye giriş sayfasına yönlendirileceksiniz, burada daha önce belirlemiş olduğunuz e-posta adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. İlk defa giriş yaptığınızda giriş güvenliği için sizden cep telefonu doğrulama istenecektir, cep telefonu numaranızı girip “KAYDET” düğmesine bastığınızda telefonunuza bir Sms gelecek ve böylece numaranız onaylanmış olacak.

btcturk telefon onayı

Sms ile giriş yöntemi çok güvenli değildir çünkü dolandırıcılar sahte kimlikle operatörlere başvurup sizin sim kartınızı devre dışı bırakabiliyor ve yeni numara ile giriş yapabiliyorlar bu nedenle daha güvenli bir yöntem olan Google Authenticator iki aşamalı doğrulamayı tercih ediniz. Bunu yapmak için öncelikle Google Playstore üzerinden Google Authenticator uygulamasını indirin daha sonra Btcturk sayfasındaki “Güvenlik” menüsü altındaki “İki Aşamaı Doğrulama” menüsüne tıklayın, burada Sms doğrulaması aktiftir siz onu “Google Authenticator aktif hale getir” olarak seçiniz.

btcturk iki aşamalı doğrulama

Size bir karekodlu belge ve üzerinde manuel giriş için anahtar numarası gelecektir. Şimdi cep telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki kırmızı renkli “+” düğmesine basın, burada iki seçeneğiniz var; “Barkod tarayın” seçerseniz BtcTurk sayfasındaki karekodu telefonunuzun kamerasına okutmanız gerekir ve uygun açıdan bu işlemi yaparsanız otomatik olarak eşleştirecektir. Diğer bir seçenek ise “Sağlanan bir anahtar girin” olacaktır ki buraya da daha önce BtcTurk sitesinde karekodun hemen üzerinde yer alan manuel anahtar kodunu girip ekleyebilirsiniz. Google Authenticator uygulamasına BtcTurk ‘ü tanıttınız, artık uygulamanın ürettiği kodu zaman dilim sona ermeden BtcTurk sitesindeki “Authenticator Kodu” kısmına girdikten sonra artık Sms ile giriş iptal olacak onun yerine Google Authenticator ile giriş aktif olacaktır.

İleride telefonunuzun arızalanması, formatlanması gibi nedenlerle Google Authenticator uygulaması silineceği için BtcTurk hesabına giriş yapamama durumunuz var bunun için BtcTurk sayfasında karekod gördüğünüz sayfayı ister kağıt olarak yazdırın ister pdf olarak veya resim olarak bilgisayarınıza kaydedin. İleride az önce bahsettiğim formatlama, arızalanma, yeni telefon alma gibi durumlarda bu karekodu veya manuel anahtarı tekrar kullanabileceksiniz.

Btcturk Para Yatırma ve Çekme

Türk lirası yatırırken Papara veya Banka havalesi seçenekleriniz var. Eğer kripto parayı başka borsaya çekecekseniz veya Papara üzerinden Türk lirası (₺) çekecekseniz onaylı hesap olmanız lazım. Hesap onayı yapıldığında ayrıca işlem limitleriniz artmaktadır. Onaylı hesap olmak için “Hesap” menüsündeki “Hesap onayı” alt menüsüne tıklamalısınız. İstenen belgeleri yükledikten sonra(kimlik vb.) bir aksilik yoksa genelde 1 gün içinde onaylanmaktadır. Hesabınıza Türk lirası yüklemek için “Yatırma” menüsündeki “Türk Lirası (TRY)” alt menüsünü tıklayın ardından yatıracağınız tutarı girin ve bu yazıda tercih edilen yöntem olan Banka Transferini seçin ve “TRY Yatır” düğmesine tıklayın, karşınıza çıkan açıklamaları onayladıktan sonra parayı göndereceğiniz hesap bilgileri bulunmaktadır.

btcturk para yatırma

Geriye kalan tek adım bankanızdan buradaki adrese daha önce belirttiğiniz tutarı göndermektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar; banka hesabıyla BtcTurk hesabındaki ad soyad gibi bilgiler aynı kişiye ait olmalıdır ayrıca parayı transfer ederken açıklama kısmına sitede belirtilen açıklama kodu muhakkak girilmelidir. Hafta içi yapılan transferlerde genelde 1-2 saat içinde para hesabınıza aktarılmaktadır.

Türk Lirası olarak para çekmek için de “Çekme” menüsü altındaki ” Türk Lirası (TRY)” alt menüsünde girdikten sonra banka transferi yöntemini seçerek kendi banka bilgilerinizi girerek “TRY ÇEK” düğmesine basarak kolayca talep oluşturabilirsiniz.

BtcTurk Platformunda Bitcoin Nasıl Alınır, Satılır?

Kolayca Bitcoin almak için “Kolay Alış Satış” menüsündeki “Bitcoin Al” alt menüsündeyken, istediğiniz Türk Lirasını miktarını girip “BITCOIN AL” düğmesine bastığınızda, güncel fiyattan karşılığı kadar Bitcoin alınacaktır. Eğer artı “+” simgesine basarsanız bakiyenizin tamamıyla Bitcoin alınacaktır.

btcturk bitcoin nasıl alınır

Almış olduğunuz Bitcoin ‘i başka borsalara aktarmak istiyorsanız “Çekme” menüsündeki “Bitcoin (BTC)” alt menüsünü kullanarak diğer borsadaki Bitcoin (BTC) cüzdanınızın adresini girmelisiniz.

Elinizdeki mevcut Bitcoin ‘i Türk Lirasına çevirmek için de “Bitcoin Sat” menüsünü kullanmalısınız benzer şekilde artı “+” simgesine basarsanız tüm Bitcoin bakiyeniz güncel fiyattan Türk Lirasına çevrilecektir.

ipucu Gelişmiş alış-satış işlemlerini sitenin şu yazısında bulabilirsiniz.

Paribu

Paribu Üyelik İşlemleri, Hesap Açma

paribu üyelik işlemleri

Paribu sitesine üye olmak için ana sayfadaki üyelik formunu doldurup “HESABIMI OLUŞTUR” bağlantısını tıklamalısınız. Güçlü ve uzun bir parola oluşturmanız önemlidir. E-posta adresinize gelen maildeki aktivasyon bağlantısına tıkladığınızda üyeliğiniz tamamlanacaktır. Üyelik tamamlandıktan sonra ana sayfadaki “Giriş Yap” bağlantısından cep telefonu numaranız ve oluşturduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Telefonunuza giriş için bir kod gönderilecek, bununla giriş sağlayabilirsiniz. Daha ileri güvenlik seviyesi için Google Authenticator etkinleştirmeniz tavsiye edilir bunun için Sağ üst köşede isminizin üzerine gelerek “Hesap Ayarları” bağlantısına ve ardından “GÜVENLİK” sekmesine tıklayınız.

paribu iki aşamalı doğrulama

Google Authenticator etkinleştirme bağlantısına tıkladığınızda Sms onay kodu doğrulmasını yapınız. Karşınıza çıkan karekodu(QR Kod) telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasına okutunuz veya karekod altındaki kodu uygulamaya elle girerek paribuyu tanıtınız. Bu adımları BtcTurk için yukarıda detaylı anlatmıştım. Doğrulama işlemi sonrası paribu girişlerinizde artık daha Sms doğrulaması yerine daha güvenli olan Google Authenticator iki aşamalı doğrulamasını kullanmış olacaksınız.

Paribu Para Yatırma ve Çekme

paribu para yatırma

Türk lirası yatırma veya çekme işlemi için öncelikle onaylı hesap olmanız gerekiyor bu hesap onayını yapmak için “Hesap Ayarları” menüsündeki “Kimlik Onayı” sekmesinden TC Kimlik numarası, Ad-Soyad bilgilerini girerek doğrulama talebi oluşturunuz. Onaylı hesap olduktan sonra “Yatırma İşlemleri” menüsüne tıkladığınızda açılan sayfada yatırmak istediğiniz tutarı girip “YATIRMA BİLDİRİMİ OLUŞTUR” düğmesine tıklayınız, Paribu para yatırma kısmındaki açıklamaları muhakkak okuyunuz, açılan pencereden kuralları onayladığınızı belirten kutucukları işaretleyiniz. Karşınıza çıkan alıcı hesap bilgilerini kullanarak bankanızdan Türk Lirası transfer ediniz. Size verilen açıklama kodunu muhakkak para transferindeki açıklama bölümüne ekleyin.

Türk Lirası çekmek için “Çekim İşlemleri” menüsünden “TL” kısmındayken çekmek istediğiniz miktarı ve sizin adınıza kayıtlı IBAN numaranızı girip “TÜRK LİRASI ÇEK” düğmesine basarak para çekim talebi oluşturabilirsiniz. Paribunun para çekme ile ilgili açıklamalarını da muhakkak okuyunuz.

Paribu Platformunda Bitcoin Alma, Satma

paribu bitcoin alma satma

Hızlı bir şekilde almak veya satmak için “Kolay Alış-Satış” menüsüne tıklayınız. Elinizdeki Türk Lirasıyla Bitcoin (BTC) satın almak istiyorsanız “KOLAY AL” sekmesinden almak istediğiniz tutarı girip (paranızın tamamıyla almak için artı “+” sembolüne basın) “BTC AL” düğmesine basınız. Elinizde mevcut bulunan Bitcoin ‘i satıp Türk Lirasına çevirmek için “KOLAY SAT” sekmesindeki “BTC SAT” düğmesine basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

ipucu Gelişmiş alış-satış işlemlerini sitenin şu yazısında bulabilirsiniz.

ipucu Not: Yukarıda anlatılan Türk Bitcoin borsaları dışında Türk Lirasıyla Bitcoin alıp satabileceğiniz platformlardan bazıları; koineks, koinim, bithesap

Kredi Kartı ile Bitcoin Alma

Bazı kullanıcılar banka transferi ile uğraşmak istememektedir, bu durumda kredi kartı ile Bitcoin alma yöntemi mümkündür. Bu işlemin olumsuz tarafı ise alım sırasındaki komisyon oranının %3 – %5 gibi oranlarda olmasıdır ki normal Bitcoin borsalarına göre çok yüksek bir farktır bu.

Alım işlemi için kullanabileceğiniz popüler bir site CEX.IO ‘dur.

cex.io kredi kartı ile bitcoin alma

Sitenin ana sayfasındaki “REGISTER” bağlantısından üye olmak gerekmektedir. Üyelik ve e-posta aktivasyon işlemi sonrasında güvenlik için Google Authenticator etkinleştirmek önemlidir, hesabınızda sağ üst köşedeyken “Profile” bağlantısına tıklayıp “Securtiy” sekmesine tıkladığınızda iki faktörlü doğrulamayı(2FA) etkinleştirebilirsiniz veya Sms onayıyla giriş yapmaya devam edebilirsiniz. İki faktörlü doğrulama şekli yukarıda BtcTurk üyelik işlemlerinde anlatılmıştır, oraya bakabilirsiniz.

cex.io iki faktörlü doğrulama

CEX.IO hesabınızla Bitcoin alabilmek için öncelikle hesabınıza Dolar, Euro, Sterlin, Ruble gibi bir para birimi aktarmanız gerekir ki Türkiye’deki kredi kartınızla Dolar ve Euro aktarmak oldukça basit. Kredi kartınızla Dolar veya Euro yüklemek için banka hesabınızda bu kurlardan birisinin olmasına gerek yoktur. Sistem teorik olarak şöyle işliyor; siz kredi kartınızla CEX.IO sitesine diyelim ki 100 Euro yüklemek istediniz, site kendi komisyonunu da ekleyerek bunu 103.09 Euro olarak hesaplıyor. Bankanız bu 103.09 Euro tutarını güncel kurdan Türk lirasına çeviriyor ve size kredi kartı borcunuzu Türk Lirası olarak yansıtıyor. Yalnız bilgilendirmekte fayda var, sizin hesapladığınızdan biraz daha fazla bir tutar hesabınıza yansıyabilir. Hesabınıza bakiye eklemek için sitenin üst kısmındaki “DEPOSIT” bağlantısına tıklamalısınız.

cex.io deposit

Ödeme yöntemi olarak “Payment Card” seçiniz; Visa veya Mastercard olan bir kredi kartıyla işlem yapabilirsiniz. Sağ tarafta yükleme yapmak istediğiniz bakiye türünü seçiniz (USD veya EUR) ve yatırmak istediğiniz tutarı girin, site kendi komisyonunu da ekledikten sonra ödeyeceğiniz tutarı ekranda gösterecektir.

cex.io kredi kartıyla yükleme yapmak

Önceden yükleme işlem yapmadıysanız “Add a new card” düğmesiyle kredi kartınızı ekleyiniz.

cex.io kredi kartı eklemek

Bilgileri doldurduktan sonra “Proceed” düğmesiyle kart eklenecektir. Para yatırabilmek için kimlik doğrulaması da istenecektir, pasaport (Passport), kimlik kartı (ID-Card) veya ehliyet (Driving-licence) seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi bu kartlarından birisinin ön-arka yüzü ile kredi kartınızın ön yüzünü aynı karede olacak şekilde fotoğrafını çekerek veya taratarak ilgili kısımda “Upload photo” tıklayarak yükleyiniz daha sonra kredi kartınızın ön yüzünü elinize alarak yüzünüz ve kartınız net bir şekilde görünecek şekilde selfie (özçekim) çekerek bu resmi de yükleyiniz.

cex.io kimlik doğrulama

Doğrulama işlemi biraz zaman alacaktır. Doğrulama bittikten sonra yine “DEPOSIT” sayfasından istediğiniz döviz kurunda bakiye yükleyebilirsiniz.

USD, EUR vb. bakiyeniz yüklendikten sonra hızlı bir şekilde Bitcoin (BTC) alabilmek için sitenin üst kısmındaki “BUY/SELL”menüsüne tıklayınız, kredi kartınızdan hangi döviz türüyle yükleme yaptıysanız o para birimini seçiniz(varsayılan olarak USD gelir) ve sağ taraftan ne kadarlık almak istediğinizi girip “BUY BTC” butonuna tıklayınız.

cex.io bitcoin almak

Eğer istediğiniz fiyatı belirterek alış emri vererek Bitcoin (BTC) satın almak istiyorsanız o zaman sitenin üst kısmındaki “TRADE” menüsüne tıklayın.

cex.io gelişmiş bitcoin alım satım

Trade kısmında “Limit” sekmesindeyken Buy BTC kısmındayken USD kısmına hangi fiyattan Bitcoin almak istediğinizi yazın ve ardından “Place order” düğmesine basınız, Bitcoin satmak istiyorsanız Sell BTC kısmındayken USD kısmına hangi fiyattan Bitcoin satmak istediğinizi yazın ve ardından “Place order” düğmesine basınız. Hesabınızdaki Bitcoin ‘i dilerseniz işlem yapmak için başka borsalara da aktarabilirsiniz bunun için sitenin üst kısmındaki “WITHDRAW” düğmesine basıp currency kısmından “BTC” seçmelisiniz, göndermek istediğiniz Bitcoin cüzdanı adresini girip “Withdraw” tıklandığında çekim işlemi gerçekleşecektir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments