Bilişim Teknolojileri Etik ve Sosyal Değerler, Bilişim Etiği Nedir?

Bilişim Etiği Nedir?

Bilişim etiği, bilişim teknolojileri kullanımı sırasında insanların davranış biçimlerini ifade eder. Bilişim teknolojilerinin kullanımı sırasında uyulması gereken ahlak kuralları da bilişim etiği kapsamındadır. Etik kavramını birçok meslek grubunda duymaktayız; tıp etiği, gazeteci etiği, bilgisayar mühendisliği etiği gibi. Bir doktorun hastasının maddi durumuna bakmaksızın en iyi ilgi alaka ile tedavi etmeye çalışmasını tıp etiğine örnek verebiliriz, bilgisayarı kötüye kullanmamayı yani iyi amaçlar için kullanmayı da bilgisayar etiği olarak örnek verebiliriz. Bilgisayar kullanımının artık hemen her yaş grubu ve eğitim düzeyinde insan tarafından yaygınlaşmasıyla birlikte çeşitli etik sorunları çıkmaktadır ve bu noktada bilişim etiği ve dikkat edilmesi gereken ahlak kuralları önem kazanmıştır.

Bilişim Teknolojileri ve İnternet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Etik İlkeler ve Sosyal Değerler

1. Bilgisayar hırsızlık yapmak için kullanılmamalıdır

hacker sanal korsan

Yazılım, donanım, İnternet teknolojilerindeki gelişmeler birçok işin gelişmesini kolaylaştırmaktadır. Bilgisayarların işlemci hızlarının artmasını şifre kırma amacıyla kullanmak etik değildir. Tanıdığınız birisi ağ üzerinden dosya paylaşımı yapmışsa, bu paylaşımdan yola çıkarak onun bilgisayarındaki özel bilgilerine ulaşmaya çalışmak etik olmaz. Bir virüs yazıp başka insanların bilgisayarını ele geçirip istediğini yaptırmak veya kredi kartı bilgilerini çalmak vb. bilgisayarın kullanım amacı olmamalıdır.

2. Bilgisayarlar ve bilişim ürünleri insanlara zarar vermek için kullanılamaz

robot insan eli

Birkaç yıl önce kalp pili takılı insanların pilinin uzaktan durdurulabildiğini okumuştum. Bilgisayarlar bu gibi insan hayatına zarar verici verici eylemlerde kullanılmamalıdır.

3. Lisans ücreti ödenmeyen yazılım kopyalanamaz veya kullanılamaz

Bir yazılım lisanslıysa ücret talep edilmektedir, bu yazılımı korsan olarak kullanmak üreticilerin zaman ve emeğini çalmak demektir. Bunun yerine ücretsiz yazılım tercih etmek daha etik olacaktır. Sitenin neden lisanslı yazılım kullanmalıyız yazısına da bakabilirsiniz.

4. Başkalarının yaptığı çalışmalar kendine mal edilmemelidir

emek hırsızlığı

Birçok kişinin bilinçli veya bilinçsiz yaptığı etik olmayan bir davranış da başkalarının çalışmalarını kopyala yapıştır yöntemiyle kendi çalışmasına dahil etmek veya çalışmayı tamamen kendisi yapmış gibi göstermeye çalışmaktır. Günümüzde araştırmaların birçoğunun İnternet arama motorları üzerinden yapılması nedeniyle bu konu bilişim etiği kapsamına dahil olmuştur. Birçok kaynaktan fikir alıp kendi düşünceleriyle çalışmayı yapmak daha etik olanıdır. Başka çalışmadan bilgi kullanılmışsa da kaynak gösterilmelidir.

5. Kişi, yaptığı programın etkilerini düşünmelidir

Örnek olarak; yaptığınız bir bilgisayar programını sanal ortamda yayınladıktan sonra bunun geri dönüşü yoktur. Yaptığınız bu programın hata içerip içermediğinin, çalıştığı bilgisayarlara veya onu kullanan kişilere herhangi bir zararı olup olmayacağının çok iyi test edilmesi gerekir.

6. Zincir mesajlara cevap verip, zincirin uzamasına neden olmayın

zincir mail bilişim etiği

Sosyal medya kullanımı yaygınlaşmadan önce sanal ortamda e-posta yaygın olarak kullanılıyordu, bu dönemde mail gelen kutusunu açtığımızda “Bir Çin inanışına göre…” şeklinde başlayıp “… bu mesajı 10 kişiye gönder yoksa başınıza şu musibet gelecek” şeklide biten, arkadaşlarımızdan gelen bir maille karşılaşabiliyorduk. Ne olur ne olmaz ben maili göndereyim diyen kişiler de arkadaş listesine maili iletiyordu. Gelen mailde birçok kişinin e-posta adresleri de mailin gönderilen kişiler listesinde yer aldığından, bu kişilerin mail adreslerinin gizliliği kalmamaktadır. Bu şekilde on binlerce kişiye dağıtılan bu mailler en sonunda e-postayı ilk yayan kişinin elinde on binlerce mail adresi olarak toplanabiliyordu ve araştırırsanız, bu tür toplu mail adreslerinin para karşılığı satıldığını görebilirsiniz. Zincir mesajları önleyebilmek için sitenin “Bilişim Teknolojileri İletişim Araçları” başlıklı yazısına bakabilirsiniz. Günümüzde benzer formlarla “Resmileşti dikkat..” şeklinde başlayan ve halk arasında sazan avlamak(sazan.avi) diye tabir edilen yöntemle gerçek olmayan bir bilgi gerçekmiş gibi yayılmaya başlamaktadır. Bu tür bir yayma işleminin arkasında genellikle araştırma yapan bir yüksek lisans öğrencisinin insanların tepkisini ölçmek amacıyla yaptığı bir sosyal deney araştırması çıkabilmektedir. Bu durum bir etik araştırma mıdır, olayın bilişim etiği boyutu size kalmış.

7. Mümkünse sadece başlık yazarken büyük harf kullanın. Başlık dışında sürekli kullanılan büyük harflerin İnternette bağırarak konuşmak anlamına geldiğini unutmamalıyız

sürekli büyük harf kullanımı forum

8. Yazışmalarda dil bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir ve dilimiz korunmalıdır

yazım hatası sosyal değerler

Dilimizi korumalı ve düzgün kullanmak için gayret etmeliyiz. Noktalama ve yazım kurallarına, anlatım bozukluklarına dikkat etmeliyiz. Günümüzde bu bilinç genel olarak yaygınlaşmıştır, sosyal medya üzerinde yazım hatası yapanların eleştirildiğine sıkça rastlamışsınızdır.

9. Espri niteliğinde yazacağınız cümlelerin yanlış anlaşılmamasına dikkat edin

Konuşma dilinde kullandığınız sözcükler sizin ses tonunuza veya mimik hareketlerinize göre anlam değiştirebilir ancak sanal ortamda yazdıklarınız gerçek anlamıyla anlaşılmayabilir. Sanal ortamda yazılan bir şeyin tersi ima ediliyorsa genellikle parantez içinde ünlem (!) kullanılır. Yazılan şeyde espri, öfke vb. duygu belirtmek için de ifadeler (emoji) kullanılır. Örneğin 🙂

10. Herkese açık tartışma ortamlarında yazışmalara dikkat edilmeli, saygılı olunmalıdır

Sosyal medya, forum gibi ortamlarda karşıdakinin de bir insan olduğunu düşünerek aşağılayıcı, hakaret edici davranış ve küfür etme gibi eylemlerden kaçınmalıyız. Bu tür eylemlerin yasal açıdan suç olabileceğinin de farkında olunması gerekmektedir.

11. İnsanların zafiyetlerinden yararlanmayın

para kazanma zafiyeti

İnsanların iradesizlik, kısa yoldan zengin olma gibi zafiyetleri mevcuttur. Bu zafiyetinden yararlanarak onların paralarına göz dikmek etik değildir. Örneğin; Sosyal medyada bahis kuponu satmak, kısa zamanda çok para kazandıracağını vaat ettiği bir saadet zincirine üye yapmak gibi. Çoğunlukla bu zafiyetten yararlananlar yüzünden insanların paralarından, hatta emekli ikramiyelerinden olduğunu duymuşsunuzdur.

27 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan
11 ay önce

Tşk derste perf yapıyoduk işime çok yaradı

Misafir
1 yıl önce

tabiki de çok güzel

HUYTRF
1 yıl önce

NE GÜZELDİ NE KÖTÜYDÜ YANİ NORMAL DÜZEYDEYDİ

Misafir
Şu kişiye yanıt  HUYTRF
1 yıl önce

çok iyi

Misafir
2 yıl önce

Ödeve uygunmuu

Misafir
Şu kişiye yanıt  Misafir
1 yıl önce

yes

Misafir
2 yıl önce

Bence de

💎Ayşe Gül 💎
2 yıl önce

Çok teşekkür ederim. Emeğine sağlık müthiş bir bilgilendirme yazısı. Olumsuz davranışların bir daha yapılmaması, ortadan kalkması dileğiyle. 😊

Misafir
2 yıl önce

hiç güzel olmamış işime yaramadı(!) 😀 XD

Misafir
2 yıl önce

tşk

Gülnur
3 yıl önce

Çok iyi

VATAN EVLADI
3 yıl önce

ÇOK İŞİME YARADI

Misafir
3 yıl önce

🙂

mert yakışıklı
3 yıl önce

arkadaşlar gerçekten çok başarılı olmuş

Misafir
3 yıl önce

Teşekkürler

Misafir
3 yıl önce

çok işime yaradı ve bilgilendirmemin sonuna isimi koydum.

Misafir
3 yıl önce

tesekürler

Misafir
3 yıl önce

teşekkürler bu bilgiler çok işime yaradı 🙂

Misafir
Şu kişiye yanıt  Misafir
3 yıl önce

benim de

Misafir
3 yıl önce

çok guzel

Misafir
Şu kişiye yanıt  Misafir
2 yıl önce

çok çirkin bence bunun neresi güzel allahını sevrsen doru söle be

Misafirl
Şu kişiye yanıt  Misafir
1 yıl önce

cok guzel

Misafir
3 yıl önce

çok güzel

Misafir
Şu kişiye yanıt  Misafir
2 yıl önce

Slm ben hiç birşey anlamadim

şahin
Şu kişiye yanıt  Misafir
2 yıl önce

çok güzel****

şahin
Şu kişiye yanıt  Misafir
2 yıl önce

anlatırız

Misafir
Şu kişiye yanıt  Misafir
1 yıl önce

aynen