Bilişim Suçları, Siber Suçlar Nelerdir? Bilişim Suçlarına Karşı Alınacak Önlemler

Bilişim Suçları Nelerdir?

bilişim suçları

Bilişim suçları bir bilgisayar, tablet, cep telefonu, İnternet vb. kullanılarak işlenen herhangi bir suçu ifade etmek için kullanılır. Bilgisayarlar, bir suçu işlemek için kullanılmış olabilir ya da bir suça maruz kalarak hedef konumda da olabilmektedir. Genel olarak elektronik ortamda işlenen suçları bilişim suçları veya siber suçlar olarak da tanımlayabiliriz.

Sık Karşılaşılan Siber Suçlar

  • Dolandırıcılık: Kredi kartı bilgilerini internet ortamında veya telefonla arayarak, e-posta atarak vb. çalarak haksız kazanç elde etmek, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması. Banka ve kredi kartları, ATM cihazlarında, bazı iş yerlerinde ve online alış-veriş sitelerinde kopyalanabilmektedir. Kart bilgisi ele geçirilerek veya kopyalanıp kişinin hesabından alışveriş yoluyla para çekilebilmektedir. Yine bilgisayarlara bulaştırılan virüsler aracılığı ile kişilerin İnternet bankacılığı hesapları ve şifreleri ele geçirilebilmektedir ve bu hesaptaki paralar dolandırıcıların kendi hesaplarına aktarılmaktadır. İnternet bankacılığını kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Titan zincirleri de dolandırıcılık kapsamındadır.
  • Siber Saldırı: Web sitelerini “hack” lemek, virüs, trojan ve zararlı yazılım (malware) yazıp ve yayılmasını sağlayarak;başkalarına ait kullanıcı adı, şifre, parola gibi özel bilgileri ele geçirmek ve bu bilgileri kullanmak da bilişim suçları kapsamındadır. Hukuka aykırı olarak bir bilişim sistemine girme, verileri yok etme, bozma veya değiştirme, bilgisayar sistemlerini hizmet veremeyecek şekilde engellemek.
  • Saldırganlık: Irkçılığı, küfür ve hakareti, politik olarak zarar verici, karalayıcı veya iftira edici, kışkırtıcı veya nefret suçlarını alevlendirici içerikler.
  • Müstehcenlik: Uygunsuz içeriği indirmek veya yayınlamak.
  • Hakaret, Şantaj: Sanal ortamda yazışma, görüntülü veya sesli görüşme yoluyla karşıdaki kişiye hakaret etmek, şantajda bulunmak. Günümüzde sosyal medya kullanımının yoğun olmasıyla birlikte sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarda ve yazılan yorumlarda hakaret edici, küçük düşürücü içeriklerin yer almamasına özen gösterilmelidir. Sosyal medya üzerinden bilişim suçları eskiye nazaran daha yoğun biçimde denetlenmektedir.
  • Terörizm: Herhangi bir terör örgütünün sanal ortamda destekçisi olunması. Devletin bilişim sistemlerine saldırı ve gizli bilgilerini açığı çıkarmak da terörizm kapsamındadır.
  • Kumar: Devletin yasakladığı biçimde İnternet ortamında kumar oynamak veya oynatmak.
  • Telif Haklarının İhlali: Korsan yazılım kullanmak, film-oyun-müzik CD ‘si çoğaltmak.

Bilişim suçları genelde tek başına değil, sık biçimde örgütlü olarak işlenmektedir. Kişiler çıkar amaçlı organize biçimde suç örgütü kurarak banka hesaplarına ulaşmakta, kredi kartlarını kopyalamakta ve haksız kazanç elde etmektedirler.

Bilişim Suçlarına Karşı Alınacak Önlemler

polis logo

Bir vatandaş olarak öncelikle yapılması gereken, suçtan ve suçu işleyenlerden haberdar olduğunuzda Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya emniyet yetkililerine durumu iletmektir. Eğer bir bilişim suçuna maruz kalınmışsa, derhal suçla ilgili her türlü bilgi veya belgeyle Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmak gerekmektedir. Suça göz yummak suçun aynı veya farklı şekillerde yeniden işlenmesini sürdürecektir.

Emniyet güçlerine suçu bildirmek amacıyla “155 Polis İmdat” hattına veya [email protected] e-posta adresine bilişim suçları ihbar bildiriminde bulunmak mümkündür. Belirli başlıklara sahip suçlar için ilgili İnternet siteleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına da bildirilebilir. Örneğin; uyuşturucu maddeye özendiren veya bu maddeyi pazarlayan siteler hakkında direkt TİB ‘in siber suçlar online ihbar hattından bildirimde bulunulabilir.

ipucu Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan güvenli internet kullanımı ile ilgili aşağıdaki videoyu izlebilirsiniz;

ipucu Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan güvenli hayat-güvenli internet konulu aşağıdaki videosunu izleyebilirsiniz.

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Resul
3 saat önce

Çoooooook teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz