AV TEST En iyi Antivirüs Programı İncelemesi

AV TEST bireysel ve kurumsal kullanıcılar için bağımsız bir şekilde Antivirüs programlarının testini gerçekleştiren ve sonuçlarını belli dönemlerde yayımlamaktadırlar bir kuruluştur.

Anti virüs programları karşılaştırma sonuçlarına ulaşmak için sitenin üst menüsündeki “Tests” kısmına gelinir ve altındaki “Test results” bağlantısı tıklanır. Bağlantı açıldığında aşağıdaki gibi bir sayfa açılır;

av test test ekranı

Bu sayfada hangi tür işletim sistemi veya hangi tip kullanıcılar için test sonuçlarını öğrenmek istiyorsak ilgili bağlantı tıklanmalıdır. Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için test sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız “MOBILE DEVICES ANDROID” bağlantısı tıklanmalıdır. Ev kullanıcıları için Windows işletim sistemine ait test sonuçları için “HOME USER WINDOWS”, MAC OS işletim sistemine ait sonuçlar için “HOME USER MAC OS” bağlantısı tıklanmalıdır. Kurumsal kullanıcılar için Windows işletim sistemine ait test sonuçları için “BUSINESS WINDOWS CLIENT” bağlantısı tıklanmalıdır. Windows işletim sistemi kullanan ev kullanıcıları için örnek bir test sonucu görmek adına “HOME USER WINDOWS” bağlantısı tıklandığında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir;

windows home antivirüs test

Bu sayfa incelendiğinde işletim sisteminin farklı sürümleri için sonuçlar görüntülenebilmektedir. Windows ev kullanıcıları için Windows 10, Windows 8/8.1, Windows Vista ve Windows XP için sonuçları görebilmekteyiz. Farklı işletim sistemlerinde uyumlu veya test edilen farklı anti virus sürümleri kullanılmış olabileceğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu örnekte Windows 10 için test sonuçlarını görmekteyiz, an itibariyle sadece Ekim 2015 Tarihli sonuçları görmekteyiz ve örneğin Windows 7 seçerseniz buna göre daha güncel ve daha fazla test sonucu olduğunu görebilirsiniz. Antivirüs test sonuçları ekranındaki parametlerin anlamları şu şekildedir;

Protection: Zararlı yazılım(virüs,worm,trojan gibi) bulaşmasına karşı koruma. 0-day yani çok yeni virüs ve mail tehditlerine karşı koruma, son 4 hafta içinde dünya çapında tespit edilen zararlı örnekleri kullanılarak ölçülen sonuç değerini de gösterir.
Performance: Günlük kullanımda programın bilgisayarınızın ortalama hızına etkisi. İnternet sayfalarını açarken, programları çalıştırırken ve dosyaları kopyalarken işletim sisteminizi ne kadar yavaşlattığıyla ilgili göstergedir. Bu gösterge puanı düşükse işletim sisteminin daha geç açılmasına sebep olabilir.
Usability: Güvenlik programının kullanılabilirlik özelliğidir. Hatalı uyarılar, web sitelerinin hatalı bir şekilde engellenmesi, normal yazılımların kurulumunda hatalı bir şekilde uyarı vermesi gibi kriterleri ölçen göstergedir.

Av Test sitesinin sonuçlarında antivirus programının göstergesindeki daire sayısı ne kadar doluysa o yazılımın o kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz ancak en önemlisi elbetteki Protection göstergesidir çünkü antivirüs programlarından beklenen en temel özellik yeni çıkan zararlılara karşı güçlü koruma sağlayabilmesidir. İkincil önemli gösterge Usability çünkü hatalı virüs alarmı istenmeyen bir durumdur ve antivirüsün kalitesinin sorgulanmasına neden olabilir. Güçlü bir bilgisayarınız varsa Performance göstergesi sizi çok fazla etkilemeyebilir, etkilese bile güvelik mi hız sorusuna güvenlik cevabını vereceğinizi düşünüyorum. Herhangi bir yazılımın sonucuna ait daha detaylı sonuç elde etmek istiyorsanız sonuç ekranında anti virus programının üzerine tıklamanız yeterli. Örnek olarak Avast Free Antivirus 2015 üzerine tıklayınca aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır;

avast değerlendirme

Bu sayfada her göstergenin alt kriterleriyle birlikte değerlendirme sonucunu detaylı olarak görebilirsiniz. Sonucu pdf olarak kaydetmek isterseniz “Download as PDF” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Kuruluş tarafından seçilen yılın en iyi antivirüs programı ödüllerini görmek için sitedeki üst menüden “AWARD” bağlantısına tıklayabilirsiniz. Örnek olarak 2015 yılına ait ödül alan antivirüs programlarını görmek için “AV TEST AWARD 2015” tıklanır.
Bu ekranda koruma(protection), performance(hız), usability(kullanışlılık), consumer users(ev kullanıcıları), corporate users(kurumsal kullanıcılar) kriterlerinde kuruluş tarafından yılın en iyi antivirüs programı ödülünü alanları görebilirsiniz.

av test en iyi antivirüs programı ödülleri
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments