AV Comparatives Antivirüs Test Sitesi İncelemesi

AV Comparatives, PC/Mac tabanlı antivirüs programlarının ve mobil güvenlik çözümlerinin sistematik olarak testlerini gerçekleştiren bağımsız bir organizasyondur. Dünya çapındaki en büyük zararlı örnekleri koleksiyonlarıyla testlerini gerçekleştirir. Testleri gerçekleştirirken akademik kuruluşlarla işbirliği yapılarak bilimsel test teknikleri kullanılmaktadır.

AV Comparatives sitesinden Antivirüs test sonuçlarına ulaşmak için sitenin ana sayfasından “COMPARATIVES” bağlantısının üzerine gelmek gerekir.

av-comparatives ana sayfa görüntüsü

Birçok test biçimi içinden ayrı ayrı sonuçları görebilirsiniz. Örneğin; mobil cihazlar(cep telefonu/tablet) için “Mobile Security”, ebeveyn kontrolü yazılımları için “Parental Control”, kurumsal antivirüs karşılaştırmaları için “Business Security” başlığı seçilmelidir. Önceki yıllardaki sonuçları görmek için “Archive” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Bu testler içinde uzun zaman gerektiren ve karmaşık testler içeren en kapsamlı testlerden birisi “Real-World Protection Tests” (Dünya çapındaki gerçek zamanlı koruma testleri). Bu bağlantı tıklandığında aşağıdaki gibi ekran gelmektedir;

av-comparatives real protection test

Farklı zaman dilimleri içinde gerçekleştirilen test sonuçlarını pdf olarak görmek için ilgili raporun altındaki “English” bağlantısına tıklanmalıdır. Eğer sonuçları grafiksel olarak görmek istiyorsanız “MONTHLY RESULTS” bağlantısı tıklanır.

grafiksel rapor

Grafikteki “Sort” seçeneğini “by value” olarak seçerek sıralama yaptırabilirsiniz. “Test” seçeneğinin parametresini değiştirerek farklı test türlerine göre sonuçları görebilirsiniz. Grafikteki en önemli gösterge “Block” (engelleme) kriteridir ve bu değeri gösteren çubuğun yüksek değere sahip olması daha iyidir. Diğer önemli gösterge ise “False Positivies” (hatalı tespit etme) kriteridir ve false positive değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Organizasyon tarafından farklı parametrelere göre ödül derecelendirmelerini görmek için Av Comparatives sitesinin ana sayfasındaki “AWARDS” menüsü altındaki “List of Awards” bağlantısı tıklanmalıdır.

av comparatives ödüller

Av Comparatives Test Kriterlerinin Anlamları

Real-World Protection Test:Uzun dönemde, karmaşık ve dinamik testtir. Dünya çapındaki gerçek zamanlı bir çok örneğin testi gerçekleştirilir.
Performance Test:Antivirüs programının sistem performansına etkisi, sistem kaynaklarının kullanımı ve hızı etkilemesini içeren test
Removal Test:Bulunan zararlıyı temizleyebilme testi.
File Detection Test:Antivirüs programlarının işletim sistemindeki zararlıları bulabilme testi.
Anti-Phishing Test:Sahtekarlık yoluyla kullanıcı adı, şifresi, kredi kartı bilgileri gibi çalmaya yönelik tehditlere karşı koruma testi.
Heuristic/Behavioural Test:Yeni ve bilinmeyen zararlılara karşı öngörülebilir koruma yeteneğinin testi.

Örnek olarak “Real-World Protection Test – 2015 Aug to Nov” tıklandığında 2015 yılı Ağustos-Kasım ayları arasındaki dünya çapındaki gerçek zamanlı test sonuçlarına göre antivirüs programlarının derecelendirmelerini görebilirsiniz.

av-comparatives ödül derecelendirme

Tahmin edebileceğiniz üzere yıldız sayısı ne kadar fazlaysa o antivirüs programının test sonuçlarının o kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kalite sıralaması iyiden kötüye doğru; Advanced+ (Gelişmiş+), Advanced (Gelişmiş), Standard (Standart), Tested (Test edilmiş) şeklindedir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments