Audacity Ses Düzenleme Programı Kullanımı, Mp3 ve Şarkı Kırpma İşlemleri

Audacity Nedir?

Audacity ücretsiz ve Türkçe dil desteği olan bir ses düzenleme, kaydetme, birleştirme, kesme, efekt verme programıdır. Müzikler istenilen yerinden kesilebilir, başka bir yere ilave edilebilir, kendi mp3 telefon zil sesinizi oluşturabilirsiniz. Bu yazıda, Audacity kullanımı anlatılacaktır.

Audacity programı kurulup açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü vardır:

audacity nasıl kullanılır, audacity kullanımı

Eğer programın dili Türkçe yapılmak istenirse “Edit -> Preferences” menüsü tıklanır, “Interface” seçeneğindeyken “Language” kısmından “System” veya “Turkce” seçilir. Yeni bir müzik eklemek için “Dosya -> Al -> Ses” menüsü tıklanır. Dosya eklendiğinde ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır;

audacity ses ekleme düzenleme

Daha ayrıntılı çalışma yapmak için ekranın yakınlaştırılması gerekebilir. Ekran görünümü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için “Görünüm” menüsünden “Yakınlaştır” ya da “Uzaklaştır” seçeneklerine tıklayabilirsiniz veya aşağıdaki resimde görünen yaklaştırma/uzaklaştırma sembollerine tıklayabilir veya klavyeden CTRL tuşuna basılı tutarak farenizin scroll kaydırma çubuğunu aşağı/yukarı hareket ettirebilirsiniz;

audacity ses yakınlaştırma uzaklaştırma

Audacity Kullanımı ile İlgili Uygulamalar, Audacity Nasıl Kullanılır?

a) Ses Düzenleme, Kırpma, Ekleme, Silme

Bu adımı öğrendikten sonra kendi mp3 kırpma, şarkı kırpma işlemleri yapabiliyor olacaksınız, Bu işlem için uygun bir yakınlaştırma/uzaklaştırma işleminden sonra seçim aracı seçiliyken fare ile istediğimiz aralığı seçebiliriz. Dilerseniz kesmek istediğiniz bölgenin fare ile başlangıç veya bitiş bölümünü bir kere tıklayıp, klavyeden Shift tuşuna basılı tutarak yön tuşlarıyla sağa veya sola doğru seçim yapabilirsiniz, o konumdan en başa kadar tüm alanı seçmek için Shift ile Home tuşlarına, sonuna kadar tüm alanı seçmek için Shift ile End tuşlarına basabilirsiniz. Müzik çalarken silme, kesme, yapıştırma vb. işlem yapılamaz bu işlemleri yapmak için çalan müzik durdurulmalıdır.

audacity mp3 şarkı kırpma ekleme

Seçim işleminden sonra kesme işlemi için klavyeden CTRL+X, kopyalama işlemi için CTRL+C, silmek için Delete tuşuna basılmalıdır. Kesilen veya kopyalanan o bölgeyi başka bir yere yapıştırmak için imleci ilgi yere getirdikten sonra CTRL+V ile yapıştırılabilir. Ses kesme işlemiyle dilerseniz kendi telefon zil sesinizi oluşturabilirsiniz.

b) Ses Seviyesini Artırma veya Azaltma

Bazen eklenilen sesin seviyesi çok yüksek veya alçak olabilir bunu dengelemek için aşağıdaki resimde gösterilen kısımdan ses seviyesi artırılabilir veya azaltılabilir.

audacity ses artırma azaltma

c) Sesi Bilgisayara Kaydetmek

Sesi bilgisayara kaydetmek için “Dosya -> Ver” menüsü tıklanır. Müzik oynatıcılarla sorunsuz dinleyebilmek için dosya türü olarak Mp3 veya Wav formatı seçilebilir. Eğer bilgisayarınızda Lame kütüphanesi yüklü değilse, Mp3 kaydetme sırasında hata verecektir bunu çözmek için, Lame kütüphane dosyasını indirip kurmanız gerekmektedir.

d) Mikrofondan Kayıt Yapmak, Arka Fon Eşliğinde Mikrofon Kaydı

Kendi sesinizi kaydedebilir, dilerseniz arka fon müziği eşliğinde şiir veya şarkı okuyabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi kayıt tuşuna basmanız ve işiniz bittiğinde durdurma düğmesine tıklamanız gerekli. Mikrofonun ses seviyesi de değiştirilebilir.

audacity ses kaydetme

e) Tempoyu Artırmak – Azaltmak

Sesin çalma hızını artırmak veya azaltmak için ses aktif olarak seçiliyken “Etkiler -> Tempoyu değiştir” menüsüne tıklanır. Buradan ne kadar hızlanma veya yavaşlama olacağı yüzde olarak ayarlanır yüzde değişim kısmının altındaki çubuk sola doğru kaydırıldığında yavaşlar, sağa doğru kaydırıldığında ise hızlanır. İşlemi uygulamadan önce nasıl çalacağını görmek için “Ön İzleme” tıklanabilir. İşlemi uygulamak için “Tamam” tıklanır.

audacity tempo ayarı

Hızı değiştirmek için ise Etkiler -> Hızı Değiştir menüsü tıklanarak hız ayarı yapılabilir.

f) Tersten Çaldırmak

Sesin tersten çalması için “Etkiler” menüsünden “Ters Çevir” tıklanır.

g) Belirli Bölgelerde Sesin Artarak veya Azalarak İlerlemesi

Sesin belirli bölgede artarak ilerlemesi için efektin uygulanmak istenilen bölümü seçilir. Sesin artarak gitmesi için “Etkiler–>Artarak Gir” tıklanır. Sesin azalarak ilerlemesi içinse “Etkiler -> Azalarak Çık” tıklanır.

Eğer artma veya azaltma işlemini elle yapmak istersek Zarf aracı kullanılır. Zarf aracı seçildikten sonra sesi böleceğimiz alan seçilir ve ilgili kısımda aşağı veya yukarı çekilerek ses ayarlama yapılır.

audacity ses efekti uygulama

h) Bas ve Tiz Ayarı Yapmak

audacity bas tiz ayarı

Sesin bas veya tiz (ince) ses ayarını yapmak için “Etkiler -> Bas ve Tiz” menüsü tıklanmalıdır. Bas artırılırsa vuruşlar artar, tiz artırılırsa ince ses artar.

Daha detaylı ekolayzer ayarı yapmak için “Etkiler -> Dengele” menüsü tıklanır. “Grafik EQ” seçeneği işaretlenerek ses düzeylerini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Hazır ekolayzer yüklemek için “Eğriyi seçin” yazan açılır menüden seçim yapılabilir.

audacity ekolayzır ayarı

Yukarı anlatılanlar umarım bilgilendirici olmuştur.

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Misafir
3 saat önce

slm arkaya fon müzik nasıl eklerim

wanheda
11 ay önce

teşekkürler bu bilgi ile geri kalanın öğrenilmesi zor olmaz artık

Misafir
1 yıl önce

güzel