Arama Motorları ve İpuçları, Google Görsel ve Gelişmiş Arama

Arama Motoru Nedir, Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları İnternette aradığımız içeriği bulmamıza yardımcı olurlar, sitelerin yazılı içeriklerini veri tabanlarına kaydederler ve kullanıcının aramasına en yakın sonuçları gösterirler. Arama motorları biz arama yaptığımızda tüm siteleri tek tek dolaşmaz, kendi veri tabanından bilgiyi getirir böylece arama sonucu kısa bir süre içinde getirilir. Arama motorları İnternet sitelerini ara sıra dolaşarak değişiklik olmuşsa veri tabanına ekler veya günceller.

Global Stats verilerine göre günümüzde en çok kullanılan arama motorları isimleri;

 1. Google
 2. Bing
 3. Yahoo
 4. Baidu
 5. Yandex
en çok kullanılan arama motorları isimleri

Ocak 2017 Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorları

Güncel istatistiklere ulaşmak için statcounter sitesinden bakabilirsiniz.

Arama Teknikleri

 • Arama sonuçlarında sık ziyaret edilen sayfalar daha önde gelir.
 • Yapılacak aramalar kısa ve öz olursa aramada daha net sonuçlara ulaşılır örneğin; “Dünyanın tamamında yaşamakta olan milletlerin listesi” şeklinde bir arama yerine “Dünya milletleri” yeterli olacaktır.
 • Arama sırasında büyük-küçük harf önemli değildir.
 • Arama yapılırken kullanılan kelimeler çift tırnak içine alınırsa sadece o kelimelerin birlikte olduğu sonuçlar çıkar. Çift tırnak yazılmazsa, kelimeleri ayrı ayrı içeren sonuçlar da gösterilir.

Örneğin; “araba markaları” şeklinde arama yapılırsa, araba ve markaları kelimelerini yan yana ve birlikte içeren siteler gösterilir, fakat araba markaları şeklinde arama yapılırsa önce araba markaları yan yana sonuçlar varsa gelir, sonra araba ile markaları kelimelerini ayrı ayrı içeren siteler de gelir. Kısaca çift tırnak işareti aramayı daraltır.

 • Google matematik hesaplamalarını yapabilir örneğin siz arama kısmına 10*2+3 yazıp aratırsanız 23 cevabını alırsınız, ayrıca hesap makinesi de açar size.
 • Google artık daha akıllı sonuçlar göstermektedir örneğin siz patlıcan kebabı şeklinde bir arama yaptığınızda sizin yemek tarifi aradığınızı bilmekte ve direkt tarifi göstermektedir ya da antalya hava durumu şeklinde arama yaptığınızda anlık ve haftalık hava durumu raporunu önünüze sermektedir.
google akıllı arama
 • Google görsel arama motorunda görsellerin farklı türleri için arama yapılabilir örneğin; “bilişim teknolojileri” anahtar kelimesiyle bir arama yapıldıktan sonra görseller açılırsa, “arama araçları” seçeneği tıklanır ve “Tür” seçeneğinden istenilen sonuç elde edilebilir. Burada “yüz” seçeneği işaretliyse sadece yüz resmi içerenler, “çizim” seçeneği işaretlenirse sadece karikatür tarzı çizimler, “animasyonlu” seçeneği işaretlenirse hareketli resimler (gif) listelenecektir. Benzer şekilde “Renk” menüsünden renkli veya siyah beyaz resimleri aratabilirsiniz.
google görsel arama

Resmi Google ‘da Arama

Bilgisayarınızdaki veya URL adresini bilgiğiniz İnternet sitesindeki bir resmi Google da aratabilirsiniz. Bunun için Google ana sayfasında sağ üstten “Görseller” bağlantısına tıklayın.

blank

Yukarıdaki resimde kırmızı daire içindeki kamera simgesine tıklayın.

google görsel ile arama

“Görsel yükleyin” sekmesindeyken bilgisayarda olan bir fotoğrafı yükleyebilirsiniz, “Görsel URL ‘sini yapıştır” sekmesindeyken de adresini bildiğiniz bir fotoğrafın bağlantısını (URL) buraya yapıştırıp arama yaptırabilirsiniz. Bu özelliği kullandığınızda, yüklediğinize benzer diğer görselleri de arama motorunda aratıp bulabilirsiniz ayrıca, sizin yüklediğiniz fotoğrafın aynısını içeren İnternet sitelerini de görebilirsiniz.

 • Google arama motorunda herhangi bir arama yaptıktan sonra “Ayarlar” menüsünden “Arama ayarları” seçeneğini tıklarsanız, uygunsuz içeriğin görüntülenmesini önlemek amacıyla güvenli aramayı etkinleştirebilirsiniz. Yine arama ayarları kısmından siz yazarken arama olup olmayacağını, her sayfada kaç sonuç görüneceğini 10-100 arası olarak ayarlayabilirsiniz.
google arama ayarları
 • Google aramasında “Araçlar -> Herhangi bir dil” seçeneğini kullanarak sadece “Türkçe” sitelerden filtreleme yapabilirsiniz. “Ayarlar -> Herhangi bir zaman” seçeneğiyle de tarihi daraltarak arama yapabilirsiniz. Örneğin; Gün içinde yaşanan bir olayın haber edilip edilmediğini merak ediyorsanız arama sonrası buradan “Son 24 saat” seçeneğini işaretlerseniz, 1 gün içinde yayınlanan veya güncellenen içerikler çıkacaktır.
 • An itibariyle aktif olmayan bir sitenin Google önbelleğindeki en son halini görmek isterseniz cache:yazguven.com gibi bir arama yapmalısınız.
 • Bir siteye içerik olarak benzer olan başka siteleri bulmak için related:yazguven.com gibi bir arama yapmalısınız.

Google Gelişmiş Arama

Google arama motorunda daha da detaylı bir arama yapmak için ana sayfanın alt kısmında yer alan “Ayarlar” bağlantısından “Gelişmiş Arama” tıklanır.

google gelişmiş arama

Google gelişmiş arama özelliği ile ilgili detaylı açıklamalar;

google gelişmiş arama detayları
Şu kelimelerin tümünü içeren:Yazılan kelimeleri sıralı veya sırasız ama hepsini içeren sayfalar çıkar. Google ‘da genelde yaptığımız arama biçimidir. Örnek; araba modelleri
Aynen şu kelimeyi veya kelimeleri içeren:Yazılan kelimeleri yan yana ve tümünü içeren sonuçlar gelir. Kelimeler yan yana boşluk bırakılarak yazılır ama aratırken çift tırnak içine alır. Çift tırnak içinde yaptığımız arama aslında budur Örnek; araba modelleri
Şu kelimelerden herhangi birini içeren:Veya bağlacıyla kelimeleri ayrı ayrı içerebilen sonuçlar gelir. Kelimeler yan yana boşluk bırakılarak yazılır Örnek; araba modelleri. Aramayı aralarında OR olacak şekilde aratır.
Şu kelimelerden hiçbirini içermeyen:Yukarıdaki seçeneklerden “Şu kelimelerin tümünü içeren” kısmına araba modelleri yazdığımızı varsayalım, buradaki alana da Mercedes yazdığımızı düşünelim bu durumda araba modelleri kelimelerini içeren ama Mercedes içermeyen sonuçlar gelecektir yani arama aslında araba modelleri Mercedes şeklinde yapılmış gibi olur.
Şu sayıdan – Şu sayıya kadarRakamsal verileri içeren sonuç aratmak için kullanılır Örneğin; Şu sayıdan kısmına 10000 ve Şu sayıya kadar kısmına 50000 yazmak gibi.
google gelişmiş arama filtreleme
Dil:Hangi dilde içerik aratılacağı seçilebilir. Özellikle Türkçe sonuçlar için Türkçe seçeneği işaretlenebilir
Bölge:Ülke bazında seçim yapılabilir
Son güncelleme tarihi:Güncel içeriği bulmak için kullanılabilir, örneğin yeni içeriği bulmak için burası son 24 saat seçilebilir
Site veya alan adı:Özellikle bir sitenin içinde arama yapılacaksa buraya yazılmalıdır
Terimlerin göründüğü yer:Terimler sayfanın URL ‘sinde mi, başlığında mı vb. seçim yapılabilir
Güvenli Arama:Müstehcen sonuçlar çıkmaması için burdan seçim yapılabilir
Dosya türü:Özellikle bir dosya türü aratmak için buradan seçim yapabilirsiniz Word, Excel, Pdf belgesi gibi
Kullanım hakları::Lisans sorunu yaşamamak için kullanıma açık, paylaşılabilir gibi filtrelenmiş içerik içinden arama yapabilirsiniz

Örnek Gelişmiş Arama Senaryosu

Şu kelimelerin tümünü içeren: fiyat

Şu kelimelerden hiçbirini içermeyen: bmw mercedes

Şu sayıdan: 10000 Şu sayıya kadar: 50000

Site veya alan adı: sahibinden.com

Google gelişmiş arama sorgusu otomatik olarak şu şekilde oluşturulur; fiyat -mercedes -bmw site:sahibinden.com 10000..50000 . Sonuç olarak 10000-50000 aralığında içinde fiyat gelimesi geçen ama bmw ve mercedes geçmeyen kayıtlar getirilir.

Google Aramalarını Eğlenceli Hale Getirmek

Ana sayfada hiçbir şey yazmadan direkt “Kendimi Şanslı Hissediyorum” düğmesine tıklarsanız Google ‘ın şimdiye kadar kullandığı özel logolar olan “Doodle” ları bulabilirsiniz.

google kendimi şanslı hissediyorum
google doodle arşivi

Eğlenceli arama sonuçları görmek için arama kutucuğuna zerg rush , do a barrell roll , askew yazıp sonuçları görebilirsiniz.

Google ana sayfasındayken aşağıdaki kelimeleri yazıp Kendimi Şanslı Hissediyorum düğmesine basarsanız yine eğlenceli sonuçlar alabilirsiniz;

ipucu Google gravity , Google mirror vb. daha fazla çeşit için elgoog sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments