Antivirüs Programı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır, Antivirüs Gerekli Mi?

Bu yazıda; antivirüs gerekli mi değil mi, antivirüs programı seçimi yaparken nelere dikkat edilebileceğinden bahsedeceğim.

Antivirüs Lisanslı Mı, Ücretsiz Mi Olmalı?

Aslında ilk önce karar verilmesi gereken şey, antivirüs yazılımı için para öder misiniz? Bu sorunun cevabı evet ise seçeneğiniz çok fazla olacaktır. Genel olarak belirtmek gerekirse para ödeyip satın aldığınız lisanslı antivirüs programları ücretsiz antivirüs programlarına göre daha çok özelliğe sahiptir ve daha iyi koruma sağlamaktadır. Aslında bilgisayar/tablet/telefon içindeki kişisel verilerinizin ne derece önemli olduğu ve bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınız ücretli veya ücretsiz antivirüs programı seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; bilgisayarınızı İnternette gezinmek, müzik dinlemek gibi basit işlemler için kullanıyorsanız ve virüs bulaşsa da format atar geçerim, önemli belgelerim olmaz diyorsanız ücretsiz bir antivirüs programı yükleyebilirsiniz. Yazılım geliştirici, mimar, grafiker, webmaster gibi işlerde çalışıyorsanız ve bilgisayarınızdaki dosyalara virüs bulaşması, dosyaların başkaları tarafından ele geçirilmesi, dosyaların geri döndürülemeyecek şekilde şifrelenmesi ve fidye ödemek zorunda kalmanız gibi riskler sizin için önemliyse ya da en basitinden bilgisayarınızda İnternet bankacılığı işlemleri yapıyorsanız lisanslı ve kaliteli bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız olacaktır.

güvenlik duvarı

Ücretsiz/lisanslı seçimi yaparken bilgisayarı kullanacak kişinin bilgisayar bilgi düzeyi de önemlidir çünkü başka bir yere taktığı flash belleği kendi bilgisayarında doğrudan üzerine tıklayarak açmayan, yasa dışı, warez sitelerden uzak duran ve crack yükleme gibi işlerle uğraşmayan veya bu konuda dikkatli davranan bir kullanıcının bilgisayarına virüs bulaşma ihtimali düşük olacaktır ve bu tür bir kullanıcı bilgisayar güvenliği konusunda bilinçli davrandığı için ücretsiz bir antivirüs programı seçimi yeterli olabilir.

Antivirüs Gerekli Mi?

Gerçekten bu soruyu birçok bilgisayar kullanıcısı kendi sormuştur. Çok bilinçli bir kullanıcı olduğunuzu düşünerek hiç antivirüs kurmama gibi bir hataya düşmemelisiniz çünkü bunu yaparsanız bazı durumlarda kontrolün sizde olmadığı bir biçimde açık portlardan bilgisayarınıza erişilmesi, web sitesindeki istenmeyen bir komut dosyasının çalışması sonucunda kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Güvenlik önlemleriyle ilgili sitenin Windows Güvenliği başlığındaki yazıları okumanız faydalı olabilir.

korsan yazılım

Korsan Yazılım Yerine Lisanslı Yazılım Tercih Etmek

Eğer lisanslı bir yazılım almak istiyor ama maliyeti yüksek buluyorsanız sizinle birlikte almayı düşünen birkaç kişi bulup maliyeti azaltabilirsiniz. Örneğin tek kullanıcı lisansı yıllık 45 ₺ iken 3 kullanıcı lisansını 75 ₺ gibi bir fiyata bulabilirsiniz böylece kişi başı maliyeti 25 ₺ gibi bir tutara düşürebiliyorsunuz. Lisanslı bir antivirüs programını crack’leme (crackli antivirüs kullanmak) yöntemiyle kullanmanız tavsiye edilmez çünkü üretici tarafından bir süre sonra programın korsan olarak kullanıldığı tespit edilip aktif koruma ve güncelleme özellikleri devre dışı kalabiliyor. Özellikle bilgisayar bilgisi düşük kullanıcılar durumu fark edememekte ve bilgisayarının korunmasını riske atmaktadır konuyla ilgili sitenin Korsan Yazılım İle Lisanslı Yazılım Farkı yazısına bakabilirsiniz. Yukarıda yazılanları özetlersek lisanslı yazılım satın almanızı, eğer bu mümkün değilse de ücretsiz bir antivirüs programı kullanmanızı öneririm.

antivirüs karşılaştırma

Bazı antivirüs üreticilerinin hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri bulunmaktadır ve ücretli sürümlerinde daha çok özelliği barındırmaktadırlar örneğin; Avira, Avast. Lisanslı veya ücretsiz seçimi yapsanız bile hangi tür korumaları sağladığını iyi bir şekilde incelemelisiniz. Bazı ücretsiz antivirüs programları web koruması sağlamazken bazı sağlar, bu şekilde önemli özellikleri göz ardı etmemeliyiz. Lisanslı antivirüs üreten firmanın da koruma düzeyine, sunduğu ek özelliklere göre farklı isimde sürümleri olabilir elbette özellik arttıkça fiyat da artacaktır. Antivirüs üreticilerinin sitelerinde sürümleri ve özellikleri karşılaştırabilirsiniz. Ev kullanıcısıysanız kurumsal bir sürümü satın alıp çok para ödemenize de gerek yoktur. Şahsi görüşüm; lisanslı yazılım alacaksanız antivirüs yerine en azından İnternet security almalısınız, ücretsiz antivirüs kuracaksanız da dosya korumasının yanında aktif İnternet koruması sunmalıdır.

örnek antivirüs test sonuçları

Antivirüs Programlarını Antivirüs Test Sitelerinden Karşılaştırmak

Lisanslı veya ücretsiz antivirüs programı kurmadan önce yapmanız gereken diğer bir işlem ise antivirüs test sitelerinden karşılaştırma sonuçlarını incelemek. Antivirüs test siteleri kendi laboratuvarlarında antivirüs programlarını virüslerden koruma, hatalı tespit oranı, hız, kullanışlılık, teknik destek gibi başlıklarda test ederek zaman zaman sonuç raporu yayınlarlar. Birden çok antivirüs test sitesini inceleyip farklı zaman dilimlerindeki raporları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin; A antivirüs programı bir çok antivirüs test sitesinde farklı zaman dilimlerinden sürekli olarak ilk 3-4 içinde yer alıyorsa kaliteli olduğu kanaatine varabilirsiniz ancak farklı zaman dilimlerinde önce ilk 3 ‘e girip sonraki testte 10. çıkıyorsa bir tutarsızlıktan söz edilebilir. Bu tür antivirüs test siteleri incelenirken listede bazı antivirüs programlarının olmaması onun kötü olduğunu göstermeyebilir çünkü bazı sitelerde bazı antivirüs programları o dönem içinde test edilmemiş olabilir böyle bir durumda doğal olarak test sonucunda yer almayacaktır.

ipucuAntivirüs test sitelerinden karşılaştırma yapmak için sitemizin Antivirüs ve Antimalware Programı Test Siteleri başlığındaki yazıları inceleyebilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments