Bitcoin ile Altcoin Alma, Satma, Transfer İşlemleri Nasıl Yapılır?

altcoin nedir

Bu yazıda sizlere kripto para borsalarında Bitcoin, Türk Lirası veya başka varlıklarla Altcoin alma, satma işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağım. Bazı Altcoinleri doğrudan Türk Lirası ile alabilirsiniz ama seçenekleriniz kısıtlıdır, çok daha fazla Altcoin alım satım işlemi yapabilmek için önce Bitcoin almanız gerekir.

ipucu Bitcoin (BTC) hesabı açma ve Bitcoin alma ile ilgili yazıya bakabilirsiniz.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Alternative Coin kelimelerinin kısaltmalarıyla oluşan bir kelimedir, Türkçesi ise alternatif koin demektir. Peki neyin alternatifi? Tabi ki Bitcoin alternatifi. Günümüzde Bitcoin (BTC) dijital para birimleri arasında en çok rağbet görendir. Altcoin ile işlem yapan yatırımcılar sıklıkla öncelikle Bitcoin (BTC) alır daha sonra bunu seçmiş olduğu Altcoinlere çevirip belirli bir miktar kâr aldıktan sonra tekrar satıp Bitcoin ‘e çevirir. Bu yazı yazıldığı an itibariyle CoinMarketCap verilerine göre tanınan 2000 civarında Altcoin mevcuttur, ayrıca bilinmeyen veya sahte proje ürünü olan yüzlercesi daha olduğunu belirtelim. Peki bu Altcoinlerin hepsine yatırım yapılabilir mi, kesinlikle hayır ve bu konu ile ilgili detaylı yazı hazırlayacağım.

Türk Lirası İle Altcoin Almak

Türkiye ‘deki kripto para borsalarından Altcoin alabilirsiniz ancak her borsadan alabileceğiniz Altcoin çeşidi aynı değildir. An itibariyle Türkiye ‘deki kripto para borsalarından doğrudan Türk Lirası ile alınabilecek Altcoin listesi aşağıdaki tabloda yer almaktadır;

Kripto Para Borsa AdıAlınabilecek Altcoinler
BtcTurkEthereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP)
ParibuEthereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), EOS
KoinimEthereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Dogecoin (DOGE), Dash

Türk Lirasıyla Bitcoin alma işlemleri ile Altcoin alma işlemleri yöntem olarak aynıdır.

ipucu Bitcoin nasıl alınır yazısı,

ipucu Gelişmiş Bitcoin Alma Satma işlemleri yazısı.

Koinim kripto para borsasından Ethereum (ETH) alma ile ilgili örnek bir ekran görüntüsü;

altcoin alma satma

Yukarıdaki ekran görüntüsüne göre “Kolay Alış-Satış” menüsünü kullanırsanız, en düşük satış emri verilen fiyattan ve yazdığınız tutar kadar alım yaparsınız. “Market” menüsündeyken istediğiniz fiyattan emir girebilirsiniz ya da “Bekleyen Alış Emirleri” kısmındaki en düşük teklife tıklayıp almak istediğiniz miktarı girip “ETH AL” butonuna tıklayarak Ethereum alabilirsiniz. “Market” sayfasındayken ilgili kriptoyu değiştirebilirsiniz (yukarıdaki resimde kırmızı dikdörtgen içindeki alan seçilerek). Satma işlemi de bunun tam tersi gerçekleşiyor yani “ETH SAT” sekmesine gelip, dilediğiniz fiyattan satış emri girebilirsiniz ya da “Bekleyen Satış İşlemleri” kısmındaki en yüksek teklifi yazarak veya ona tıklayarak satış yapabilirsiniz.

ipucu Alış veya satış işlemleriyle ilgili fiyat yazım hatalarında borsalar alıcı veya satıcıyı korur örneğin; yukarıdaki ekran görüntüsünde siz Ethereum (ETH) alırken fiyat olarak 1.150 yazmak yerine yanlışlıkla 11.500 girdiniz, bu durumda alım fiyatı 1.158,14 olacaktır. Eğer çok büyük miktarda alış emri verdiyseniz (örneğin;100.000 TL gibi) bu durumda satış emirlerini ala ala sizin paranız bitene kadar alış yapar (ekran görüntüsüne göre 1.166,30 ‘u da geçer yukarı fiyata doğru alım yapar).

Not: Türk Lirası ile Altcoin alım işlemlerinde alış ve satış fiyatlarına çok dikkat etmeniz gerekir. Türk kripto para borsalarında genelde işlem hacimleri düşük olduğu için, alırken yüksek fiyattan alıyor olabilirsiniz veya aldığınız Altcoin ‘i Türk Lirasına çevirirken olduğundan çok daha düşük fiyata satmak zorunda kalabilirsiniz ya da istediğiniz fiyat için yeterli alıcı olmadığı için uzun süreler beklemeniz gerekebilir.

Bitcoin (BTC) Bakiyesini Başka Bir Borsaya Aktarmak

Bu işlemi yapabilmek için önce Türkiye ‘deki bir kripto para borsasından Türk Lirası ile Bitcoin (BTC) alıyorsunuz (bu işlemi diğer yazıda anlattım). Elinizde Bitcoin (BTC) bulunduktan sonra Altcoin almak için yerli ve yabancı borsa seçenekleriniz oldukça fazladır. Türkiye ‘deki kripto para borsalarındaki Altcoin çeşitleri sınırlıyken, işlem hacmi çok yüksek olan yurt dışındaki kripto para borsalarında oldukça fazla sayıda kripto koin ile işlem yapılabilmektedir. Yabancı bir borsadan Altcoin almak için Türk borsasındaki Bitcoin (BTC) hesabınızdan çekim işlemi (Withdraw) yaparak yabancı borsadaki Bitcoin (BTC) hesabınıza transfer yapmanız gerekecektir. Bu yazıda örnek olarak Paribu ‘dan Bittrex ‘e Bitcoin transfer işlemi ve Bittrex ‘ten Altcoin almak ve satmak gösterilecektir. Aşağıdaki resimde Paribu sitesinden BTC çekme işlemi gösterilmektedir;

bitcoin transfer

“Çekim İşlemleri” menüsündeyken çekmek istediğiniz miktarı girin (bakiyenizin tamamını çekmek için artı “+” simgesine tıklayın) daha sonra göndermek istediğiniz borsadaki Bitcoin (BTC) cüzdan adresinizi girin (adresi bilmiyorsanız Türk borsalarındaki yatırma işlemleri kısmından Bitcoin seçerseniz adresi verir, yabancı borsada ise BTC seçiliyse Deposit yazar veya yanında + sembolü olur) ve “BİTCOİN ÇEK” düğmesine basın. İşlemin onaylanması biraz zaman alabilir ama genellikle 1-2 saati geçmez. Bitcoin transfer işlemi için borsalar küçük miktarlarda komisyon almaktadırlar.

bittrex bitcoin yatırma

Yukarıdaki örnek ekran görüntüsü Bittrex borsasına aittir, buraya Bitcoin (BTC) yatırmak istiyorsanız üstteki “Wallets” (cüzdanlar) menüsü tıklanır ve ardından Bitcoin sol tarafındaki yeşil renkli düğmeye tıklanır (çekmek için kırmızı renkli olan tıklanır). Bu yeşil renkli düğme “Deposit” yani yatırma düğmesidir, tıklandığında aşağıdaki pencere açılacaktır;

bittrex bitcoin yatırma cüzdan adresi

“Copy” düğmesine basarak Bitcoin adresi kopyalayıp, göndermek etmek istediğiniz borsadaki Bitcoin cüzdan adresi yerine bu adresi yapıştırın (yukarıdaki örnekte çekim işlemi için Paribu kullanılmıştı).

Bitcoin (BTC) ile Altcoin Almak

Bakiyeniz eklendikten sonra “Markets” menüsüne tıklayın, işlem yapmak istediğiniz Altcoin ‘e tıklayın.

bittrex kripto para altcoin almak

Resimdeki örnekte işlem için Siacoin (SC) seçildi; ekranın solunda alış emirleri, sağında satış emirleri görünmektedir. An itibariyle 1 Siacoin ‘i hemen almak için 95 satoshi (0,00000095 BTC) ödemeniz gerekiyor. Mevcut ekranda “BUY” sekmesindeyken sağdaki en düşük satış teklifine tıklayıp “QUANTITY” kısmında da almak istediğini Siacoin miktarına girebilirsiniz veya fiyat yazılıyken almak istediğiniz Bitcoin miktarı kadar tutarı “TOTAL” kısmına girip “Buy Siacoin” tıkladığınızda alış gerçekleşecektir. Siz 95 yerine 950 yazsanız bile önce 95 olan emri alacaktır eğer halen paranız kaldıysa 96 olanı alacaktır vb. bu şekilde devam eder. Gelişmiş alış emri vermek için “BID PRICE” kısmına istediğiniz fiyatı yazmanız yeterli örneğin 90, bu durumda 90 Satoshi ‘den alış emriniz markete konacaktır ve fiyat 90 ‘a düşerse sizin emriniz çalışacaktır. Satış işlemi de bunun tam tersidir ve “SELL” sekmesinden yapılır. Bu örnekte satış işlemi için elinizde Siacoin (SC) olması gerekir ve siz satış yaptığınızda bu varlık Bitcoin ‘e dönüşür. BTC varlığınızı yine Türkiye ‘deki kripto para borsalarına aktarıp oradan Türk Lirasına çevirip banka hesabınıza aktarım yapabilirsiniz. Bu Türk Lirasına çekim işlemi uzun gibi görünse de aslında hafta içi genelde 1 saat içinde para banka hesabına geçebilmektedir.

ipucu Satoshi: 1 Bitcoin ‘in 1 milyonda 1 ‘ine denk gelen birimdir. Bitcoin ‘in mucidi Satoshi Nakamato ‘ya ithafen verilen bir isimdir. Özetle 1 Satoshi (Sats) = 0,00000001 BTC ‘dir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments