Ağ Üzerinden Dosya Paylaşımı, Ağdan Yazıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

1- Dosya Paylaşımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda aynı ağ üzerinden dosya paylaşımı, kullanıcıların iç networkte birbirleriyle dosya paylaşabilmelerine, ortak klasör veya dosyalar üzerinde çalışmalarına olanak sağlamaktadır. Özellikle iş yerlerinde ortak klasörlerle çalışmak, çalışanlara büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Basit bir örnek verecek olursak; küçük bir emlak şirketinde ortak bir çalışma klasörü oluşturulup ismine de kiralık daireler denilip 5 çalışan da aynı klasörde diğerleri tarafından eklenen ilan fotoğraflarını görüntülemek hatta yetkisi varsa değiştirmek, silmek isteyebilir. Böylece 5 çalışan da ayrı ayrı kopya kayıt tutmak zorunda kalmadan ortak bir klasörde çalışabilir. Başka bir örnek ise, bir kamu dairesindeki bir şubede aynı işi yapan kişiler bir Excel belgesini paylaşıma açarak ortak bir şekilde kayıtları işleyip değiştirmek isteyebilirler. Aynı ağın içinde sadece dosya değil; yazıcı, klasör ve sürücü paylaşımı da yapılabilmektedir.

Aslında bulut depolama sistemlerinde eş zamanlı olarak çalışılabilecek yöntemler mevcuttur örneğin; Google E-Tablolar kullandığınızda erişimi olan herkes eş zamanlı olarak verileri düzenleyebilmektedir ama kurumlar güvenlik sebebiyle bu tür dış hizmet kullanmak istemeyebilirler. Klasik ağ paylaşımı açma sonrasında ise ağda paylaşılan bir belge birisinde açıksa, ağdaki paylaşılan diğer kullanıcılar belgeyi salt okunur olarak açabilir ve görebilir ancak belge üzerinde değişik yapamazlar yani belgeyi açanın kapatması gerekir ki diğeri değiştirebilsin.

a) Klasörü Paylaşıma Açma

i) Basit Dosya Paylaşım Ayarları

Paylaşılmak istenen klasörün üzerinde sağ tıklayıp aşağıda belirtilen seçeneği açmalısınız;

Windows 7: Bununla paylaş -> Belirli kişiler

Windows 10: Şuna erişim verin -> Belirli kişiler

Açılan ekranda mevcut erişimi olan kullanıcılar listelenecektir. Açılır listeden paylaşım vermek istediğiniz kullanıcı veya grup adını seçip ekle dediğinizde aşağıdaki kullanıcı listesinde görünecektir. Paylaş düğmesine bastığınızda ise paylaşım gerçekleşecektir.

klasörü paylaşıma açma

Yukarıdaki ekran görüntüsünde örnek olarak bir klasöre “Everyone” kullanıcısı iznini verdik. Varsayılan olarak okuma izni verilmiş olarak gelir. “Everyone” kullanıcısı en genel ve en dışa açık kullanıcı grubudur ve bu kullanıcıya okuma izni verdiğiniz için herkes o klasörün içeriğini görebilir ama değiştiremez. Siz özellikle “Okuma/Yazma” yetkisi verirseniz ki bu çok tehlikelidir, bu durumda herkes o klasörü görsün ve isterse içindekini silsin veya ekleme yapsın şeklinde yetki vermiş olursunuz.

ağ üzerinden dosya paylaşımı klasör izinlerini düzenlemek

ii) Gelişmiş Dosya Paylaşım Ayarları

Daha detaylı ayarlama yapmak ve izinleri düzenlemek için klasörün üzerinde sağ tıklayıp Özellikler -> Paylaşım -> Gelişmiş Paylaşım seçeneğini açıp daha sonra “Bu klasörü paylaş” kutucuğunu işaretleyip “Uygula” düğmesine basılır. Bu işlemden sonra pencere kapatılmadan “İzinler” düğmesi tıklanarak paylaşım izinleri görülebilir. Yine “Everyone” kullanıcısına okuma izni verildiğini göreceksiniz. İlgili ekrandan “Kaldır” düğmesine basarak seçili kullanıcının erişim yetkisini silersiniz, “Değiştir” izninin karşısındaki “İzin Ver” seçeneğini işaretlerseniz kullanıcı yazma iznine sahip olur.

klasör gelişmiş paylaşım özellikleri

Daha gelişmiş paylaşım izin ayarları yapmak istiyorsanız örneğin ağınızdaki ofis24\burak kullanıcısına veya bağlı olduğunuz bir etki alanındaki (active directory) kullanıcıya örneğin; istanbulofis\burak kullanıcısına erişim izni vermek istiyorsanız; paylaşım izinleri ekranındaki “Ekle” düğmesine basıp boş alana kullanıcı adını yazıp “Adları Denetle” düğmesine tıklayıp kullanıcı adının doğru olup olmadığını denetlemeniz gerekiyor. Kullanıcı adı ağda bulunduysa, kendiliğinden ilişkilendirme yapacaktır ama hatalı yazdıysanız size uyarı ekranı çıkacaktır. İzin verme işlemi tamamlanınca “Tamam” düğmesine basarak paylaşım izni verme işlemini bitirebilirsiniz.

ağda dosya paylaşımı kullanıcı adını bulmak

Paylaşım vereceğiniz kullanıcıyı bilmiyorsanız ilgili ekranda “Gelişmiş” düğmesine tıklayarak açılan pencere “Şimdi Bul” düğmesine basarak tüm kullanıcılara bakabilirsiniz veya bir etki alanına dahilseniz çok fazla kullanıcı olacağı için “Adı: Başlar” yazılı kısıma birkaç harf yazarsanız örneğin; burak şeklinde, listeden doğru kullanıcıyı seçip çift tıklamanız durumunda kullanıcı kendiliğinden seçilecektir.

b) Açık Paylaşımlarınızı Yönetmek

i) Ağdaki Paylaşımlarınızı Görmek

Bilgisayarınızda ağdaki paylaşımlarınızı görmek için Başlat -> Çalıştır kısmına cmd yazarak veya Başlat menüsünde cmd yazıp aratarak komut sistemini açıp şu komutu yazmalısınız;

net share

İlgili komutu yazdıktan sonra ağda paylaşılan klasörler aşağıdaki gibi listelenecektir;

ağdaki paylaşımları görme

Paylaşımlarınızı görmenin diğer bir yöntemi; masaüstünüzdeki bilgisayar simgesine sağ tıklayıp “Yönet” seçeneğine tıklayınız; “Bilgisayar Yönetimi” penceresi açılacaktır. Bu ekranda Sistem Araçları -> Paylaşılan Klasörler -> Paylaşımlar seçeneğine geldiğinizde aynı paylaşımları göreceksiniz.

ağda paylaşılan klasörleri görme

ii) Paylaşımları Kapatmak

Paylaşımı kapatmak için yukarıda belirtilen Bilgisayar Yönetimi ekranındayken ilgili klasörün üzerine sağ tıklayıp “Paylaşımı durdur” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Diğer bir yöntem ise klasöre sağ tıklayıp Özellikler -> Paylaşım -> Paylaşım adımlarını takip edip açılan pencereden ilgili kullanıcının izinlerini kaldırmak olacaktır.

ipucu Farkında olmadığınız, açık kalmış dosya paylaşımı, bilgilerinizin başkaları tarafından görülmesine neden olabilir ve güvenlik zafiyetidir. Sitenin bilgisayar güvenliğini artırma ile ilgili yazısına bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

ipucu Yukarıda klasörler için anlatılan paylaşım açma, kapatma özellikleri sürücüler için de geçerlidir, sürücünün üzerine sağ tıklayıp “Paylaşım” sekmesinden aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

iii) Klasörün Erişim İznini Kapatmak

klasörü erişime kapatmak

Paylaşımda olsun veya olmasın önemli gördüğünüz bir klasörün erişim iznini kapatmak isteyebilirsiniz. Örneğin; evde ortak kullandığınız bilgisayarınızda önemli projelerinizin olduğu bir klasör vardır bilgisayar bilgisi çok iyi olmayan bir küçük kardeşinizin klasörünüzü kurcalamasını veya yanlışlıkla silmesini istemiyorsunuz. Böyle bir durumda bir klasörü veya sürücüyü erişime kapatmak için klasör seçilip üzerinde sağ tıklanır, Özellikler -> Güvenlik sekmesi açılır. Kimse klasöre giremesin, ismini değiştiremesin veya klasörü silemesin istiyorsanız “Everyone” kullanıcısını seçip alttaki “İzin Verme” kısmından “Tam denetim” işaretlenir.

“Everyone” kullanıcısı yoksa, “Ekle” düğmesine tıklayıp boş alanda Everyone yazıp adları denetleyin ve tamam düğmesine tıklayıp kullanıcıyı ekleyiniz.

Tüm erişim türleri “İzin Verme” olarak seçilip “Tamam” tıkladıktan sonra artık klasöre girmeyi denediğinizde erişim izini yok mesajıyla karşılaşacaksınız. Diğer kullanıcılar için de erişim iznini benzer şekilde kapatabilirsiniz. Erişim iznini eskisi gibi ayarlamak için yani önceden olduğu gibi klasöre girilebilmesi için, “Everyone” kullanıcısını doğrudan silebilirsiniz ya da kullanıcıya “İzin Ver” seçimi yapabilirsiniz.

c) Klasör, Dosya ve Sürücü Paylaşımı Yapmak, Paylaşımlara Erişmek

i) Paylaşımları Kendiniz Ayarlayarak Erişim Sağlamak

Aynı iç ağda bulunan iki bilgisayarın aralarında dosya, dolayısıyla klasör paylaşımı yapabilmesi için, paylaşım yapacak kişi tarafından ilgili klasörün paylaşıma açılmış olması gerekir. Bir klasörü paylaşıma açma işlem adımları yukarıda anlatılmıştır. Bir örnek senaryoyla durumu anlatayım; Paylaşılacak klasörün adı Resimler olsun ve bu klasörün sahibi Ahmet olsun. Ahmet ‘in bilgisayar adı: AhmetPC . Ahmet kullanıcısı, Resimler klasörünü Mehmet kullanıcısıyla paylaştı, bu durumda Mehmet bu klasöre nasıl erişir?

aynı ağ üzerinden dosya paylaşımı yapmak

Normal şartlarda Başlat -> Denetim Masası -> Ağ ve İnternet -> Ağ bilgisayarlarını ve aygıtlarını görüntüle seçeneğini tıkladığınızda ağınızdaki yani çalışma grubunuzda yer alan bilgisayar adlarını görürsünüz. İlgili bilgisayar sahibi sizinle dosya veya klasör paylaşmışsa, doğrudan bilgisayar adının üzerine çift tıklayarak paylaşılan içeriğe ulaşabilirsiniz.

Ahmet tarafından Mehmet ‘e Resimler klasörü düzgün paylaşıldıysa, Mehmet ‘in Resimler klasörüne ulaşması için tek yapması gereken Başlat düğmesine basıp \\AhmetPC\Resimler yazıp Enter ‘a basmaktır ya da Başlat -> Çalıştır açılıp bunu yazmaktır. Bir komutun en başında sola yatırk ters slash kullanmak, ağ anlamı ifade eder. Eğer Mehmet sadece \\AhmetPC yazarsa, Resimler klasörünü yine görecektir, ayrıca erişim izni olduğu başka klasörler de varsa hepsini görecektir (buna yazıcı paylaşımları da dahil)

ipucu Bilgisayar adı ve kullanıcı adı farklı şeylerdir. Bilgisayar adı, ağda görünen addır. Kullanıcı adı veya oturum adınız ise o bilgisayarda oturum açmış kullanıcı hesap isimleridir.

Ahmet ‘in ağdaki bilgisayar adını bilmediğini varsayarak (bilgisayarı açarken kullanıcı adını görüyor çünkü) bilgisayar adını öğrenme yöntemini gösterelim;

1. Yöntem: Başlat düğmesine basıp cmd yazarak komut sistemi açılır, net user yazıp Enter tuşuna basılır. \\ ile başlayan satır bilgisayarınızın ağdaki adıdır. Komut satırını ilk açtığınızda gördüğünüz C:\Users\ sonrasında yazan ise sizin Windows oturum kullanıcı adınız. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bilgisayarın ağ adı: PC-BILGISAYAR dır. Windows kullanıcı adı ise Pc

ağdaki bilgisayar adını öğrenme

2. Yöntem: Masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp “Özellikler” tıklandığında açılan pencerede sistem özelliklerinizle birlikte çalışma grubu ve bilgisayar adınız görünmektedir.

ağ kullanıcı adı öğrenmek

ii) Dosya ve Klasör Paylaşım Programı Kullanmak

Ağ ayarlarıyla daha fazla uğraşmadan program kullanarak dosya transferi yapmak her zaman daha kolay olmuştur. Ücretsiz bir dosya paylaşım programı olan HFS ‘yi kullanabilirsiniz, taşınabilir (portable) olduğu için kurulum yapmanıza gerek yoktur. Aşağıdaki bağlantıdan HFS programını indirebilirsiniz.

indir

Programı ilk çalıştırdığınızda güvenlik duvarı ayarlarına izin vermelisiniz. Paylaşmak istediğiniz klasörü veya dosyayı doğrudan sürükle bırak yöntemiyle programın içine ekledikten sonra (real folder seçebilirsiniz) tek yapmanız gereken ip adresinizi paylaşıma ulaşacak kişiye söylemek. Artık paylaşılan dosya veya klasöre ulaşmak isteyen kullanıcının İnternet tarayıcı programını açıp doğrudan ip adresinizi yazıp Enter tuşuna basmasıyla sizin paylaştıklarınızı görecektir. Program açık kaldığı sürece paylaşım da açık kalacaktır, Programı kapattığınızda artık erişim de kapanacaktır. Başkalarının paylaşımlarınıza ulaşabilmesi için aynı ağ içinde yer alması gerektiğini tekrar hatırlatalım.

hfs ağ üzerinden klasör ve dosya paylaşım programı

Bazı antivirüs programları, güvenlik duvarı kuralları uygulayarak HFS gibi aynı ağdan dosya&klasör paylaşımı programlarının ağda paylaşım yapmasını engellemektedir. Antivirüs programının güvenlik duvarı kurallarına, ilgili programa izin vermesini ekleyebilirsiniz ya da geçici olarak Antivirüs ‘ü devre dışı bırakabilirsiniz.

2) Ağa Yazıcı Ekleme ve Ağdaki Yazıcıya Bağlanma

a) Usb Kablosuyla Bağlı Yazıcıyı Paylaştırmak ve Bağlanmak

USB kablosuyla bir bilgisayara bağlı olan yazıcının ağınızdaki diğer bilgisayarlar tarafından kullanabilmesini yani çıktı alabilmelerini istiyorsanız, yazıcının bağlı olduğu bilgisayarda şu işlemler yapılmalıdır;

 1. Başlat -> Aygıtlar ve Yazıcılar yazarak açılır
 2. Yazıcının üzerine sağ tıklayıp “Özellikler” tıklanıp “Paylaşım” sekmesi açılır.
 3. “Bu yazıcıyı paylaştır” seçeneği işaretlenir ve dilerseniz yazıcı adını değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki işlem adımlarıyla, ağa yazıcı ekleme işlemi başarıyla tamamlanır. Yazıcıyı kullanmak isteyen yani ağdan yazıcı ekleme yapmak isteyen ağdaki diğer bilgisayarların ise kullanabileceği 2 yöntem mevcut;

1. Yöntem: Ağ Adını Yazmak

Başlat kısmını açıp \\AhmetPC şeklinde yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın ağ adını yazması ve Enter ‘a basması gerekir. İlgili bilgisayar açıldıktan sonra paylaşılan yazıcı gözükecektir ve yazıcının üzerine çift tıkladığınızda yazıcının sürücüsü otomatik olarak bilgisayarınıza kurulacak ve yazıcı listenize eklenecektir, böylece ağdan yazıcı ekleme işlemi tamamlanacaktır. Yazıcı sürücüsü genellikle otomatik olarak bulunur ancak bulunamazsa da yazıcı sürücüsünü bulup tanıtmanız gerekebilir.

Bilgisayar adını öğrenme ile ilgili kısım yazının üst kısımlarında detaylı olarak anlatılmıştır.

2. Yöntem: Paylaşılan Yazıcıya Gözatmak

 1. Başlat -> Aygıtlar ve Yazıcılar yazıp açılır ve üstten “Yazıcı Ekle” tıklanır.
 2. Açılan pencereden ağdaki yazıcı listelendiyse üzerine tıklayıp ileri düğmesiyle kurulumu tamamlayabilirsiniz. Listelenmediyse, “İstediğim yazıcı listelenmiyor” seçeneğine tıklamalısınız.
ağdan yazıcı ekleme istediğim yazıcı listelenmiyor
 1. Açılan pencerede “Paylaşılan yazıcı adıyla seç” işaretlenip “Gözat” düğmesi tıklanır, ağda paylaşımda olan yazıcı seçilip kurulumu tamamlanır.

USB kablosuyla yapılan yazıcı paylaşımlarında yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın sürekli açık olması gerekir, kapalı olduğu durumlarda ağdaki diğer bilgisayarlar o yazıcıya erişemeyecektir.

b) Ağdaki Yazıcıya Bağlanma

Ağ kablosuyla bağlanmış ağ yazıcısı kullanmak işletmeler için daha kullanışlıdır, bunun için herhangi bir bilgisayarın açık kalması zorunluluğu da yoktur. Yazıcı, genellikle ethernet kablosu diye tabir edilen bir ağ kablosuyla Switch gibi bir ağ cihazına bağlanır. Bilgisayarların ağ yazıcısına bağlanıp çıktı alabilmeleri veya tarama yapabilmeleri için yazıcının ip adresini öğrenmeleri gerekir, bu yazıcıların tıpkı ağdaki diğer bilgisayarlar gibi ayrı bir ip adresi bulunur. Yazıcı üzerindeki “Sistem” düğmesiyle ağ ayarları ve TCP IP V4 panelinden yazıcının ip adresini öğrenebilirsiniz. Sistem yöneticiniz zaten ip adresini biliyor olacaktır. Ağ yazıcısına bağlanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. Başlat -> Aygıtlar ve Yazıcılar yazılıp açılır ve üstten “Yazıcı Ekle” tıklanır.
 2. Açılan pencereden ağdaki yazıcı listelendiyse üzerine tıklayıp ileri düğmesiyle kurulumu tamamlayabilirsiniz. Listelenmediyse, “İstediğim yazıcı listelenmiyor” seçeneğine tıklamalısınız.
ağdan yazıcı ekleme istediğim yazıcı listelenmiyor
 1. Açılan yeni pencerede “Aygıt Türü” kısmından “TCP/IP Aygıtı” seçilip yazıcının ip adresi yazılıp “İleri” düğmesi tıklanır. Bu aşamadan sonra yazıcı sürücüsü otomatik olarak yüklenmeye çalışacaktır, sürücü bulunamazsa sürücü listesinde yazıcınız gözüküyorsa seçebilirsiniz. Windows Update sitesinden sürücüleri denetleyebilirsiniz ama biraz uzun sürecektir. Yazıcınız yine de listede gözükmüyorsa, sürücü CD ‘sini takmanız veya üretici sitesinden indirdiğiniz sürücüyü bu aşamada tanıtmanız lazım.
ağdaki yazıcıya bağlanma

3) Olası Ağ ve Paylaşım Sorunları ve Çözümleri

Bir klasörü veya dosyayı ağda paylaşıma açtığınız halde diğer kullanıcılar göremiyorsa ya da siz ağdaki diğer bilgisayarları veya paylaşımları göremiyorsanız, aşağıdaki adımları kontrol edebilir ve sırasıyla deneyebilirsiniz.

 1. Aynı çalışma grubunda olduğunuzdan emin olun! Windows kurulduğunda çalışma grubu siz özellikle değiştirmediyseniz “WORKGROUP” olarak gelir. Doğal olarak tüm “WORKGROUP” çalışma grubundakilerin birbirini görüp dosya veya klasör paylaşımı yapabilmesi gerekir. Ağ paylaşımı kuramadığınız iki bilgisayarın çalışma grubunu kontrol edip aynı olmasını sağlayın. Eğer ağdaki herkesle aynı grupta olmak istemiyorsanız, ortak kullanıcıları tek çalışma grubunda toplayabilirsiniz Örneğin; BILGIISLEM gibi. Bilgisayar -> Özellikler tıkladığınızda çalışma grubunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı ekranda Ayarları değiştir -> Değiştir bağlantısına tıklayarak, çalışma grubunuzun ismini değiştirip “Tamam” tıklandığında, bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla birlikte çalışma grubu da değişecektir. Örnek ekran görüntüsü;
çalışma grubu değiştirme
 1. Bilgisayarınızdaki dosya paylaşımı ve yazıcı paylaşım ayarlarının açık olduğu kontrol edin. Denetim Masası -> Ağ ve Paylaşım Merkezi -> Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin açın;
ağ ve paylaşım merkezi gelişmiş paylaşım ayarları

Geçerli profilinizde “Ağ bulmayı aç” ile “Dosya ve yazıcı paylaşımını aç” seçeneklerinin açık olduğunu doğrulayın.

gelişmiş ağ paylaşımı açma ayarları

Bu aşamada sorununuz devam ediyorsa, yine aynı ekrandayken diğer profilleri de açarak “Ağ bulmayı aç” ile “Dosya ve yazıcı paylaşımını aç” ayarlarını seçili konuma getirin, daha sonra “Tüm Ağlar” profilindeki “Parola korumalı paylaşımı kapat” seçeneğini işaretleyiniz. İlgili seçenekleri işaretledikten sonra pencereyi kapatıp tekrar açın, eğer eski haline geri döndüyse 3. adımdaki hizmetleri açıp bu ayarları tekrar yapın.

 1. Ağda dosya paylaşımı yapabilmek için bazı Windows hizmetlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz, bu aşamada bahsedilecek hizmetlerin açık hale getirilmesi ağ yazıcısına tarama sorunlarını da giderebilmektedir. Başlat menüsüne hizmetler yazıp ya da services.msc yazarak Enter tuşuna basınız. Hizmetler ekranından, DNS İstemcisi, İşlev Bulma Kaynak Yayımı, İşlev Bulma Sağlayıcısı Ana Bilgisayarı, SSDP Bulma, UPnP Aygıt Ana Makinesi hizmetlerinin çalışıyor durumda olduğundan ve “Başlangıç Türü” nün “Otomatik” olduğundan emin olun.
windows hizmetleri otomatik başlatma

Belirtilen hizmetleri otomatik çalışır duruma getirmek için hizmetin üzerine çift tıklayıp “Başlangıç Türü” nü “Otomatik” olarak seçip “Tamam” düğmesine tıklamanız gerekir. Bu hizmetleri açtıktan sonra değişikliğin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Bilgisayarınız açıldığında 2. adımdaki ayarları tekrar kontrol ediniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments