Acid Xpress ile Müzik Yapma

Acid Xpress, Sony firmasının ürettiği Acid isimli müzik yapma programının ücretsiz sürümüdür. Acid Xpress sadece ses düzenleme veya kırpma programı değildir, özellikle kısa sesleri (loop) bir araya getirip aynı anda hangi sesin ne kadarlık bir periyotta ve hangi zaman diliminde çalacağını belirleyerek kendi müziklerinizi oluşturabiliyorsunuz.

Sony Acid Xpress Kurulumu

Programı indirebilmek için acidplanet İnternet sitesine girilir. Öncelikle kayıt olmak gerekir; bunun için sitenin sağ üst tarafındaki “Register” bağlantısı tıklanır, açılan sayfadaki “Email Address” kısmına posta adresi yazılır ve “Submit” butonu tıklanır. Yazılan e-posta adresine gelen posta açılır ve “aktivasyon” bağlantısı tıklanarak gerekli form bilgileri doldurulur. Üyelik işleminden sonra buradaki adresten “Download” bağlantısıyla program bilgisayara indirilebilir. Müzik yapmada kullanılacak hazır ses efektlerini içeren paketi indirmek için yine aynı sayfadaki “A Pack of 8packs!” başlığıyla görülen kısımdan “Download” bağlantısı kullanılabilir.

acid xpress müzik yapma programı

Sony Acid Xpress ekran görüntüsü

Sony Acid Xpress Müzik Yapma Programı Kullanımı

Müzik yapma programı olan Acid Xpress ‘in alt kısmındaki “Explorer” panelinden eklenecek müzikler seçilebilir. Ses eklenmeden önce üzerine bir kez tıklandığında çalmaya başlayacaktır, böylece ekleyip eklemeyeceğinize karar verebilirsiniz. Sesi eklemek için sürükleyip ekranın sol kısmına bırakmamız yeterlidir. Proje dosyası oynatma tuşuna basıldığında her zaman diliminde dikey çizgi boyunca aktif olan ses dosyalarını oynatır bu nedenle hangi ses dosyasının ne zaman çalınacağını ayarlamalıyız, bunu yapmak için ilgili ses dosyasının yatay hizasından hangi zaman diliminde çalmasını istiyorsak kalemle o bölgeyi çizmeliyiz. Dilersek daha sonra ilgili sesi silebilir, kısabilir veya uzatabiliriz. Projenize farklı türlerden ses eklemek isterseniz arama motorunda free loops anahtar kelimeleriyle arama yapabilirsiniz. Örneğin; freeloops İnternet sitesine girildiğinde sitenin sol tarafında yazan “Loops By Types” kısmından bir ses kategorisi seçilir (örneğin; Drum Loops), açılan ses paketleri indirilebilir ve Acid içine eklenebilir. Oluşturulan müziği bilgisayara kaydetmek için “File” menüsünden “Render As” seçeneği tıklanır. Dosyanın kaydedileceği konum seçilip dosya ismi yazılır, kayıt türü olarak “Mp3” seçilir ve “Template” kısmından “128 Kbps, Cd Quality” seçildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments