Web Günceleri (Bloglar), Blog Oluşturma

Web günceleri (Blog),  genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış  yazı ve  yorumların yayınlandığı, web  tabanlı  bir  yayını  belirtir.  Çoğunlukla  her  gönderinin  sonunda  yazarın  adı  ve  gönderi zamanı  belirtilir.  Site sahibinin  seçimi doğrultusunda  yazılara  yorum  yapılabilir.  Yorumlar  blog kültürünün  çok  önemli  bir  dinamiği  ve olmazsa olmaz yapıtaşıdır.  Yorum  mekanizması  ile  Yazar  ve okuyucular  arasında  sürekli  bir  iletişim  sağlanır.

Web Günceleri (Blog) Türleri

Kişisel

İnternet  üzerinde  bireysel  olarak  oluşturulan,  genel  veya  belirli konulara odaklanan blog çeşididir.

Temasal

Sadece  belirli  bir  alanda  yazılan  yazıların  yer  aldığı,  belirli  bir  konuda  uzmanlaşmış kişilerin yazdığı ve düzenlediği blog türüdür.

Topluluk

Üyelik  sistemine  sahip  olan  ve  bu  üyelerin  yazdıkları  gönderilerden  meydana  gelen bloglardır.

Kurumsal

Şirketlerin  kendileriyle  ile  ilgili  haber, resim, tanıtım ve  duyurularını  herkese açtıkları  ve paylaşımda bulundukları bloglardır.

web günceleri

Örnek bir blog sayfası yayınlama görüntüsü

Web tasarımcılar joomla, wordpress gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) kullanarak kendi sitelerinde blog yayınlayabilirler.

Tasarım bilgisi iyi olmayan kişiler ise kidblog, wix, edublogs, webnode , blogcu , blogger gibi siteler üzerinden blog oluşturma işlemini yapabilirler.

Blog Nasıl Açılır?

Wix İle Blog Oluşturma

Ücretsiz bir Web sitesi ve blog oluşturma sitesi olan Wix ile blog oluşturma adımları;

Wix sitesi açılır (bağlantı için burayı tıklayın), sitede “HEMEN BAŞLAYIN” yazılı butona tıklanır. Aşağıdaki ekran gelecektir;

wix site kayıt sayfası

Eğer Facebook veya Google hesabınız varsa sağ taraftaki bağlantılardan giriş yapabilirsiniz, yoksa soldaki e-posta kutucuğuna kendi e-posta adresinizi yazıp şifre kutucuğuna da şifre yazıp “BAŞLA” butonuna tıklayın. Kayıt işlemini başarıyla yaptıktan sonra aşağıdaki ekrandan kategori türünü seçin ve “GİT” butonuna tıklayın.

wix blog oluşturma

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hazır temalardan birisini seçip altındaki “Düzenle” butonuna tıklayın.

wix-tema-secimi

Artık site sayfalarını oluşturmaya ve düzenlemeye başlayabilirsiniz. Eğer bir sayfa üzerinde çalışırken işiniz henüz bitmediyse ve daha sonra devam etmek istiyorsanız yukarı kısımdaki “Kaydet” butonuna tıklayıp sayfayı kaydetmeniz lazım. Yukarı kısımdaki “Yayınla” butonuna basmanız durumunda ilk seferde bir site adı yazıp “Hemen Kaydet” butonuna tıklamalısınız tekrar “Yayınla” butonuna basınca aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak;

wix-yayinlama

“Yayımla” butonuna tıklayınca siteniz artık İnternette yayınlanacaktır.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar