Telif Hakları ve Dijital Okuryazarlık

Telif Hakkı Nedir?

telif hakkı copyright işareti

Orijinal bir yapıtın, eserin başkaları tarafından izinsiz kullanılmamasının, kopyalanmamasının kanunlarla koruma altı alınmasıdır.

Telif hakkını ifade eden sembol (copyright işareti) daire içinde bir “c” harfidir. © harfi üzerinde bulunduğu eseri yapan kişinin telif hakları açısından koruma altında olduğunu ifade etmektedir ve İngilizce olarak “Copyright” kelimesini temsil eder.

Telif Hakkı doğması için tescile gerek yoktur. Fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklar eserin üretilmesiyle birlikte otomatik olarak oluşmaktadır. Telif hakkı çiğnenmesi durumunda eser sahibinin tespitini kolaylaşması açısından ve ispat edilebilirliğinin kolaylaşması açısından eser sahibi isteğe bağlı kayıt-tescil işlemi gerçekleştirebilir.

Eser üzerinde bulunan hakların korunması ve hak sahiplerinin belirlenmesinde ispat kolaylığını sağlamak amacıyla bazı işlemler yapılması mümkün bulunmaktadır. Telif haklarının genellikle bir koruma süresi olur. Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden sonra 70 yıldır.

Telif hakları korunması temel hak ve özgürlükler kapsamına girer.

Telif hakları korunması, eserin doğduğu ülkenin kanunlarına göre düzenlenir.

Telif hakkı ihlal edilmesi durumunda fikir veya eser sahibi tarafından ceza veya hukuk davası açılması yolu açıktır.

Telif Hakları Nereden, Nasıl Alınır?

telif hakları genel müdürlüğü

Telif hakkı başvurusu yapmak için “Telif Hakları Genel Müdürlüğü” İnternet sayfasından (bağlantı için burayı tıklayın) başvuru işlemleri sayfasında yer alan “Kayıt-Tescil Başvuruları” başlığı altındaki “İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil Başvuruları” kısmından gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Dijital Okuryazarlık Nedir?

dijital okuryazarlık

Dijital  okuryazarlık;  dijital  teknolojiler kullanılarak bilgi üretmek ve var olan bilgileri etkili, eleştirel  bir  şekilde  değerlendirmek olan tanımlanabilir.  Dijital okuryazarlık süreçlerinde bilgisayarlar; tablet, cep telefonu gibi cihazlarla birlikte  İnternet ve iletişim araçları etkin bir biçimde  kullanılır.   Dijital okuryazar bir birey  için sadece  bilgisayar  kullanımını bilmek yeterli olmayacaktır.  Dijital okuryazarlık  bütün bu bahsedilenlerin yanı sıra bilgiyi  efektif  şekilde kullanma, bulma, sentezleme,  değerlendirme,  özetleme, oluşturma, sunma gibi becerileri de kapsamaktadır.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
2
Yazıya yapılan yorumlar
2 Yazıya yapılan yorum
0 Yanıtlanan Yorum Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok etkileşim olan yorum
En çok yanıtlanan yorum
1 Yorum yapan kullanıcı sayısı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
warwıck

ödevimi bububla yaptım çok güzel

warwıck

GÜZEL BİLGİLER VAR ÖDEVİMİ BUNUNLA YAPTIM