Sanal Müzeler ve 3d Gezinti Yapmak

Sanal Müzeler ve 3d Mekanlar

sanal müzelerSanal gezinti, İnternet üzerinden müzelerin görsel olarak ve genellikle 360o olarak gezilebildiği ortamdır. Sergilenen ortam müze, mekan, saray, cami vb. olabilir. Fotoğraf çekimleri yapıldıktan sonra bu fotoğrafların çeşitli programlarla birleştirilmesiyle panoramik fotoğraf ortaya çıkar. Sanal gezinti sırasında bilgisayarın faresiyle veya mobil cihazınızın dokunmatik tuşlarıyla ekranı 360o döndürerek resim içinde gezinti yapabilirsiniz. Bazı sanal gezinti çeşitleri 3d gözlükle daha fazla derinlik hissi yaşamaya olanak sağlar.

Sanal gezinti yapılabilen bazı İnternet siteleri;

Site Adı Gezinti Adresi
T.C. Kültür ve Turizme Bakanlığı Sanal Gezinti Bağlantı için burayı tıklayın
3D Mekanlar Bağlantı için burayı tıklayın
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Sanal Müze Bağlantı için burayı tıklayın
360tr Bağlantı için burayı tıklayın

çanakkale truva sanal gezinti

Çanakkale Truva Sanal Gezinti

Gigapiksel (Yüksek Çözünürlüklü) Fotoğraflar

Çözünürlüğü gigapiksel seviyesinde yani çok yüksek boyutta olan, panoramik olarak gezinti yapılabilen fotoğraflardır. 360 derece fotoğraf gezintisi (3d gezinti) yapılabilen fotoğraflardır. Bu fotoğrafların bütünü veri büyüklüğü olarak da çok yüksek boyutludur. Profesyonel makinelerle çekim yapılır. Bu türden fotoğrafların bulunduğu örnek siteler;

Site Adı Gezinti Adresi
GigapixelPhoto Bağlantı için burayı tıklayın
360cities Bağlantı için burayı tıklayın
GigaPan Bağlantı için burayı tıklayın

Gigapixel fotoğraflar çözünürlüğü yüksek fotoğraflar olduğu için belirli bir seviyeye kadar yakınlaştırma sırasında(zoom) görüntü netliği bozulmayacaktır. Paris 26 Gigapixel sitesinden örnek bir sanal gezinti ve yakınlaştırmayı inceleyelim. Yakınlaştırma işleminden önce ekran görüntüsü (odak bölgesi kırmızı dikdörtgen içine alındı);

paris 26 gigapixel 360 derece fotoğraf

Kırmızı dikdörtgen ile odaklanılan bölgeye yakınlaştırma yapıldığında oluşan yeni görüntü;

paris 26 gigapixel fotoğraf yakınlaştırma

İzin verilen maksimum yakınlaştırma sonrası görüntünün ne kadar net olduğu açıkça görülmektedir (arabanın markası bile anlaşılabiliyor). Yukarıda örnek verilen Paris Gigapixel fotoğrafının çözünürlüğü 26 Gigapixel (354159×75570 px) olarak ifade edilmektedir.

Google Earth İle Sanal Gezinti Yapmak

Google Earth ile sanal gezinti yaparak ve dünyanın herhangi bir yerine giderek 3D yapılar, görüntüler ve araziler keşfedilebilir. Şehirler, yerler ve yerel işletmeler bulunabilir.

google earth kurulum

google earth kurma seçenekleri

Google Earth ile masaüstü, Web ve mobil olmak üzere 3 farklı gezinti biçimi vardır. Google Earth indirme bağlantısına gitmek için burayı tıklayın. PC, Mac veya Linux  bilgisayarlarda gezinti yapmak için bu sayfada bulunan “Google Earth’ü İndirin” butonuna tıklanarak lisans anlaşması kabul edilir ve indirme gerçekleşir. Bilgisayarlardan programı kurmadan Web üzerinden gezinti yapmak için sitenin ana sayfasından “Keşfedin” menüsü tıklanır, açılan sayfadan “Web” seçeneği tıklanır. Eğer İnternet tarayıcı programında Google Earth eklentisi yüklü değilse uyarı verilecektir, açılan sayfadan “Google Earth Eklentisi ‘ni indirin” yazılı butona tıklayarak eklentiyi içeren kurulum dosyası bilgisayara indirilip yüklenir. Eklenti kurulumu sonrası “Google Earth web görünüm” sayfası yenilendiğinde gezintiye başlanabilir.

Mobil cihazlarda kullanım için yine sitedeki “Mobil” kısmına girerek ilgili yönlendirmeler takip edilebilir.

Google Earth masaüstü sürümünün Web tarayıcı sürümüne kıyasla daha detaylı özellikler içerdiğini belirtmek isterim.

Google Haritalar İle Sanal Gezinti Yapmak

Google Haritalar hizmeti, Google Earth ‘ten farklı olarak daha çok adres aramaya, haritaları karayolları biçiminde görüntülemeyi sağlar. Google haritalar sayfası açıkken Google Earth uydu haritası görünümüne geçiş yapılabilmektedir.

google haritalar ile gezinti

Google haritalar hizmetini kullanmak için arama motorunda google haritalar yazılabilir veya doğrudan buradaki adresine girilebilir. Arama kutucuğuna bir mahalle, şehir, okul vb. yazıp arama yapılabilir.

google haritalar arama

İlgili aramadan sonra “Fotoğraf turları” tıklanırsa, slayt gösterisi biçiminde resimler gösterilecektir. “Fotoğraflar” tıklanırsa ayrı ayrı fotoğraflar listelenecektir.

google haritalar yol tarifi

“Yol tarifleri” seçeneği tıklanarak üst ve alttaki kutucuklara başlangıç ve bitiş konumları yazılıp Enter tuşuna basıldığında iki nokta arasındaki mesafe, izlenecek yol ve tahmini süre hesaplanıp haritada gösterilir. Otomobil, toplu taşıma ve yaya, bisiklet, uçak olmak üzere farklı ulaşım biçimlerine uygun yol tarifi alabilirsiniz. Alternatif yollar mevcutsa bu özellik seçildiğinde haritada izlenecek yol da değişir. “Güzergah seçenekleri” tıklanarak örneğin ücretli geçişler iptal edilebilir, bu durumda eğer mümkünse sizi otoyollara yönlendirmeyecektir. Haritalar hizmeti mobil cihazlarda da kullanılabilir, navigasyon cihazları kadar kapsamlı olmasa da yol tarifi olarak kullanılabilir tabi ki cihazın internet bağlantısı olması koşuluyla. Google haritalar cep telefonları için bazı bölgelerin haritasını önceden indirip daha sonra İnternet bağlantısı olmadan o bölgede navigasyon kullanmanıza olanak sağlar.

Yandex Haritalar İle Sanal Gezinti Yapmak

Yandex Haritalar hizmeti de Google Haritalar benzeri gezinti hizmetidir. Arama motorunda yandex haritalar şeklinde aratarak veya doğrudan buradaki adresine girilerek hizmet kullanılmaya başlanabilir. Harita ekranında Göster butonuna tıklayarak harita, uydu veya her ikisini birleşik gösteren hibrid görünümleri kullanabilirsiniz. Yandex Haritalarda farklı olarak panoramik gezinti yapabilirsiniz. Bunun için Yandex Haritalar açıldığında ekrandaki “Panorama” seçeneği tıklanır. Uygun cadde/sokaklar haritada mavi renkli görünecektir, istediğimiz kısıma tıklandığında panoramik görüntü gelecektir. Bu görüntü tam ekran yapılabilir, fare ile sanal gezinti yapılabilir.

yandex haritalar ana ekran

Yandex Haritalar ana görüntü

yandex haritalar panorama görüntüsü

Yandex Haritalar Panorama görüntüsü

Anlık trafik durumunu öğrenmek istiyorsak yine Yandex Haritalardan “Trafik Durumu” seçeneği tıklanır. Renklendirilmiş bir harita karşımıza çıkar. Bu haritada kırmızı yollar trafiğin  çok yoğun, sarı yollar orta derecede yoğun ve yeşil yollar trafiğin akıcı olduğunu gösterir.

yandex haritalar trafik yoğunluğu

Yandex Haritalar trafik yoğunluğu göstergesi

Ulusal Ulaştırma Portalı

ulusal ulaştırma portalı

Ulusal Ulaştırma Portalı ana sayfa görüntüsü

Ulusal ulaştırma portalı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir İnternet sitesidir. Araba ile gitmek için yol tarifi alınabilir, toplu taşıma ile gitmek için kalkış ,varış noktaları ile tarih seçilerek kriterinize uygun otobüs, uçak, vapur vb. seferleri bulabilirsiniz. Site üzerinden ayrıca kargonuzun nereden olduğunu gönderi koduyla sorgulayabilirsiniz. Uygulamanın yer aldığı İnternet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar