Microsoft OneDrive ile Bulut Depolama Alanı Kullanmak

Online Depolama (Bulut Depolama) Neden Gereklidir?

Verilerimizi depolama işini birçok aygıta yapabilmekteyiz; CD’ ler, DVD’ ler bilgisayarınız sabit diskine ya da taşınabilir hard diskinize, flash diskinize vb. Bütün bilgilerinizi sakladığınız taşınabilir diskiniz bir gün aniden arızalanır ve kullanılamaz duruma gelirse? Ya da umarım kimsenin başına gelmez ama olur da bir gün kullandığınız bilgisayar çalınırsa veya bir bilgisayarınıza yapılan bir siber saldırı sonucu tüm kişisel verilerinizi kaybederseniz? Bütün bilgiler gitti. Vaktini sadece film izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak ve İnternetten sohbet ederek kişiler için bu çok yıkıcı sonuçlara sebep olmayacaktır ama bir mimar; çizim dosyalarını , programcı; uygulama geliştirme proje dosyasını, doktor; laboratuvar analizlerini vb. kısacası çok önemli dosyalarını bilgisayarında saklıyor olabilir. Bu yazıda bulut depolama hizmeti (programı) olan OneDrive ‘dan bahsedilecektir.

Microsoft OneDrive Nedir ?

Bu yazıda bahsi geçen yazılım, Microsoft OneDrive hizmeti ve yazılımıdır. Windows Live oturumunuzu kullanarak Web üzerinden 5 GB’ a kadar ücretsiz bulut depolama imkanı tanıyan bir hizmettir. Daha fazla dosya bulut depolama alanı ihtiyacınız varsa aşağıdaki resimde göründüğü gibi aylık 4,30 ₺ ödeyerek 50 GB online bulut depolama alanı sahibi olabilirsiniz ya da aylık 14,99 ₺ ödeyerek 1TB depolama alanı + Office 365 hizmeti satın alabilirsiniz.

microsoft onedrive depolama alanı paketleri

Bu sayede artık Microsoft ‘a güvenmeniz durumunda kaybolmasını göze alamayacağınız dosyalarınızı hesabınızdaki depolama alanı içine yükleyebilir, ihtiyaç duyduğunuz anda indirebilirsiniz.

Microsoft OneDrive Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Kullanıcılarının OneDrive kurmasına gerek yoktur çünkü Windows 10 içinde OneDrive programı yüklü olarak gelmektedir. Daha önceki sürüm işletim sistemi kullanıcıları programı sitesinden indirip kurabilir. Microsoft OneDrive programı kurulunca görev çubuğunun bildirim simgeleri kısmına bulut simgesiyle yerleşir. Aşağıdaki resimde bunun örneğini görmektesiniz. OneDrive ‘ı çalıştırdığınızda Windows live id ve parolanızla depolama alanı girişi yapabileceksiniz. İlk açılışta eşitlenecek klasörler seçilir; bu genellikle Belgeler klasörünü de içerir.

Eşitleme özelliği sayesinde siz o an İnternete bağlı olmasanız bile eşitleme klasörüne dosya kopyaladığınızda bilgisayarınız İnternete bağlandığında bu dosyalar sizin online depolama alanı içine gönderilecektir, bunun tersi de geçerlidir.

onedrive bulut depolama alanı

Programı buradaki adrese tıklayarak girip indirebilirsiniz; Windows, Andoid, Mac OS X, iOS, Windows Phone ve Xbox sürümleri mevcuttur.

Windows için OneDrive İndirme Bağlantısıindir

Microsoft OneDrive hizmetini bilgisayarınıza kurmak yerine, dosya bulut depolama alanı olarak web üzerinden de erişebilirsiniz bunun için öncelikle buradaki adrese tıklayarak girip Microsoft hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Oturum açtıktan sonra “OneDrive” menüsünün altındaki “Dosyalar” alt menüsünden daha önce yüklediğiniz dosya ve klasörler yer almaktadır, bunları silmeniz veya bilgisayarınıza indirmeniz de mümkündür. “Karşıya Yükle” bağlantısını kullanarak online dosya depolama alanı içine (bulut depolama) dosya yükleyebilirsiniz. Microsoft OneDrive ‘ın Web üzerindeki hizmetine ait ekran görüntüsü;

onedrive online görüntüsü

Dosyalar menüsündeyken üst kısımdaki “Yeni” bağlantısına tıklarsanız depolama alanı içinde Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint, OneNote belgeleri oluşturabilirsiniz böylece örneğin bilgisayarınızda Microsoft Office programı kurulu olmasa bile Office programındaki bazı türdeki belgeleri oluşturabiliyorsunuz ve Office Online ortamında belgenizi oluşturup düzenlemeleri yaptıktan sonra belgeyi indirebiliyorsunuz. Örnek bir Word belgesinin Office Word Online ile düzenlenmesi;

wordonline ekran görüntüsü

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar