Kişisel Bilgi Güvenliği Sağlamak, Kimlik Bilgilerinin Korunması

bilgi güvenliğiİnternet herkese açık bir iletişim ağıdır ve faydalı yönleriyle birlikte kullanıcılar açısından tehlikeli durumları da içermektedir. Kişisel bilgilerimizin başkalarının eline geçmemesi için, gizliliğimizi korumak için ve kişisel bilgi güvenliği sağlayabilmek açısından aşağıdaki gibi önlemler alınabilir;

Sosyal medyada herkese açık bir şekilde kişisel bilgilerimizi ve fotoğrafları paylaşmaktan kaçınmalıyız

Tanıdığınız veya tanımadığınız kişiler tarafından herkese açık fotoğrafınız kopyalanıp Photoshop gibi resim düzenleme programlarıyla montaj yapılarak sizi zor durumda bırakabilirler veya şantaj yapabilirler. Sosyal medya gizlilik ayarlarının nasıl yapıldığıyla ilgi sitenin şu yazısına da bakabilirsiniz.

Sosyal ortamda tanınmayan kişilerden gelen arkadaşlık teklifleri kabul edilmemelidir

Arkadaşlık teklifini kabul ettiğiniz kişinin gerçek yaşını veya cinsiyetini bilemezsiniz, sizinle aynı okula giden 15 yaşında bir kız öğrenci olduğunu belirtip gerçekte 45 yaşında bir erkek olabilir. Ayrıca tanımadığınız kişinin sizinle iletişime geçme amacının iyi niyetli olup olmadığını bilemezsiniz.

Bedava kontör teklifleri içeren sitelere veya reklamlara tıklamaktan kaçınmalıyız

Bedava peynir ancak fare kapanında olur, kimse bedavaya para,kontör dağıtmaz.

1.000 $ kazandınız, ödülünüzü almak için bilgilerinizi doldurmalısınız şeklindeki mesajlara inanmamalıyız

Bu tür bağlantılara tıklayınca açılan formlarla kişisel bilgilerin toplanması amaçlanmaktadır, bilgilerinizi verdiğinizde sizin adınıza bir girişimde bulunabilirler ya da size rahatsız edici SMS, e-posta vb. gönderebilirler.

Kredi kartı ile alışveriş yapılırken güvenilir siteler olmasına, adres çubuğunda https:// ifadesinin geçmesine (yeşil çubuk) özen göstermeliyiz

güvenli alışveriş https

Https şifrelenmiş bağlantı anlamına gelir. Forma giriş yaptığınız veriler şifrelenerek karşı tarafa iletilir böylece verdiğiniz bilgiler çalınmamış olur.

Telefonla veya e-posta yoluyla gelen kişisel bilgi isteme taleplerine itibar etmemeliyiz

Dolandırıcılık faaliyetlerinin birçoğunda bu yöntemle kişiler kandırılmaktadır.

Herkesin kullanımına açık bilgisayarlarda (İnternet cafe vb) bankacılık, sosyal medya ve e-posta hesaplarına giriş gibi işlemleri yapmamalıyız

Sizden önce bilgisayarı kullanan kişinin yanlışlıkla virüs bulaştırıp bulaştırmadığını, şifrelerinizi çalmak için kasıtlı olarak casus yazılım, keylogger vb. yükleyip yüklemediğini bilemezsiniz.

Hesaplarımızda güvenli şifre oluşturmalıyız (uzun, rakam, küçük ve büyük harf içeren, özel karakter içeren, anlamsız) ve mümkünse belirli aralıklarla değiştirmeliyiz

örnek; a9_p[3s}klT+            gibi.

Güncel bir antivirüs yazılımı kurmalıyız

Bilgi güvenliğini ve İnternet güvenliğini sağlamak için öncelikle iyi bir antivirüs yazılımı kurup ara sıra bilgisayarı taratarak, bilgisayarınızdaki kişisel verilerinizin korunmasını sağlamada önemli bir adım atmış olursunuz. İyi bir antivirüs seçiminin nasıl yapılacağıyla ilgili sitenin şuradaki yazısına göz atabilirsiniz.

Kişisel bilgi güvenliği ve verilerinizin korunması hakkında farkındalığımızı artırmalıyız

Teknolojinin gelişmesiyle, farkında olmadan kişisel mahremiyetimiz çiğnenmiş olabilir. Örneğin, bankalarda, alışveriş mağazalarında verdiğimiz TC Kimlik bilgileri, ad-soyad, adres vb. kimlik bilgilerini başkaları bizim iznimiz olmadan kullanıyor olabilir buna kişisel mahremiyet diyebiliriz. Yine bir bankanın kredi kartıyla alışveriş yapıyorsanız ve o banka müşterileri hakkında alışveriş bilgilerini topluyorsa, hatta sizin 1 ay içinde muhtemelen neler alabileceğinizi tahmin edebiliyorsa kişisel bilgileriniz açığa çıkmış demektir. Bilgi güvenliği açısından bu konuda daha dikkatli davranılmalıdır.

Günümüzde gizli kameralarla kişilerin izlenmesi, telefonların haberiniz olmadan yasal olmayan merciler tarafından dinlenmesi de kişisel mahremiyetin ihlalidir. Bu gibi durumların varlığından haberdar olup daha dikkatli davranmalıyız.

Tüm bu tedbirlerle birlikte zararlı siteleri engellemek amacıyla İnternet sağlayıcınıza başvurarak mevcut İnternet aboneliğinizin güvenli İnternet tarifesine çevrilmesini sağlayabilirsiniz, böylece İnternet güvenliğini önemli ölçüde sağlamış olursunuz. Güvenli İnternet kullanımı hizmeti ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz, bu bağlantıdan mevcut tarifenizde güvenli İnternet kullanımı hizmetinin etkin olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Güvenli İnternet kullanımı hizmetini etkinleştirirseniz mevcut İnternet profilinizin kısıtlanacağını yani güvenli İnternet kullanımı kapsamında yasaklanan siteleri açamayacağınızı da belirtelim.

Tüm bu önlemleri alsak da bilgi güvenliği tam anlamıyla sağlanamayabilir yani İnternette %100 güvenli olmak tam anlamıyla mümkün değildir ancak büyük ölçüde tehditleri ve olumsuzlukları azaltmış oluruz.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar