İnternet Üzerinden Virüs Taraması (Online Virüs Tarama) Yapmak

Bu yazıda, bilgisayarınız için İnternet üzerinden virüs ve zararlı yazılım taraması (online virüs tarama) yapan ve sonrasında online virüs temizleme gerçekleştiren İnternet sitelerinden bahsedilecektir.

İnternet üzerinden virüs taraması (online virüs tarama) yapmanın gerekli olabileceği durumlar şu şekilde olabilir;

A- Bazı kullanıcılar iyi bir bilgisayar kullanıcısı olduklarını ve antivirüs programı yüklemenin gereksiz olduğunu düşünmektedir, bu tür kullanıcılar virüs programı yüklemek yerine ara sıra online virüs tarama (online virus scan) yaparak bilgisayarının temiz olup olmadığından emin olmak isteyebilir.

B- Bazı kullanıcılar bilgisayarını yavaşlatmaması ve yer kaplamaması için antivirüs yüklemek istemezler, bu tür kullanıcılar da sık sık online virüs tarama (online virus scan) yapmalıdır.

C- Bilgisayarınıza virüs bulaşıp mevcut antivirüs programınızı devre dışı bırakmışsa veya antivirüs programı yüklenmesini engelliyorsa.

Bu gibi durumlarda İnternet üzerinden bilgisayarınıza virüs taraması yaptırmak faydalı olacaktır. Şunu açıkça belirtmek lazımdır ki online virüs tarama programları kısıtlı özelliklere sahiptir ve virüsü bul-sil-bilgisayarı terket mantığıyla çalışır oysaki antivirüs programları bilgisayarın güvenlik kontrolünü devralır ve kapsamlı bir koruma sağlar. Antivirüs yüklemeden İnternet üzerinden virüs taraması (online virus scan) ve sonrasında online virüs temizleme yaptırabileceğiniz web siteleri;

1- Bitdefender QuickScan

bitdefender online virüs tarama

Bu adrese gittikten sonra “Scan now” düğmesine basılır. Google Chrome ile tıkladıysanız Chrome Web Mağazası üzerinden Chrome eklenti yüklendikten sonra bir uygulama indirildikten sonra, Internet Explorer ile girdiyseniz gelen Activex dosyasını yükledikten sonra taramayı başlatabilirsiniz. İndirilen programını çalıştırdığınızda kullanım koşullarını kabul ettikten sonra tarama başlatılır ve “QuickScan” sayfasında sonucu görürsünüz.

2- Eset Online Scanner

eset online scanner

Bu adrese gittikten sonra “Eset Online Scanner ‘ı Çalıştır” düğmesine basılır. Google Chrome ile tıkladıysanız bir uygulama(esetsmartinstaller_trk.exe) indirmeniz istenecektir ve onu çalıştırıp taramaya başlayabilirsiniz. Internet Explorer ile girdiyseniz gelen Activex dosyasını yükledikten sonra taramayı başlatabilirsiniz. Tarama için gerekli olan program çalıştırıldıktan sonra lisans koşulları kabul edilir ve “Başlat” düğmesi tıklanır. Tarama ayarları yapılıp tekrardan “Başlat” tıklanır, program gerekli güncelleme dosyalarını İnternetten indirdikten sonra zararlı yazılım taramasına geçer.

eset online scanner tarama

Tarama bittiğinde zararlı dosyalar otomatik olarak silinir.

3- Trendmicro HouseCall Online Virus Scan

trendmicro online virus scanner

Bu adrese gittikten sonra işletim sisteminizin türünü 32-bit veya 64-bit olarak seçtikten sonra “DOWNLOAD” düğmesine tıkladıktan sonra küçük boyutlu bir program indirmesi gerçekleşecektir. İndirilen programını çalıştırdığınızda gerekli güncelleme dosyaları İnternet üzerinden indirildikten sonra kullanım koşullarını kabul ettikten sonra “Scan Now” düğmesine tıklayarak taramayı başlatmış olursunuz.

trendmicro online scanner tarama ekranı

Tarama bitiminde silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

4- F-Secure Online Scanner

f-secure online scanner

Bu adrese gittikten sonra “Run now” düğmesine basılır. Online virüs tarama işlemini gerçekleştirecek olan uygulama indirilip çalıştırılır. Açılan uygulamada “Kabul et ve tara” düğmesi tıklanır, programın çalışması için gerekli güncelleme dosyaları İnternet üzerinden indirilir ve tarama otomatik olarak başlatılır.

f-secure online virüs temizleme

Tarama bittiğinde zararlı dosyalar otomatik olarak silinir.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar