Flow Chart Visual Programming Language ile Akış Diyagramı Çizme

flowchart-akis-diyagrami

Flow Chart Visual Programming Language, programlama dillerini öğrenmeden önce mantıksal kavrama için öncelikle akış diyagramı çizme ve bu akış diyagramını yorumlama işlemi gerçekleştirilir.

Akış Diyagramı Nedir?

Akış şeması (akış diyagramı): aynı zamanda soyut olan değişken, döngü, karar ifadesi gibi kavramları görsel halde ifade eder böylece daha anlaşılır bir yöntem sunar.

Flow Chart Visual Programming Language akış diyagramı çizme programı, programlama dillerine yeni başlayanlar için basit algoritma akış şeması oluşturmaya yarayan ücretsiz ve kullanışlı bir programdır.

Özellikle meslek liselerinin görsel programlama bölümlerinde okuyan öğrenciler ve üniversitelerde programlama dilleri eğitimi alacak kişiler için çok faydalı bir programdır.
Programlama dillerinden birisini ilk defa öğrenmek isteyen kişiler için çok yararlı bir programdır.

Programı aşağıdaki indir resmine tıklayarak indirebilirsiniz.

Flowchart İndir

indir

Flow Chart kurulum adımları şu şekildedir;

flow chart visual programming kurulum ekranı 1

Setup.exe dosyası çalıştırılır, ilk adımda OK düğmesine basılarak ilerlenir. Yeni gelen pencereden, Bilgisayar simgesinin olduğu büyük düğme tıklanarak bir sonraki adıma ilerlenir.

flowchart-kurulum-2

Gelen pencereden, Continue düğmesi tıklanır ve yüklemenin tamamlanması beklenir, yükleme tamamlandıktan sonra OK düğmesine tıklayarak yükleme işleminden çıkılır. Flow Chart programı, Bilgisayar içinde C:\Program Files\Flow Chart Visual Programming Language klasörü içine kurulur. Bu klasörün içindeki FlowProgramming.exe isimli dosya uygulama programıdır ve masaüstüne simgesini oluşturmak için üzerinde sağ tıklayıp Gönder–>Masaüstü(Kısayol oluştur) tıklanır. Artık programı masaüstünden de çalıştırabiliriz.

Not: Bazı antivirüs programları Flowchart programını virüs olarak algılamaktadır ancak böle bir durum söz konusu değildir. Kurulum dosyanıza online virüs tarama yaptırarak, güvenilir antivirüs programlarının test sonuçlarını dikkate alabilirsiniz.

flowchart-kurulum-3

Program açılırken veya çalışma sırasında hatayla karşılaşılıyorsa her çalıştırma öncesi programın üzerine sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini tıklayarak çalıştırabilirsiniz  veya sürekli yönetici izniyle çalıştırmak istiyorsanız program üzerine sağ tıklayın, Özellikler ‘i tıklayın, Uyumluluk sekmesine gelin, Ayrıcalık Düzeyi alt grubundaki Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretledikten sonra Tamam düğmesine basın ve programı tekrar çalıştırın.

Flow chart visual programming kullanımını anlatan e-kitap;

Flowchart örnekleri;

Flowchart ile hazırlanmış algoritma ve akış diyagramı örnekleri proje dosyalarını, program kullanımını anlatan e-kitap ve basit akış diyagramı örnekleri dosyalarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz;

indir

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar