Panda Usb Vaccine ile Flash Belleğe Virüs Bulaşmasını Engelleme

usb virüs koruma

Flash Belleğe Virüs Bulaşmasını Engelleme (usb virüs koruma)

Bu yazımda, flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme ve flash diske bulaşan virüsü doğrudan pasif hale getirmek nasıl sağlanır onu anlatacağım.

Daha önceleri yayınlamış olduğum http://www.yazguven.com/virus-tespiti-ve-korunma-yollari/ isimli yazımı okuyup uygulayanlar flash disklerden bulaşabilecek virüs tehditlerine karşı koyabileceklerdir ancak sorun şu ki; yazıda bahsettiğim özellikleri uygulamak ortanın birazcık üstündeki kullanıcı grubunun yapabileceği şeylerdir ve bildiğiniz gibi birçok insan Windows yazılım güvenliği konusunda zayıftır ve birçok kişi sadece antivirüs programıyla taratıp silmeyi bilmektedir. İşte anlattığım bu yazıda bu grup için ilaç gibi gelecek bir yazılım mevcuttur. Bu yazılımı kullanarak flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme (usb virüs koruma) mümkündür.

Bir zararlı yazılım kendisini usb diske kopyalarken kendi autorun.inf dosyasını da kopyalar ve önceden bu dosya mevcutsa önceki autorun.inf dosyasını değiştirir. Eğer bu autorun.inf dosyasını biz oluşturup değiştirilemeyecek biçime getirirsek bu durumda virüs flash diske bulaşsa bile kendi autorun.inf dosyasını kopyalayamayacağı için kullanıcı o virüsün üzerine tıklayıp çalıştırmadığı sürece virüs aktif olamayacaktır. Hatta kullanıcı flash diske direkt tıklayarak girse veya sağ tıklayıp Aç dese vb. virüs yine aktif olamayacaktır çünkü usb içindeki autorun.inf dosyası artık virüsü tetikleyemeyecektir.

Konuyu biraz daha açıklarsak; bir usb autorun.inf dosyası yaratsak, bunun niteliklerini Salt Okunur(Read-Only), Sistem(System), Gizli(Hidden) olarak ayarlasak daha sonra bu dosyanın erişim özelliklerini değiştirsek yani Access Control List’ten bütün erişimleri iptal etsek, Everyone Kullanıcısı için bütün yetkileri engellesek(Deny) hatta biraz daha ileri gitsek ve bunun sahibini (Owner) kaldırsak, daha da ileri gidip o pc için registry class tanımlayıp dosyayı windows bileşeni gibi göstertsek ve silinmesini engellesek? Evet bu sayede amacımıza ulaşabiliriz ama bu işlemi her pc için yapmak tahmin edebileceğiniz gibi çok uzun zaman alacaktır ve her düzey kullanıcı bunu yapamayacaktır.

Flash Disk Aşılamaya Başlayalım !

Yazguven.com editörü olarak ya bu işi yapan programı yazıp sizlerle paylaşmalıydım ya da piyasada bu işi yapan ücretsiz bir yazılım tavsiye etmeliydim. Bu işi yapan yazılımın ismi Panda Usb Vaccine ‘dir.

Doğrudan indirme linki;

indir

Panda Usb Vaccine Kullanımı

Panda Usb Vaccine programını kurarken aşağıdaki ekran geldiğinde Automatically vaccinate any new inserted USB Key seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim çünkü program çalışırken başka bir taşınabilir disk takıldığında kendi autorun.inf dosyasını size sormadan atacaktır.

Yine aynı ekranda Enable NTFS support seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim bunu işaretlemezseniz, program çalışırken örneğin NTFS dosya sistemine sahip bir  taşınabilir hard disk taktınız bu durumda aşılama yapamayacaksınız.

flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme

Kurulum bitip programı çalıştırdığınızda kullanımı çok basit olan aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda kendi bilgisayarımızı aşılamak için Vaccinate Computer’a tıklıyoruz. Select an usb drive ‘ın karşısından aşılamak istenilen sürücü ismi seçilir ve vaccinate usb tıklanır, bunu yaptığınızda flash belleğe virüs bulaşmasını engelleme (usb virüs koruma) işlevini aktif etmiş oluyorsunuz yani usb aşılama yapmış oluyorsunuz. Eğer taktığınız usb disk önceden bir kez aşılanmışsa veya siz kurulum sırasında ntfs support işaretlemeyip ntfs bir disk takmışsanız vaccinate usb butonu pasif görünecektir.

panda usb vaccine

Bu uygulamanın yüklü olduğu bir bilgisayardan tanıdığınız kişilerin usb disklerini aşılarsanız, onlar flash disklerini biçimlendirmedikleri sürece flash disklerinden başka bilgisayarlara virüs bulaştırmaları engellenmiş olacaktır.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
10
Yazıya yapılan yorumlar
8 Yazıya yapılan yorum
2 Yanıtlanan Yorum Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok etkileşim olan yorum
En çok yanıtlanan yorum
9 Yorum yapan kullanıcı sayısı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
erdal

çok güzel hazırlamış anlatmışsınız.emeğinze sağlık..

FurqanTr

Merhaba;Ben sizin programlarınızı çok kullanıyorum. Çok ta işime yarıyor. Ama benim bu programda (Panda Usb and Autorun Vaccine) de sorunum var. Sizin dediğiniz gibi kurdum.
USB Flasımı taktım. Vacinnate USB dedim. Antivirüs Tarayıcım Buna İzin Vermedi.(Avira Antivirüs ) Autorun Blocked diyor..Ama benim bu programa ihtiyacım çok çünkü okuldaki bilgisayarlar çok virüslü..
Yardım Eder Misiniz?

ilk virusu yazan

Merhaba mesut kardes bu ilk temizleyipte unlu oldugun virusu ben yazmıstım. amacım o salak virusu cogaltmak degıldı yanlıslıkla bir makinede denemek icin calıstırdım. daha virus projem VB6.0 da bitmemisken cogalma kodlarını tamamladıgım icin virus hızla cogalmaya basladı. (activexdebugger32.exe) ydi. sistemede bu isimle kopyalıyordu kendini bir iki haftada internete yolladıgı mesajlar 4000 fln olmustu. cok sasırdım ama bu isten en cok ekmegı sen yemissindir. heryerde senin yazılımını görüyorum neyse istiyorsan birlesebiliriz

sinbas

G:autorun.inf,H:autorun.inf,J:autorun.inf ve L:autorun.inf bunları virüs olarak algıladı L benim harici diskim diyerleri sanal sürücüler için hani oyunları cd siz oynatmak için (virtual Deamon la oluşturduğum)kurulan türden.
başarılarınız daim olsun.
sevgiler.

sinbas

öncelikle çok teşekkürler.
Benim pc de bir sorun yoktu arkaşın pc için araştırdım sizin proramınızı buldum önce kendi pc de denedim c tara diye işaret koydum tarama başladı tarama neticesinde benim oluşturmuş olduğum sanal sürücüleri virüs olarak buldu, bende sürücüleri kaldıracak endişesi ile kaldıramadım yani sildirmedim. Harici diskimi göremedi neyse ilginizi çeker diye yazdım.
sevgiler.

Murat

Güzel bir programı güzel açıklamışsın. Teşekkürler..

mevlutaksu

Bu autorun.inf dosyası virüs olarak algılanmayacaktır. Dracula’nın taşıanabilir disklerdeki tüm disklerdeki autorun.inf dosyasını virüs olarak algılaması normaldir, bu durum o dosyanın virüslü olduğunu ispatlamaz. Dracula, virüslerden gelebilecek tehditlere karşı önlem amaçlı her türlü aurorun.inf dosyasını silmektedir. Bu konuda aklınıza şu soru gelebilir, Program CD’lerinde otomatik kurulum olduğundan içinde autorun.inf olmak zorundadır, Dracula bunları silmez mi? Hayır, zaten CD-DVD gibi aygıtlarda doğrudan silme işlemi olamayacağı için Dracula virüs gibi görse de o autorun.inf dosyasını silemeyecektir.

neset

Dracula programını yuklediğimde tarama yaptım aurorun.inf virus gibi algıladı karantinaya aldı bu durumda bende kaldır dedim. Ve sonra pc ye flash disk taktığımda tanımadı sorun burdan mı kaynaklanıyor ne yapmalıyım.

tuna

öncelikle çok teşekkürler. bu tür usb virusleri bir çok kişiye sorun çıkarıyor ama farkında bile değiller.,dediğiniz şekilde yaptım ancak kendi virus programım bu autorun klosörünü virus olarak algılayıp silmezmi mesela drakula buldu.