Ergonomi Nedir?

Birçok insan günlük yaşamında saatlerini bilgisayar başında geçirmektedir. Bu şekilde çalışmak zaman içerisinde çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu sorunları en aza indirgemek için bazı düzenlemelerin yapılması gerekir. Burada ergonomi devreye girmektedir.

Ergonomi Nedir?

Ergonomi, insan sağlığı için en uygun çalışma ortamının oluşturulmasıdır.

ergonomi nedir

Kendimize uygun bir çalışma ortamı hazırlarken ofis ergonomisi sağlayabilmek adına aşağıdaki faktörlere dikkat etmek gerekir:

  • Işıklandırma; Kötü ışıklandırma göz yorgunluğu, göz yanması veya kaşınması gibi rahatsızlıklara neden olur. Parlamayı azaltmak için perdeler kapatılmalıdır. Aydınlatma fazla ise lambaların azaltılması ile ışık azaltılmalıdır. Duvarların boyası odanın ışığını yansıtıcı özellikte olmamalıdır.
  • Havalandırma; Ortamın ferah olmasını sağlamak için çalışma ortamı sık sık havalandırılmalıdır.
  • Isı; Ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.
  • Materyaller; Sık kullanılan materyaller kişinin önünde bulunmalıdır. Rahat hareket etmeye izin vermelidir. Kullanılan materyaller parlama ve yansımaya neden olmamalıdır.

Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak ve bilgisayar kullanımı sırasında sağlıklı oturma biçimi için sitenin bilgisayar kullanımı ve sağlık yazısını da inceleyebilirsiniz.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
1
Yazıya yapılan yorumlar
1 Yazıya yapılan yorum
0 Yanıtlanan Yorum Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok etkileşim olan yorum
En çok yanıtlanan yorum
1 Yorum yapan kullanıcı sayısı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
ulaş

OOoooo