Dijital Vatandaşlık Nedir? Dijital Vatandaşlığın Boyutları

e devlet dijital vatandaşlık

Dijital vatandaş (e vatandaş), teknolojiyi ve İnterneti etkin bir şekilde kullanırken hak ve sorumluluklarını bilen, günlük işlerinin çoğunu dijital ortamda yapabilen ve bütün bunları yaparken yasal sorumluluklarının farkında olan bireydir. Dijital vatandaş klasik devlet anlayışından sıyrılarak devletle ilgili işlemlerini İnternetten halledebilir; bankacılık işlemlerini, fatura ve eğitim gibi ödemeleri yapabilir. E-devlet sitesi üzerinden ayrıca trafik cezaları, mahkeme bildirimleri, sigorta primleri gibi kişiye özel birçok bilgiye erişilebilir.

Dijital Vatandaşlık İçin Bireyler Eğitilmelidir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, teknoloji ve İnternet kullanımı ile ilgili sorunlar zamanla daha da artmaktadır.  Bu yüzden bilişim teknolojileri iletişim araçlarını kullananların dijital vatandaşlık ile ilgili değerlerin, davranışların, etik kuralların ve bilincin oluşturulmasının gerekliliği çok açıktır. Teknolojinin yanlış kullanılmasından dolayı oluşabilecek sorunlar nedeniyle dijital vatandaşlık eğitimi verilmelidir.

Türkiye’de teknolojinin hayatın her alanında kullanılmasının getirdiği en önemli sorunlardan birisi teknolojinin doğru yerde, sorumluluk bilincinde etik ve ahlaklı biçimde kullanılmaması olarak göze çarpmaktadır. Örneğin; öğrencilerin cep telefonlarının kamerasını kullanarak derste ve ders dışında etik olmayan görüntüler çekip İnternet ortamında yayınladıklarına şahit olmuşsunuzdur, yine bu görüntülerin televizyon kanallarında yayınlandığını da görmüşsünüzdür.

Ülkemizde bilişim teknolojileri ürünlerinin doğru kullanılmaması nedeniyle sorunlar zamanla daha da artmakta fakat çözüme yönelik uygulamalar yetersiz kalmaktadır.

Örneğin:

Ders esnasında cep telefonu kullanmak,

Yasal olmayan biçimde eser hırsızlığı (yasa dışı oyun, müzik, kitap indirme vb.),

Öğrencilerin bilgisayar ve İnterneti ders sırasında oyun amacıyla kullanmaları

Dijital Vatandaşlığın Boyutları Nelerdir?

Dijital erişim: Tüm vatandaşların elektronik topluma tam katılımın sağlanmasıdır.

Dijital iletişim: İletişimin teknolojik araçlarla yapılmasıdır. Örneğin, e-posta, cep telefonu, anlık mesajlaşma.

Dijital etik: Sanal ortamda etik kurallarına uyulması gerektiğinin farkında olunmasıdır. Örneğin, sanal küfürleşme, hakaret içeren yorumlar gibi birçok olumsuz kavram sunan dijital dünya, her bireyin bilinçli bir İnternet kullanıcısı olması gerekliliğini kaçınılmaz hale gelmiştir.

Dijital kanun: Sanal dünyada yapılan işlerden yasal olarak sorumlu olunduğunun ve bu işlerin kanunlarla yaptırım altına alındığı anlamına gelir. Örneğin, ülkemizde yasa dışı organ ve uyuşturucu satışı, intihara meyilli hale getiren Web siteleri ve kumar gibi faaliyetlerin sanal dünyada yapılması kanunen yasaktır ve ceza gerektirir.

Dijital haklar: Herkes sanal ortamda kendini özgürce ifade edebilecek haklara sahiptir. Örneğin, sanal ortamda forumlarda görüş ifade etme, tartışma ortamlarına katılma gibi haklar kısıtlanamaz.

Dijital sağlık: Dijital dünyada hem psikolojik, hem de fiziksel,  yönden sağlığı olumsuz etkileyecek faktörlerin bulunabildiğini bilmektedir. Örneğin; a-sosyal yaşam, göz sağlığı, içe kapanıklık ve fiziksel bozukluklar (bel ve sırt ağrıları), tekrarlayan stres sendromu gibi.

Dijital güvenlik: Bireyin sanal ortamda kendi güvenliğini sağlayacak önlemleri alması ve risklerin bilincinde olmasıdır. Örneğin; başkalarının bilgilerini izinsiz kullanma, virüs  oluşturma, istenmeyen posta gönderme, birilerinin bilgilerini veya mallarını çalma vb. faaliyetlerin farkına vararak gereken güvenlik tedbirlerinin alınması (antivirüs programları, filtreleme programları vb.)

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
6
Yazıya yapılan yorumlar
5 Yazıya yapılan yorum
1 Yanıtlanan Yorum Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok etkileşim olan yorum
En çok yanıtlanan yorum
5 Yorum yapan kullanıcı sayısı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Misafir

harika tebrikler!!!!!

Misafir

gayet güzel bir içerik gerçekten büyük içtenlikle başarınızı en içten duygularımla tebrik ederim

BRFN TL

Süper bişey

ğtfugzçrç74msie48öecmv

bende dijita insan olmak istiyorum

BRFN TL

Bir gün olursun

enesMisafir

yardımcı oldu