Bilişim Suçları Nelerdir, Siber Suç Karşısında Alınacak Tedbirler

Bilişim Suçları Nedir?

bilişim suçları

Bilişim suçları bir bilgisayar, tablet, cep telefonu, İnternet vb. kullanılarak işlenen herhangi bir suçu ifade etmek için kullanılır. Bilgisayarlar, bir suçu işlemek için kullanılmış olabilir ya da bir suça maruz kalarak hedef konumda da olabilmektedir. Genel olarak elektronik ortamda işlenen suçları bilişim suçları veya siber suçlar olarak da tanımlayabiliriz.

 

Sık Karşılaşılan Siber Suç Örnekleri

  • Dolandırıcılık: Kredi kartı bilgilerini sanal ortamda veya telefonla arayarak, e-posta atarak vb. çalarak haksız kazanç elde etmek.  Banka  ve kredi kartları, ATM cihazlarında, bazı iş yerlerinde ve online alış-veriş sitelerinde kopyalanabilmektedir. Kart bilgisi ele geçirilerek veya kopyalanıp kişinin hesabından alışveriş yoluyla para çekilebilmektedir. Yine bilgisayarlara bulaştırılan virüsler aracılığı  ile  kişilerin  İnternet bankacılığı  hesapları  ve  şifreleri  ele  geçirilebilmektedir  ve  bu hesaptaki paralar dolandırıcıların kendi hesaplarına aktarılmaktadır. İnternet  bankacılığını  kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Titan zincirleri de dolandırıcılık kapsamındadır.
  • Siber Saldırı: Web sitelerini  “hack” lemek,  virüs,  trojan  ve  zararlı  yazılım (malware) yazıp ve yayılmasını sağlayarak; başkalarına ait kullanıcı adı, şifre, parola gibi özel bilgileri ele geçirmek ve bu bilgileri kullanmak da bilişim suçları kapsamındadır. Bilgisayar sistemlerine izinsiz girmek ve içindeki verileri yok etmek veya değiştirmek, bilgisayar sistemlerini hizmet veremeyecek şekilde engellemek.
  • Saldırganlık: Irkçılığı, küfür ve hakareti, politik olarak zarar verici, karalayıcı veya iftira edici, kışkırtıcı veya nefret suçlarını alevlendirici içerikler.
  • Müstehcenlik: Uygunsuz içeriği indirmek veya yayınlamak.
  • Hakaret, Şantaj: Sanal ortamda yazışma, görüntülü veya sesli görüşme yoluyla karşıdaki kişiye hakaret etmek, şantajda bulunmak. Günümüzde sosyal medya kullanımının yoğun olmasıyla birlikte sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarda ve yazılan yorumlarda hakaret edici, küçük düşürücü içeriklerin yer almamasına özen gösterilmelidir. Sosyal medya üzerinden bilişim suçları eskiye nazaran daha yoğun biçimde denetlenmektedir.
  • Terörizm: Herhangi bir terör örgütünün sanal ortamda destekçisi olunması. Devletin bilişim sistemlerine saldırı ve gizli bilgilerini açığı çıkarmak da terörizm kapsamındadır.
  • Kumar: Devletin yasakladığı biçimde sanal ortamda kumar oynamak veya oynatmak.
  • Telif Haklarının İhlali: Korsan yazılım kullanmak, film-oyun-müzik CD ‘si çoğaltmak.

Bilişim suçları genelde tek başına değil,  sıç biçimde örgütlü  olarak  işlenmektedir.  Kişiler çıkar  amaçlı  organize biçimde suç  örgütü  kurarak  banka  hesaplarına  ulaşmakta,  kredi  kartlarını kopyalamakta ve haksız kazanç elde etmektedirler.

Bilişim Suçlarına Karşı Alınacak Önlemler

emniyet ihbarBir  vatandaş  olarak  öncelikle yapılması gereken, suçtan  ve  suçu işleyenlerden  haberdar  olduğunuzda Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya emniyet yetkililerine durumu iletmektir. Eğer bir bilişim suçuna maruz kalınmışsa, derhal suçla ilgili her türlü bilgi veya belgeyle Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmak gerekmektedir. Suça göz yummak suçun aynı veya farklı şekillerde yeniden işlenmesini sürdürecektir.

Emniyet güçlerine suçu bildirmek amacıyla “155  Polis  İmdat”  hattına veya  155@egm.gov.tr   e-posta adresine bilişim suçları ihbar bildiriminde bulunmak mümkündür. Belirli başlıklara sahip siber suçlar için siber suçun işlendiği İnternet siteleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına  da  bildirilebilir.  Örneğin; uyuşturucu  maddeye  özendiren  veya  bu maddeyi pazarlayan siteler hakkında direkt TİB ‘in siber suçlar online ihbar hattından (bağlantı için burayı tıklayın) bildirimde bulunulabilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan güvenli internet kullanımı ile ilgili videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan güvenli hayat-güvenli internet konulu videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yazıya yapılan yorumlar