Siber Saldırı Karşısında Bilgisayarınızın Güvenliğini Artırın

savunma artırma

Değerli yazguven.com ziyaretçileri. Sizlerle bilgisayar saldırılarına (siber saldırı) karşı bilgisayar savunmasının nasıl artırabileceğini paylaşacağım. Bu sitede yazarken kesinlikle çok profesyonel birisi olduğumu iddia etmiyorum. Bilgisayar saldırıları hakkında bahsedeceğim önlemler birçok kişinin bildiği yöntemlerdir ama yine de Windows kullanıcıları için özgün bir şekilde bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

1- Sıkça Windows Güncelleme Yapın;

Biliyorsunuz ki Windows işletim sistemi paralı olduğu için doğal olarak tepkisini çekenler tarafından sıkça siber saldırı gerçekleştirilen bir yapıya sahiptir. Windows güncelleme bazen bilgisayarınızdaki yazılımların, uyumluluk sorunlarının düzeltilmesi olabileceği gibi genellikle açıkları kapatma (yama) anlamında yayınlanmaktadır. Saldırganlar tarafından keşfedilen Windows açıkları, Microsoft güvenlik çalışanları tarafından tespit edilip kapatılırlar ve Windows güncelleme dosyalarını yükleyerek bilgisayarınızdaki bu açıkları kapatırsınız.

windows güncelleme

2- Antivirüs-Firewall (Güvenlik Duvarı) Yüklü Olsun;

Bilgisayarınızda kesinlikle iyi bir antivirüs programı bulunsun, bununla ilgili sitenin “antivirüs ve antimalware programı test siteleri” kategorisine bakarak antivirüs test sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Antivirüsün ücretli mi ücretsiz mi olacağına karar veremediyseniz sitenin şu yazısına bakabilirsiniz.  Antivirüsler bilgisayarın savunmasını artırmada en önemli yazılımlardır. Ara sıra virüs taraması yaparak sistemin temiz kaldığından emin olun. Firewall (güvenlik duvarı) yazılımı kurmakta da fayda vardır. Güvenlik duvarı yazılımı, web üzerinden bilgisayarınıza gelebilecek yetkisiz erişimleri engeller ve erişimleri denetleyebilir. Ancak bir süre sonra Firewall ‘ın gerçekleştirdiği bu tutum canınızı sıkabilir. Piyasada antivirüs+firewall şeklinde yazılımlar olabileceği gibi (internet security) antivirüs ve firewall yazılımlarını ayrı ayrı da bulabilirsiniz.

güvenlik duvarı

3- AntiSpyware Kurun;

Antivirüs veya İnternet security yazılımlarının bulamadıkları spy, adware, malware vb. zararlı dosyaları bulup temizlemek hem Pc savunmanızı artırır hem de performansını.

4- Siber Saldırı Karşısında Uzak Masaüstü Bağlantısı ve Uzaktan Yardım Özelliklerini Kapatın;

Denetim masasındaki Sistem Özelliklerini çalıştırın ve eğer kullanmıyorsanız Uzak sekmesindeki Uzaktan yardım ve uzak Masaüstü bağlantısı seçeneklerini kaldırın. Kötü niyetli bağlantılara karşı tedbiri almak lazım.

uzak masaüstü bağlantısı

5- Kullanılmayan Windows Hizmetlerini Kapatın;

Bilgisayarlara siber saldırı genellikle açık port saldırısı şeklinde gerçekleştirilir. Bu portların hepsini tek tek bilmemiz mümkün olmayabilir. Bilgisayarda çalışan hizmetlerden bazıları belli port numaralarını kullanmaktadırlar. Yani anlayacağınız, port kullanan bir hizmet o anda çalışıyorsa açık port da var demektir. Bu konuda yapabileceğimiz en kolay şey gereksiz hizmetleri kapatmaktır ancak bu konuda dikkatli olmak gerekir zira bazı hizmetlerin bağımlılıkları vardır ve kapatılması durumunda diğer hizmetlerin çalışması da durabilmektedir. Hizmetleri çalıştırmak için Başlat-Çalıştır kısmına services.msc yazın. Bu kısımda hizmetlerin tam listesini ve açıklamalarını görüyorsunuz. Hizmet durumlarını tek tek anlatmayacağım ancak hizmeti durdurmak için üzerine çift tıklayın, Başlangıç Türü olarak “Devre Dışı” durumunu seçiniz.Şimdi bu listeden gereksiz gördüğünüz hizmetleri kapatarak hem bilgisayarınızın performansını biraz artırmış olursunuz (çünkü bilgisayar açılışında bu hizmet Ram üzerinde yer kaplamayacak) hem de o hizmet bir port kullanıyorsa doğal olarak onu da iptal etmiş olacaksınız. Örnek bir hizmet vermek gerekirse, Remote Desktop Help Session Manager, Uzaktan Kayıt Defteri,Windows Cardspace gibi özellikler eminim çoğu kullanıcının hiç kullanmadığı özelliklerdir. Hizmetler konusunda daha detaylı bilgi araştırarak bunları kapatmanızı tavsiye ederim.

windows hizmetleri

6- Windows Oturumuna Şifre Koyun;

Herkesin aklına gelebilecek en basit savunma yöntemi elbette ki Oturumunuza şifre koymaktır. Bu işlemi Denetim Masası->Kullanıcı Hesapları kısmından yapabilirsiniz. Başlangıç şifresi olan bir bilgisayar, kapısı kilitli olan bir eve benzer.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
1
Yazıya yapılan yorumlar
1 Yazıya yapılan yorum
0 Yanıtlanan Yorum Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok etkileşim olan yorum
En çok yanıtlanan yorum
1 Yorum yapan kullanıcı sayısı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
yavuz

dracula virüs temizleyicisi için çok teşekkürler zamanında çok işime yaradı dosyaları gizleyen ve açmama engel olan virüsü rahatlıkla kaldırdı .çalışmalarınızın devamını bekliyoruz teşekkürler